Cuma Gecesi Hangi Vakitleri Kapsar? Perşembe mi Cuma mı? Cuma Gecesinin Faziletleri Nelerdir?

Cuma gecesi çok faziletlidir, önemlidir ama ne zaman, hangi vakitleri kapsar, Perşembe mi yoksa Cuma mı? Gibi sorular sıklıkla gündeme gelmektedir. Biz de merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Cuma gecesinin ne zaman olduğu herkes için muammadır. Bu yüzden sıklıkla Perşembe gününü Cuma ile birleştiren gece olarak adlandırılır. Dikkat ettiyseniz hayırlı Cumalar mesajları bazı kişiler tarafından Perşembe gününden itibaren atılır. Perşembe öğle namazı vakti geldiğinde başlar ve gecesine kadar sürer. Bu süreye Cuma gecesi denmektedir. Kaynaklarda aynı günün fecrine dek sürdüğü söylenir. Fecri demek güneşin doğmasına çok az kala belirlen aydınlık vaktidir.

Cuma gecesi tarifi bayramlardan önceki gün olan Arefe gününde ve kurbanda değişmektedir. Akşamüstü gerçekleştirmek durumunda olduğunuz zikir, dua veya diğer ibadetleri hatırlamazsanız veya zaruri haller nedeniyle yapamadıysanız bir sonraki günün öğlen vaktine dek yapıldığında kaçırılmamış gibi sevap kazanılır. Bununla ilgili de ALLAH’ın Resulü şöyle buyurmuştur: Eğer ki bir kul, düzenli olarak geceleri Rabbine ettiği zikir-duaları anımsamazsa, diğer gün öğle vaktine dek okuduğunda zamanındaki gibi ecir ve sevap kazanır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) ümmeti için şöyle dua etmiştir: ALLAH’ım! Perşembeleri ümmetimin erken vakit gerçekleştirdiği işleri bereketli kıl.

Cuma Geceleri Hangi İbadetler Yapılır? Faziletli Geçirmek için Ne Yapılır?

Cuma gecesinin faziletlerini ALLAH’ın Resulü bizler için müjdelemiştir. Eğer bu gece içerisinde kullar Duhan suresini okursa Rabbi o kullarına cennette köşk verecektir.

Kabir azabından koruma gibi faziletleri de bulunmaktadır. Cuma yani Perşembe gecesi Rabbi için 2 rekat namaz eda edip, Fatiha suresini okuyup ardından da 15 kere Zilzal Suresini söyleyen kulları, Rabbi kabir azabı ve kıyametteki endişelerden de koruyacaktır.

Cuma gecesinin önemi ve sırlarından birisi de Yasin Suresi okumaktır. Bu sureyi okuyan kulların günahlarının bağışlanacağını söylenmiştir.

Cuma Günü Vefat Eden Kişi Şehit Sayılır mı? Cuma Defnedilmenin Fazileti Nedir?

Hangi gün ya da gece vefat edeceğimizi Rabbimizden başkası bilemez. Cuma ki biz Müslümanlar için çok mübarek bir gündür ve bugünde ölenler için de faziletleri vardır. Zira Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şu şekilde buyurmuştur: Eğer ki bir mümin, Cuma hayatını kaybederse Rabbi o kulunu kabir azabından, sorularından kurtaracaktır. Hadisi şerif bize gösteriyor ki Rabbi eğer bir kulunun canını Cuma günü alıyorsa o kul Rabbi için değerlidir ve ona göre de merhamet etmektedir.

Cuma gecesi dışında kandillerde de vefat etmenin faziletleri vardır. Doğumun bile faziletlerine inanılır. Çok nasipli kişiler için, Annen seni kadir gecesinde mi doğurdu? Derler. Zira böyle değerli günlerde vefat etmek de Rabbinin mağfiretine yani bağışlamasına nail olmak demektir.

76682

1 Yorum

harika bir yazı olmuş teşekkür ederiz

Yorumlar kapalı.