Çalışmadan Nasıl Emekli Olunur? Ev hanımlarına 1500 TL Emekli Maaşı için Bu Şartı Sağlamalısınız

Ev hanımları da emekli olmak istiyor. Ama evi çekip çevirmekten bazen çalışmaya fırsatları olmuyor ve bu yüzden farklı çareler arıyor. 1500 TL ev hanımlarına emekli maaşı için şartlar nelerdir?

Çalışmadan emekli olmak herkesin hayali ama herkes için öyle bir dünya yok. Hayatının büyük bölümünü ev hanımı olarak geçirmiş kadınlar için emekli olmanın yolu açılıyor. Yeni yasa sayesinde sigorta girişi olmadan bile ev hanımları emekli olacak ve 1500 lira maaş alacak. 25 sene evli kalabilmiş kişiler çok şanslı.

Bu içerikte ve Çalışmadan Emekli Olma Ev Hanımları 1500 TL Emekli Maaşı Emeklilik Şartları Emeklilik İ hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev Hanımları Emekli Olacak mı? Nasıl Olur?

Normal şartlarda hayatı boyunca hiçbir işe girmemiş, sigorta girişi dahil yapılmamış kişilerin emekli olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Ama, hükümet hem ev hanımlarını mağdur etmemek hem de aile birliğini koruyarak boşanmaların azalmasını sağlamak amacıyla 25 sene evli kalabilen ve 50 yaşını tamamlayan ev hanımlarına bu imkan sağlanacak. En düşük emekli maaşı 1500 lira olduğu için şartlar sağlandığında maaş almaya başlayacaklar.

Normal Şartlarda Kadınlarda Emeklilik Nasıl Olur?

25 sene evlilik şartı aranmayan bekar ya da evli bir kadın için emeklilik şartı 2008 girişli olup 20 sene 7200 gün prim yatırmalıdır. Çocuğu olan, çalışmak istemeyen ya da çalışma imkanı bulamamış kadınlarımızın ise 25 sene evli kalması gerekiyor. Tabii, bu emeklilik sistemi mecliste görüşülüyor ve henüz yasallaşmadı.

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olacak? Neler Gerekiyor?

Ev hanımlarının emeklilik imkanı için 25 yıllık evli olma şartı tek başına yetmiyor. Peki, nasıl emekli olunacak? İşte burada önemli nokta geriye dönük prim ödemesi yapılmasıdır. Birçok kesime göre yine de çok avantajlı bir durum. Sigortası olmayan toplu ödeme yapıp 50 yaşında emekli olamaz ve bu imkan sadece ev hanımlarına sunulacak.

 

 

19211