Borazan Mantarının Faydaları Nelerdir?

Latince ismi Cratetellus cornucopioides olup külah şekline benzer koyu gri biçimiyle öne çıkan bir bitki olan borazan mantarı görüntüsü ve rengi nedeniyle baze..

Latince ismi Cratetellus cornucopioides olup külah şekline benzer koyu gri biçimiyle öne çıkan bir bitki olan borazan mantarı görüntüsü ve rengi nedeniyle bazen ölüm borazanı ismi de almasına rağmen lezzetli ve yenilebilir mantar türleri arasında yer almaktadır.

Bu içerikte ve Borazan Mantarı Borazan Mantarı Faydaları Borazan Mantarı Nedir Borazan Mantarı Kullanımı Borazan Mantarı Sa konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Boyu yaklaşık 6-15 santim arasında olan borazan mantarı genelde meşe, kayın gibi geniş yapraklara sahip ağaçların bulunduğu ormanlık bölgelerde yetişmektedir.

Siyah olmaları sebebi ile iyi bir şekilde gizlenmiş olmaktadırlar. Toplayan kişiler kuru ve dökülmüş yaprakların arasında bu mantarı aramanın ormanda kara delik aramaya benzediğini söylemektedirler. Bu nedenden dolayı da bulunmaları zahmetli olmaktadır.

Doğru bir şekilde yetişme ortamı sağlamış ise çok sayıda gruplar halinde bulunabilmesi mümkündür.

Borazan mantarı dünya genelinde çoğunlukla Avrupa, Kuzey Amerika, Kore ve Japonya’da yetişmektedir. Yetiştikleri bölgelerin yemeklerinde ise bol bol kullanılmakta olan bir mantar türüdür.

Borazan Mantarının Yararları Nelerdir?

İçeriğinde bolca lif bulundurmasından ötürü sindirim sisteminin korunmasında son derece etkili bir besinidir. Yüksek oranda C vitamini içeriğinden dolayı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardım eder. Doymamış yağ asitleri açısından da son derece zengin bir kaynaktır. 100 gramlık borazan mantarında yaklaşık 70 gram kadar protein bulunmaktadır.

Bu yüzden borazan mantarı oldukça yararlı bir protein kaynağıdır. Vücudun günlük ihtiyacı olan protein miktarının neredeyse tek başına karşılamaktadır. Vücut sağlığı için gerekli olan yararlı bazı karbonhidratlar içermektedir.

Balık yemeklerinin yanında en uyumlu olan mantar türüdür. Yüksek besin değerleriyle vücuda genel anlamda direnç kazandırmaktadır.

Borazan Mantarı Nasıl Yenebilir?

Borazan mantarının zor bulunması sebebiyle pahalı bir mantar türüdür. Yenmesinden önce iyice temizlenmesi gerekmektedir. Şeklinin külaha benzemesi dolayısıyla içerisinde toz, toprak ve farkına varılmazı zor bazı böceklerden barındırıyor olabilirler.

Bu nedenle borazan mantarının en doğru temizleme yöntemi ortadan ikiye bölünmesidir. Mantarın kolaylıkla ve zararsız bir biçimde ikiye bölünebilmesi için tepe kısmından zırt yönlere doğru çekmek gereklidir. Borazan mantarı ikiye bölündükten sonra yapılan yemeğe göre pişirilebilir.

Borazan mantarının diğer mantarlarla karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmez. Tavuk, deniz ürünleri, makarna ve pirinç gibi yemeklerle bir uyum yakalayan borazan mantarı lezzetli bir tat vermektedir. Genelde domates sosu içermeyen pizzalarda da kullanılabilir.

54893