Boya Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Boya Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar? Ev tadilatları makyaj malzemeleri ve kırtasiye ürünleri gibi birçok alanda ortaya çıkan Zorlu boya lekelerinin önüne geçirebi..

Ev tadilatları makyaj malzemeleri ve kırtasiye ürünleri gibi birçok alanda ortaya çıkan Zorlu boya lekelerinin önüne geçirebilmek için ya da lekeler oluştuktan sonra temizliğe bilmek için uygulayacağınız belli başlı adımlar bulunmaktadır.

Bu içerikte ve Boya Lekesi Kumaştan Lekesi Çıkarma Lekeli Kumaş Temizleme Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır 5 detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Öncelikle temizlik adımlarla uygulamaya başlamadan önce kumaşın görünmeyecek bir yerinde uygulamayı test ederek renk değişiminin yaşanıp yaşanmayacağını test edin Eğer ki renk değişimi yaşamıyorsa yönteminizi gerçekleştirir. Bazı kumaşta leke çıkarmaya karşı son derece hassas olacağından ötürü temizlik adımları için etikette yer alan talimatlarını harfiyen takip edilmesi gerekir Aksi takdirde kumaş lifleri yapılacaktır ve kumaş bozulacaktır.

Boya lekesi oluşur oluşmaz temizliğe bağışlamak için öncelikle lekenin kuruyarak kalıcı hale gelmesini engellemeniz gerekiyor.

Lateks boya var diğer boyalara oranla daha rahat temizlenen boyalar olduğundan dolayı bir kaşık ya da sıfatıyla yardımıyla Öncelikle fazla kalan boya kalıntısını temizleyin. Hemen ardından su ile beraber temizliğe başlamadan önce tüm boyayı kaldırdığınızda emin olun. Birebir oranlarda sıvı sabun ve bulaşık deterjanı karıştırdıktan sonra bir parça bulaşık süngerini deterjana batırıp lekenin üzerine tampon uygulaması gerçekleştirin.

Lekenin üzerinde baskı uygulayarak tampon çalışmasına gerçekleştirildikten sonra ılık su ile beraber lekeli bölgeyi durulama işlemine geçiyorsunuz ve tekrardan leke ortadan kaldırana kadar aynı adımları devam ediyorsunuz.

Kurumuş olan boya lekelerinde kıllı sert bir fırça ile kumaşı fırçalamanın işinize yarayabilir fakat nazik davranmanız da büyük bir fayda var çünkü Aksi takdirde kumaş dipleri yapılabilir. Saç spreyi sıkılabilir ya da Alkol dökülebilir Bu sayede kumaş lifleri içerisine işlemiş olan lekeler kendini Salacak’ta ve kumaş daha rahat bir şekilde temizlenecektir.


Yağlı boyadan oluşmuş olan lekeleri temizlemeniz içinde terebentin kullanabilirsiniz. Terebentin tüm boya satılan Hırdavat mağazalarında bulunabilecek basit bir malzemedir. Terebentin bir parça bezin üzerine döküldükten sonra bez ile beraber lekeye tampon işlemi yapılır ve leke tamamen çıkana kadar bu işleme devam edilir.

Kumaşta ayar dalgalı bir görünüm olduysa ılık bir su içerisine kumaşı bastırabilir ve bir miktar bulaşık deterjanı ile köpürterek bu problemin önüne geçebilirsiniz.

74513