Ayva Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktaları Nelerdir?

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktaları Nelerdir? Özellikle bayanlar tarafından merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Hemen Keşfetin!

Reçel, kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında bize enerji vermesi bakımından sıklıkla tercih edilmektedir. Kışın en favori reçelleri arasında ayva reçeli ilk sıralarda yer almaktadır. Ayva reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir? Özellikle bayanlar tarafından merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Reçeli istediğimiz kıvamda yapmak, şekerlenmemesi ve görüntüsünün bize hitap etmesi oldukça önemlidir. O yüzden sinoplukoca.com farklı ile enfes bir ayva reçeli yapmaya ne dersiniz? Kahvaltıda ve öğün aralarında doyurucu ve bir o kadar da lezzetli reçelimiz damak zevkinize hitap edeceği gibi gözünüze de hitap edecektir.

Anne Yapımı Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ayva kış meyveleri arasında bulunmaktadır. Antioksidan olma özelliği ile kanser riskini de azaltmaktadır. Tansiyon ve kalp sağlığı için önemli olan bu meyve pişirilerek farklı sunumlarda da kullanılmaktadır. Ayva marmelatı da reçelin farklı bir çeşididir. Merak edenler için vereceğimiz ayva reçeli tarifi ile hareket edebilirsiniz. Marmelat elde etmenizdeki tek fark daha küçük doğranması ya da rendelenmesidir. Anne yapımı ayva reçeli nasıl yapılır? Diye merak edenler için sizlere hem kolay hem de güzel bir tarif sunacağız. Aynı malzemeleri kullandığınızda mükemmel görüntüde bir reçele sahip olabilirsiniz. Yaptığınız reçelinizi kış ayından hariç yazın da afiyetle yiyebilirsiniz.
Ayva Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktaları Nelerdir?

Ayva Reçeli Malzemeleri

Ayva reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir? Hemen malzeme listemizi oluşturalım. Gerekli malzemeler:
  • 4 adet ayva
  • 4 bardak toz şeker (normal su bardağını ölçü alabilirsiniz)
  • 2 bardak su
  • Yarım limonun suyu
  • İsteğe bağlı olarak karanfil
  • İsteğe bağlı çubuk tarçın
Yukarıdaki tarifte verilen ölçüleri azaltarak ya da çoğaltarak ailenize yetecek miktarda ayva reçeline sahip olabilirsiniz.
Ayva Reçeli Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva reçeli tarifi vermeden normal tencerede ya da düdüklü tencerede ayva reçeli yapabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz. Daha hızlı ve lokum gibi bir reçele sahip olmak için düdüklü tencere de kullanabilirsiniz. Onun tarifini de sinoplukoca farkı ile sizlerle paylaşacağız. Normal tencerede reçelimizin yapımına geçecek olursak; ü  Ayvaları yıkayın ve kabuklarını soyun. ü  İstediğiniz büyüklükte dilimlere ayırın. ü  Su dolu bir kapta biriktirin ki kararma yapmasınlar. ü  Ayva çekirdeklerini bir kenara ayırın lazım olacaktır. ü  Dilimlenmiş ayvaları sudan alın ve tencereye yerleştirin. ü  Üzerine şekeri ilave edin ve 2-3 saat bekleyin. ü  Şeker eriyince suyu ilave edin. ü  Ayva reçeli kırmızı olsun isteyenler çekirdekleri ilave edebilirler. ü  Ayva reçeli sarı olsun isteyenler çekirdek ilave etmesinler. ü  Tencereyi ocağa alın ve kaynatmaya başlayın. ü  Karıştırarak üzerinde oluşan köpüklerini alın (tahta kaşık kullanmanızı öneririz.) ü  Reçel koyulaşmaya başlayınca limon suyu ilave edin. İsteğe bağlı karanfil ve çubuk tarçın ilavesi de yapabilirsiniz. Biraz daha kaynatın. ü  Sıcakken kavanozlara paylaşım yapın. Kapağı kapatın ve ters çevirerek soğumasını bekleyin. ü  Soğuyan reçellerinizi serin bir ortamda bekletin. Yazın tüketmeyi düşünüyorsanız buzdolabına kaldırın.

Ayva Reçeli Nasıl Kırmızı Olur?

Ayva reçelinin rengini belirlemek kişilerin tercihi ile ilgili bir durumdur. Ayva reçeli nasıl kırmızı olur? Konusu da merak edilenler arasında bulunmaktadır. Aslında bu oldukça basittir. Ayva çekirdeği reçele eklenirse kırmızı güzel bir renk elde edersiniz. Eklemezseniz rengi sarı ve pembeye yakın olacaktır. Ayva reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir? Kıvamı koyu olsun diye uzun süre kaynatacağınız reçelin renginin kırmızı olabileceğini de bir püf noktası olarak sizlere hatırlatmak isteriz. İçine ayva çekirdeği ilave etmeseniz bile kırmızıya yakın bir renk çok kaynayan reçellerde söz konusu olmaktadır.

1 Kilo Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Reçelinizin az ya da çok olmasına siz karar verebilirsiniz. 1 kilo ayva reçeli nasıl yapılır? Diye merak edenler için vereceğimiz tarifi düdüklü tencerede yaparak çok kısa sürede reçelinizi elde edebilirsiniz. Ayva reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir? Diye merak edenlere düdüklü tencerede yapılan pratik tarifimizi paylaşmak istiyoruz. Malzemeler: ü  3 adet ayva ü  5 bardak şeker ü  1 bardak su ü  Yarım limonun suyu ü  Tercihe göre karanfil Yapılışı: Ayvaların kabuklarını soyun. Küp şeklinde doğrayarak düdüklü tencerenize yerleştirin. Şeker ve suyu ilave edin. Bütün malzemeyi karıştırın. Düdüklünün kapağını kapatarak ocağın altını yakın. Kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika pişirin ve düdüklü tencerenizin altını kapatın. Soğuyan ve havası alınan tencerenizi açtığınızda biraz sulu bir kıvamla karşılaşacaksınız. Üzerine yarım limonun suyunu ilave ederek karıştırarak 10 dakika daha pişirin. Bu arada biraz karanfil ekleyebilirsiniz. Kaynadıkça ayva reçeli kıvamı istediğiniz hale gelecektir. Hemen kavanozlara yerleştirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi kolay ve pratik bir şekilde hazırlayacağınız reçelleriniz yaz ve kış aylarında tüketmeniz için hazır haldedir.

Cevizli Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ayva reçelini farklı lezzetlerle buluşturarak ona güzel bir tat verebilirsiniz. Cevizli ayva reçeli nasıl yapılır?Reçelinizle uyum sağlayacak ceviz ne zaman ilave edilir? Şimdi de bu sorularınızı cevaplandırabiliriz. Ceviz her türlü tatlılara oldukça yakışan bir kuruyemiş cinsidir. Sütlü, şerbetli tatlıların yanı sıra reçellere de oldukça güzel lezzet vermektedir. Cevizli ayva reçeli elde etmek aslında oldukça basittir. Pişirdiğiniz reçelinize dövülmüş ya da küçük parçalara ayrılmış ceviz ekleyebilirsiniz. Cevizin az ya da çok olması sizin zevkinize bağlı bir durumdur. Ayva reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir? Rengi, kıvamı ve görüntüsü nasıl oluşturulur bu yazımızda sizlere anlatılmıştır. Şimdiden deneyenlere afiyet olsun diyoruz. 25003