Ç Harfiyle Başlayan Kaç İlimiz Var? Hangi Bölgedeler? 

Ülkemizde Ç harfiyle başlayan il sayısını merak ediyorsanız, illerin isimleri, kısa tanımları ve hangi bölgede olduklarına dair özete makalemizden ulaşabilirsiniz. 

Ç
Ç Harfiyle Başlayan Kaç İlimiz Var? Hangi Bölgedeler? 

Türkiye ilk sınırları içerisinde baş harfi Ç olan 3 ilimiz yer almaktadır. 

  • Çanakkale,
  • Çankırı,
  • Çorum

Ç Harfiyle Başlayan İller Hakkında Bilgiler

Çanakkale

Ç harfiyle başlayan, alfabetik sıraya göre ilk ilimiz Çanakkale’dir. Boğazın dar kıyı kesiminden bulunan şehirdir. Türk tarihi için de en değerli iller arasında yer alır. Troya hakkında bilgilere de buradan ulaşılır. İstanbul ile ortak özelliği iki yakayla da bağlantısı olmasıdır. Feribot ile gidiş geliş mümkündür. Özel olarak düzenlenen yüzme sporları için finish yeridir. 19. Yüzyılın başlarında, Lord Byron, Leander yaşamını örnek olarak yüzmeye başlamış ve bu sayede yarışlar organize edilmektedir. Truva’daki meşhur at Çanakkale’de yer almaktadır. 

Çankırı

Çankırı il mi değil mi sorusu sıklıkla karşımıza çıkıyor. Evet, uzun zamandır ildir. İç Anadolu’nun Karadeniz’e yakın olan kısmında yer alır. Tarım için elverişli araziye sahip değildir, erozyon riski altındadır. 7.388 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Güney bölümü başkentimiz ile komşuyken Kuzey bölümünde Karabük – Kastamonu ile komşudur. 

Çorum

Çorum ili Ç harfiyle başlayan sonucun ilimizdir. Orta Karadeniz’de yer alır. Yüzölçümü 12.820 kilometrekaredir. 14 ilçesi vardır. Karadeniz’de yer almasına rağmen sanayide iyi yol kat etmiştir. Nüfusu 526.282’dir. Leblebi denince akla ilk gelen ilimizdir. Tarihi ise çok köklüdür, milattan önce 6000-3000 yıllarına dayandığı bilinmektedir.  

Ç Harfiyle Başlayan İllerimiz Hangi Bölgede Bulunmaktadır?

Çanakkale Marmara Bölgesinde

Çankırı İç Anadolu Bölgesinde

Çorum Karadeniz’de yer almaktadır. 

uSqSqMoW

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir