Bulaşık Birikmesini Önlemek İçin Uygulanabilecek Püf Noktalar

Bulaşık Birikmesini Önlemek İçin Uygulanabilecek Püf Noktalar. Bulaşık yıkamaktan hoşlanan çok az insan vardır. Özellikle kirli tabakları, içerisinde artıkların kaldığı bardakları ve yağlı çatal bıçakları yıkamak zulüm gibi düşünülebiliyor.

Bunu her ne kadar günümüzde bulaşık makineleri büyük ölçüde kolaylaştırsa da halen daha bulaşıkların biriktiğini sık sık görebilmekteyiz. Mutfakta dağınıklığın sembolü olan bulaşıklar bakteri oluşumu açısından da risk faktörüne dönüşüyor.

Tabii ki bunun olmasını istemeyeceğimiz için düzenli olarak bulaşıkları yıkamak gerekiyor. Bilhassa bekârlar ve tek yaşayanlar için bu süreç pek işlevsel yürümüyor.

Oysa bazı püf noktaları bildikten sonra bulaşıkların hiç birikmeyeceğini fark edebilirsiniz. En basit şekliyle yemek yaparken bile mevcut bulaşıkları yıkayıp kurtulabilirsiniz. Bu hem mutfakta geçirdiğiniz süreyi uzatmayacak hem de temizliği kolaylaştıracaktır.

Bulaşık Birikmesini Önlemek İçin Uygulanabilecek Püf Noktalar

Bulaşık Birikmesine Yığılmasına Son Vermek Elinizde

Bulaşık biriktirmek adeta bir hastalık gibi insanlar tarafından sürekli uygulanmaktadır. Üstelik birikmeye başladıktan sonra her seferinde göze daha fazla geldiği için altından kalkamayacağınız boyutlara ulaşana kadar bu süreç devam edebilir.

Çözüm için en büyük yöntem ise zamanı verimli kullanmaktan geçiyor. Bulaşıklar ne kadar azsa makineye dizmek ya da yıkamak o kadar kolaydır. Bunu mutfakta kısa bir süre geçirirken bile çözebilirsiniz.

Yemek yapmak için mutfağa girdiğinizde hazırlığını yaptığınız yiyeceğin bulaşıklarıyla beraber önceden kalmış bulaşıkları da yıkayabilirsiniz. Zaten yemeğin başında vakit geçireceğiniz için bir yandan onu kontrol edip bir yandan tezgahı tertemiz yapmak içinizi rahatlatacaktır.

Bulaşıklar çoğu zaman tezgahın üzerinde ya da lavabonun içerisinde toplanır. Bu durum sebebiyle kirler katılaşır ve daha da zor bir bulaşık süreci sizi bekler. Bunun yerine bir kabın içerisine ılık su ile deterjanı atarak tümünü bu kapta istifleyebilirsiniz. Islak olacağından kirler katılaşmayacak ve kolayca çıkacaktır.

Bu metotları bulaşıkları hızlıca yıkayabilmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca yalnız yaşayanlar için hayat kurtaracak ve bulaşık konusunu kökünden çözecek bazı teknikler var.

Bu püf noktaları tamamıyla üşenenlere ilham verdiği için ilk bakışta garip gelebilir. Fakat tabakların, tavaların, tencerelerin üzerine alüminyum folyo sererek bu şekilde kullanmak bulaşık derdini ortadan kaldırmaktadır.

Aynı taktiği tabaklarda birkaç kat streç film ile uygulayanların sayısı da bir hayli fazla. Eğer tabağa koyacağınız yemek sulu değil katı ise bunun için havlu peçeteleri tercih edebilirsiniz.

Yine birkaç kat yaparak tabağa serdiğinizde tabak batmadan kullanılabilmektedir. Pişirme araçlarında ise çoğunlukla fırın kağıdı olarak bilinen, yanmaz ve yapışmaz özel folyolar tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap