Boyun ve Sırt Ağrıları için Bu Hususlara Dikkat!

Boyun ve Sırt Ağrıları için Bu Hususlara Dikkat! Teknolojinin hayatımıza bu denli girmesi ve büyüme hızı, bizleri gitgide daha hareketsiz bir hayat tarzına mahkum ediyor. Araştırmalar, dünyada masa başında oturarak çalışma süresinin yılda ortalama 2000 saat olduğunu tespit etmiş durumda. Bu demek oluyor ki ofis çalışanlarının ömürlerinin dörtte biri ekran karşısında oturarak geçiyor. Aynı zamanda yolda, yemek yerken ya da televizyon izlerken de oturmaya devam ediyoruz.

Dünya Sağlık Örgünün hazırladığı bir başka ürkütücü istatistikse, yetişkinlerin yüzde 100’ünün boyun ve sırt ağrıları yaşadığını göstermesidir. Uzun süre hareketsiz kalmak, kaslara, eklemlere ve sinir sistemine zarar veriyor. Uzmanlar, pasif bedenleri canlandırmak veya sağlıklı spor yapmak için bilimsel egzersizler yapmanın pratikliğinden bahsediyor.

Boyun ve Sırt için Omurganızı Önemseyin

Omurganın “nötral” denilen anatomik bir pozisyonu bulunuyor. Eğer kas grupları gerektiği çalıştırılmassa, yerçekimi mücadeleyi kazanıyor ve eklem mesafesi daralmaya başlıyor. Böylece disk ve fıtık sorunu kaçınılmaz bir sorun haline geliyor. Üstelik eklemlere yanlış pozisyonlarda yüklenilirse kas spazmı, kireçlenme ya da kramp gibi yumuşak doku sorunları yaşanması da mümkündür.

Boyun ve Sırt Ağrıları için Fizyoterapi Desteği Alın

Boyun ve Sırt Ağrıları için Fizyoterapi Desteği Alın

Fizyoterapi, omurgaya mekanik çözümler sunuyor. Kas ve eklem gruplarının doğal formunu öğretmekle işe başlıyor ve doğru şekilde çalışmalarını uygulanıyor. Fizyoterapi egzersizlerinde, kişinin yağ-kas oranı, dayanıklılığı, dengesi ve koordinasyonuna göre özel program oluşturuluyor. Bu durumda spora en sağlıklı şekilde hazırlık sağlanıyor.

Boyun Ağrıları için Bunları Yapın

Boyun Ağrıları için Bunları Yapın

Özellikle masa başı çalışmanın getirdiği duruş bozukluklarını düzeltmek için, en başta doğru oturuşu bilmeli ve uygulamalısınız. Burada en önemli kurallardan biri de her yarım saatte bir pozisyonunuzu değiştirmek diyebiliriz. Asansör yerine merdivenleri tercih edebilir, su ve kahve almak için mini yürüyüşler yapabilir veya ofisin uygun bir köşesinde birkaç esneme egzersizi yapmaya çalışın. Olabildiğince hareketli bir yaşamı tercih etmeniz, sağlık bakımından önemlidir.

Sırt Ağrıları için Bunları Yapmayın

Sırt Ağrıları için Bunları Yapmayın

Boyun ve sırt ağrılarında yapmamanız gereken şeyler var. Oturduğunuz koltuğunuzun yüksekliğini, masanızın altında ya da üstünde olacak şekilde dizayn edin. Monitör mutlaka göz hizanızda olmalıdır ve bütün hafta içini hareketsiz geçirdikten sonra hafta sonunu tamamen egzersizlerle doldurmak gibi bir yanlışa düşmeyin. Vücudunuzu yeterince hazırlamadan yapılan futbol ya da basketbol maçları sakatlıkların oluşmasındaki en büyük etkendir.

59657