Burundan Neden Sarı Sıvı Gelir? Tedavisiyle Nasıl Geçer?

Burundan Neden Sarı Sıvı Gelir?

Burundan sümük dışında sarı ama cıvık bir akıntı gelebilir. Genelde ciddi bir hastalık durumunu göstermez, yine de önlem almak gerekir. Akıntı bazen omurilikteki bir sıkıntıdan kaynaklanabilir, durum ilerlemeden KBB uzmanına giderek muayene olmak gerekir.

Bu yazıda ve Burun Sarı Sıvı Neden Tedavi Nasıl Geçer Burundan Sıvı Gelmesi Burun Ak hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Burundan
Burundan Neden Sarı Sıvı Gelir? Tedavisiyle Nasıl Geçer?

Burundan Gelen Sarı Sıvının Olası Nedenleri

Sinüzit Kaynaklı Sarı Akıntı

Burundan gelen akıntılar, nezle gibi rahatsızlıklar dışındaysa ilk olarak sinüzite bakılır. Bu bir tür enfeksiyondur. Bazen tıkanma öyle bir boyuta gelir ki ağrı hiç çekilmez olur. Kişinin iş ve sosyal hayatı çok olumsuz etkilenir. Nefes alamda zorlanma, şiddetli bağ ağrısı, zonklaması en çok görülen semptomlardır.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir, Geçer?

Sinüzit çok sık rastlanır ve tedavisi de zor değildir. Enfeksiyon türü olduğu için genelde antibiyotik verilir. Türüne göre alerji önleyiciler de yazılabilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerji, dünya gelende çok rastlanılan bir durumdur. Bahar aylarında en çok görülen türü polenlerdir, sürekli bir hapşırma, kızarıklık ve sarı akıntı görülebilir. Farklı bir şeye alerjiniz varsa da aynı belirtiler baş gösterebilir. Alerjinin tespiti her hastanede yapılmaz, o yüzden araştırma olanlara yönelmek gerekir.

BOS Beyin Omurilik Sıvısında Sızıntı Olabilir

BOS sızıntısı ender görülen bir durumdur. Özellikle kaza sonrası görülme riski fazladır. BOS, aktığı kanaldan farklı bir yere akmaya başlar, sarı renkte burundan da sıvı gelebilir. Bazen rengi şeffaf da olabilir. BOS sızıntısı çok tehlikelidir, kişi dengesini yitirebilir, bulanık görme veya duyamama gibi problemler de yaşanabilir. Boşa tedavi araştırmayın, acilen beyin cerrahine gitmeniz gerekir.

BOS Kaçağı Nedenleri ve Tespit Edilmesi

BOS kaçağı ya da benzer sorunların nedeni aşırı kilolu olmak, sinüs problemi ve travma geçirmektir. Beyin cerrahinin istediği testlerle teşhis edilir. 

Burundaki Sarı Sıvı için Bitkisel Tedaviler

Hidrasyon

Sinüzit çok fazla kişide görülür. Etkisini azaltmak, tedavi etmek için 8-10 bardak su içmek gerekiyor. Bağışıklık zayıf olursa iyileşmez, o yüzden sebzelerle beslenmeye özen gösterin. Akşam yemeklerine soğan dahil etmeyi unutmayın.

Buhar Soluması İşe Yarayabilir

Kafanız boyutunda bir kap içerisine kaynamış suyu ilave edin ve aktardan aldığınız nane yağından 3-5 damla ekleyin. Kafanızın üst kısmına havlu koyun ve buharı ciğerinize çekin. Okaliptüs – çay ağacı yağı da kullanılabilir.

Elma sirkesi ile Sarı Akıntı Tedavisi

Bir bardak klorsuz su içerisine yarım yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin ve sabah akşam tüketin. Sirkenin içindeki faydalı bileşenler burundan gelen sarı akıntının temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Tuzlu Su ile Burundan Sarı Akıntı Tedavisi

Sinüs rinze, online satış platformlarında ya da eczanelerde bulunabilir. Burnun sarı akıntından arınmasını destekler. Kullanım için hekiminize danışın.

Yukarıda verilen bitkisel tarifler ne kadar zararsız görünse de doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

rbRKhaSP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir