Çarkıfelek Bitkisi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Çarkıfelek Bitkisi kurutulmuş ve taze olarak kullanılır. Sinirlieri yatıştıran faydaları vardır. Yararlı bir meyve olsa da fazlası zararlıdır.

Çarkıfelek Bitkisi

Çarkıfelek bitkisi, çarkıfelekgiller familyasına ait çiçekli bir bitkidir. Diğer bir adı da pasif lora ve bazen de fırıldak otu olarak da geçer. Sarmaşık olarak büyür. Bu sebeple binaların dış görünümünü güzelleştirmek adına güney Amerika’da bina ve bahçe duvarlarının dibine dikilirler.

Bu makalede ve Çarkıfelek Bitkisi Çarkıfelek Bitkisi Kullanımı Çarkıfelek Bitkisi Yemeklerde Çarkıfelek Bit hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ailenin yetiştiği ortamların en kuzeyinde büyümeye eğilim gösterir. Yaz mevsiminin tamamında çiçek açar.

Renk olarak ise pembe, eflatun ve kırmızı renklerinin aynı bitkide olduğu bir renk cümbüşü yaşanır. Bitkinin ortasında bulunan sarıçiçekler insanlar tarafından yenilir. Bu da çarkıfelek bitkisinin bir ticari pazar oluşturmasına neden olmuştur.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin Güneydoğusunda ticari amaç güdülerek yetiştirilir. Her ne kadar tropikal bir bitki olup anavatan olarak Amerika’yı seçmiş olsa bile ülkemizin bazı bölgelerinde de şahıslara yetecek miktarda yetiştirildiği görülmektedir. Çarkıfelek bitkisi, diğer çiçeklerden farklı ve sanatsal görünümü ile denk gelenlerin hayranlıkla incelediği bir çiçektir.

İsmini de taşıdığı güzellikten ve çark şekline benzeyen yapısından almıştır. Tam olarak kaç çeşidi olduğu hala tespit edilemeyen çarkıfelek bitkisinin bilinen 400 çeşidi vardır. Bitki oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Çarkıfelek Bitkisi Nasıl Saklanır?

Çarkıfelek bitkisi nasıl saklanır diye sorulacak olursa yaz boyu çiçek açan bu bitkinin tohumları olgunlaşıp çiçek haline geldikten sonra solmaya başlamadan önce toplanır.

Bol su ile güzelce yıkanır. Temizlenen çarkıfelek çiçekleri sıcak ancak güneşi direk görmeyen bir yerde kurumaya bırakılır. Eğer güneş direk çiçeklerin üzerine denk gelirse çiçekler o güzel renklerini kaybederek kururlar.

Gölgede kurutma yönteminin en büyük avantajı bitkilerin taze hallerinde olduğu renkleri korumaktır.

Kuruduğundan iyice emin olunan çarkıfelek bitkileri temiz bir torba ya da cam bir kavanoza doldurulur. Gerek torba gerekse cam kavanoz ağızları sıkıca kapatılıp güneş görmeyen aynı zamanda kuru olan bir ortamda muhafaza edilir.

Tüm bu işlemler titizlik ile yapılırsa toplanan çarkıfelek bitkisi 6 ay boyunca saklanabilir ve güvenle tüketilir. Çarkıfelek bitkisini taze bulamayanlar için aktarlarda kurutulmuş ve paketlenmiş olarak satışa sunuluyor.

Çarkıfelek Bitkisi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Çarkıfelek bitkisi yemeklerde nasıl kullanılır hiç bir fikri olmayanlar yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirler. Çarkıfelek bitkisi de çoğu meyve sebze ve diğer şifalı bitkiler gibi hem kuru halde hem de yaş hali ile tüketime uygundur.

Yaş halinde çiçeğin üzerinde bulunan sarı kısımlar insanlar tarafından meyve kabul edilerek tüketilir. Ayrıca yaş halinden insanlar içmek için; hoşaf, içki,  komposto ve şerbetler yaparlar. Yaz mevsiminin bunaltan sıcağında çarkıfelek bitkisinin hoş aromalı içecekleri insana serinlik verir.

Kuru olarak ise genellikle çayı yapılarak ya da demlenerek tüketilir. Kurutulmuş çarkıfelek bitkisi toz haline getirilip kür yapılır ve cilde uygulanır.

Çarkıfelek Bitkisinin Faydaları

Görünümünün güzelliği ve cazibesi kadar Çarkıfelek bitkisinin faydaları da çoktur. İnsanlar tarafından en sık görülen faydalarından bir kaç tanesi şöyledir;

·        Anti depresan etki göstererek stres ve gerginliği azaltmada etkilidir.

·        Sinirlilik halinde kullanıldığında sinirleri yatıştırır.

·        Ruhsal gerginlik anında yaşanan korku ve endişenin azaltılmasında etkin olarak rol alır.

·        Kaygı kontrol bozukluğu tedavisinde etkilidir.

Anti depresan etkisi ile ruhsal bunalımların tedavisinde kullanılır. Sinir ataklarını yatıştırır. Sigara tüketen insanlarda daha çok görünen solunum yolu hastalıklarında kullanılır.

Çarkıfelek Bitkisi Nelere İyi Gelir?

Çarkıfelek bitkisi nelere iyi gelir sorusuna verilecek bir numaralı cevap tabii ki, uykusuzluk problemidir. Uyumakta zorluk çekenler, uyku esnasında sık sık uyananlar çarkıfelek bitkisi tüketerek bu sorunları ile vedalaşabilirler.

Çarkıfelek bitkisi ayrıca dikkat dağınıklığı konusunda da oldukça etkilidir. Düzenli olarak tüketildiği zaman yoğunlaşma bozukluğunu tedavi ettiği görülmektedir.

Karaciğer organında görülen her türlü rahatsızlıkları tedavi edicidir. Akciğerlerde gelişen olumsuz semptomların iyileştirilmesi için kullanılır. Her türlü enfeksiyona anti bakteriyel özelliği ile iyi gelir.

Beyin gelişiminde ve hastalıklarında etkilidir. Beyinde bütün zekâ işlevlerine ait olan ‘gama amino butirik asit’ salgınının çoğalması konusunda son derece etkilidir.

Bu salgı akılda tutma, zekâ gelişimi, hafıza güçlendirme gibi konularda kişiyi geliştirir. Cinsel isteksizlik ve üreme organları ile ilgili problemlerin giderilmesinde çok sık kullanılan bir bitkidir.

Çarkıfelek İçindeki Vitaminler

Çarkıfelek içindeki vitaminler bakımından incelendiğinde son derece zengin bir içeriğe sahip olduğu görülüyor. Bu vitamin ve mineraller şunlardır; A vitamini, C vitamini, Luesenin minerali, Orientin minerali, Viteksin minerali, Harman bulunur.

Aynı zamanda harmil, harmol, passiflora, glikozit, sterol, kalsiyum minerali, potasyum minerali de içinde bulunanlardandır.

Çarkıfelek Kalorisi

Zengin vitamin ve mineral deposu olan bu bitki kalori ve besin değerleri bakımından insan sağlığı açısından oldukça iyi durumdadır. Çarkıfelek Kalorisi sıfırdır. Diğer besin değerleri ise şu şekildedir; gram çarkıfelek bitkisinde, Karbonhidrat oranı % 92. 00 mg,  Protein     %5.00 mg.,    Yağ %3.0 mg oranında bulunur.

Çarkıfelek Zararları

Birçok yararı olan bu bitkinin elbette ki fazla ve yanlış kullanımında insan sağlığı için oluşturduğu bir takım yan etkiler söz konusu olmaktadır. Çarkıfelek zararları şöyle sıralanabilir;

 Sakinlik elde etmek için kullanılan sakinleştirici ve anti depresan ilaçlar ile eş zamanlı olarak alınmamalıdır. Çarkıfelek bitkisi de sakinleştiriyor zaten diye düşünmemek gerekir. Bitkisel tedaviler her zaman dikkat gerektiren tedavilerdir.

Çok fazla tüketilmesi tehlike oluşturur. Bu konuda alternatif tıp uzmanları şöyle bir ölçüt koymuşlardır. Bir gün içerisinde bitkinin sarı meyvelerinden en fazla 1 tane tüketilmesi konusunda uyarıyorlar. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte alınmamalıdır.

Hamilelik esnasında kullanımı düşük yapmaya sebep olabilir, hamilelik boyunca kullanımı tavsiye edilmez. Emzirme dÖnemi boyunca kullanmak için bir hekime başvurmak gereklidir. Çünkü yüksek miktarda anti depresan etkisi yaratan bitki sütten bebeğe geçebilir.

 

75304