Çiya Tohumu İbrahim Saraçoğlu Önerileri ve Chia Tohumu Yan Etkileri

Çiya tohumu

Çiya tohumu, ülkemizde son yıllarda adını duyurmuş, faydaları ile bilinen bir bitkidir. Nane familyasına aittir ve çok besleyicidir. Orijinal adı Chia olarak geçer. Siyah tonlarına yakın olsa da aslında kahverengidir. Bedenimizin düzgün çalışması için ihtiyacı olan besin değerlerine sahiptir. Çiya tohumunu özel kılan ise sindirimin rahat olmasıdır. Tabii, bu kadar yararının yanın da yan etkileri de vardır. Aşırı tüketimin olası zararlarını bilmeniz gerekir çünkü herkes kullanamaz.

Çiya
Çiya Tohumu İbrahim Saraçoğlu Önerileri ve Chia Tohumu Yan Etkileri

Çiya yada Chia Tohumu Nasıl Yenir, Tüketilir?

200 milim, standart bir su bardağını suyla dolduruyoruz ve içerisine 2 çay kaşığı kadar çiya tohumu atıyoruz. Bazı günler bir bazı günler iki sefer içebilirsiniz. Suyla tüketmek hoşunuza gitmediyse yemeklerinize baharat gibi serperek de tüketebilirsiniz.

Çiya Tohumu Çok Tüketilirse Nasıl Yan Etkiler Gösterir?

Çiya tohumu bazı kişilerde alerjik reaksiyona yol açabilir. Çok fazla görülmese de dikkatli olmak gerekir. Şimdiye kadar birçok şey yediniz, hiç alerjiniz olmadı, ama bu durum farklıdır, çünkü az tüketilen bir bitkidir. Böylesi durumda; midenizde bulanma, istifra, derilerde pullanma – dökülme, nefes almada zorluk çekme, dilde şişkinlik ve cıvık dışkılama gibi yan etkileri vardır.

Düşük tansiyonu olanlar için tehlikeli olabilir çünkü tansiyon düşürücü etkisi vardır. Çiya tohumu ayrıca kanı sulandırabilir. Bu da kişide kanama gibi problemlere neden olabilir.

Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Çünkü ilacın tedavi edici etkisinde olumlu olumsuz durumlar yaşanabilir.

Çiya tohumu alfa-linolenik barındırır. Bu asit ise prostat kanseri olma ihtimalini artırmaktadır.

Gebeyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız tüketmemeniz gerekir. Çünkü bu kişiler üzerinde araştırma yapılmadığı için net bilgiler bulunmamaktadır.

Bu sağlık deposu Çiya tohumu için Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu ne diyor?

Çiya Tohumunu Kimler Tüketmemeli?

  • Gebe ya da emziren anneler
  • Mide sorunları olanlar
  • Kan sulandırıcı haplar içenler
  • Düşük ya da yüksek Tansiyon rahatsızlığı bulunanlar
  • Yutkunmada zorluk çekenler
  • Besinlere karşı hemen alerjik reaksiyon gösterenlerin kullanmaması gerekir.     

Çiya Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

İştahı Keser ve Zayıflamayı Destekler

Eğer çok acıkıyorsanız ve fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz öğünlerinize çiya tohumunu ekleyin. Ufak bir tohum gibi görünse de su ile birleştiğinden şişer. Sürekli açlık hissini azaltır ve kilo vermenize destek olur.

Kabızlığa İyi Gelir

Chia tohumu, yüksek lif içeriğiyle sindirim sistemine olumlu etki yapar. Katı dışkılamayı önler, kabızlığa iyi gelir.

Anemi için de Birebirdir

Kansızlık, daha çok kadınlarda görülse de erkekler de bu durumdan mustariptir. Kırmızı kan hücreleri yeterli olmazsa kişide anemi görülür, yorgunluk dahil birçok hastalık ortaya çıkabilir. Demir eksikliğini çiya tohumu ile giderebilirsiniz.

Sindirim Sistemini Aktif Hale Getirir

Lif sayesinde kabızlığa iyi geldiği gibi diğer sindirim sorunlarını da geçirmeye yardımcıdır. Chia tohumu çözülen ve çözülemeyen lifleri içerir. İkisinin de faydası vardır. Birisi tüketilen gıdaların sindirim sistemin kolayca hareketlenmesini desteklerken diğeri nem oranını artırır ve yemekler hızlı sindirilir.

Enerji Verici Etkisi Vardır

Protein, enerji için gereklidir. Aslında önemli olan özümsenme aşamasıdır. Çiya tohumundaki Strontiyum, proteinin özümsenmesini sağlar ve kişinin kendini enerjik hissetmesini sağlar.

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcıdır

Yaklaşık 13 sene önce, İngiltere’deki bir dergide bilimsel bir araştırma paylaşılmıştı. Chia tohumunun kan şekerini düzenleyici etkisi görüldü. İnsülin direncini düzene sokmak için günde bir çorba kaşığı yemek gerekir.

Yaşlanmayı Geciktiren Özelliği Vardır

Yaş ilerledikçe, vücudun birçok noktasında canlılık gider. Çiya tohumu tüketerek bu sorunu geciktirebilirsiniz. Cildiniz ve saçlarınız canlanmaya başlar. Tırnaklar eskisinden daha sağlıklı hal alır. Antioksidan sayesinde de yaşlanmayı geciktirir.

Kemik Erimesini Engellemeye Yardımcıdır

Kemiklere iyi gelen mineraller içerir. Kalsiyum dışında fosfor ve magnezyum da barındırır. Bu sayede özellikle kadınlarda çok görülen kemik erimesi ihtimalini önlemeye yardımcıdır.

Depresyon için de Faydalıdır

Çiya tohumu, omega 3 de içerir. Bu mucize yağ, depresyona neden olan olumsuz durumların ortadan kaldırılmasında yardımcıdır. Stresli kişilerin de tüketmesi gerekir. Bipolar bozukluk, ADHD gibi rahatsızlıklar için de faydalıdır.

Kalp Sağlığı için de Tüketilmeli

Çiya tohumunun kalbe iyi gelen besin değerleri vardır. Balıklarda bulunan Omega yağ asitlerinden içerir. HDL’yi artırır LDL’Yi de düşürmeye yardımcıdır.

ZM5Vv8C2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir