Americano Yemeklerde Kullanılır mı? Faydaları ve Kalori Miktarı

Americano son zamanlarda tüketimi yaygınlaşan ve tatlılarda kullanımı olan bir kahve türüdür. Parkionsonu önlemeye faydası varıdr. Düşük kalorilidir.

Americano  

Americano, Amerikan kahvesi anlamında gelmektedir. Sıcak su ekleyerek, espresso kaynatarak hazırlanan kahve çeşididir.

Yazımızda ve Americano Yemeklerde Americano Americano Faydaları Americano Kalori Miktarı Americano Kullanımı Americano’nun Y detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Uygulanan bu yöntem sayesinde filtre kahvelere oranla çok daha farklı bir tat elde edilmektedir. Aynı zamanda bu yöntem sayesinde kahvenin sertliği korunmaktadır. Americanonun sertliği içerisine eklenen espresso ve suyun miktarına göre farklılık göstermektedir.

Dünyada espressodan sonra en çok tüketilen kahve türüdür. Genellikle adı ile Amerika’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak bu yanlış bilinen bir bilgidir. Americano bir Amerikan kahvesi değil İtalya’da ortaya çıkmış bir kahve türüdür.

Americano, İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerlerinin İtalyan espressolarını fazla sert bulmaları ile ortaya çıkmıştır.

Dünyada en çok tüketilen ikinci kahve olması yine savaş döneminde fazlası ile tüketilmeye başlaması ile doğru orantılıdır. Öncelikli olarak Avrupa ülkelerine daha sonrasında ise Amerika’ya yayılmıştır.

Americano Nasıl Saklanır?

Americano nasıl saklanır? Sorusunun cevabı birkaç farklı adım ile verilebilmektedir. Uzun süreli saklamak için öncelikli olarak ideal saklama ortamının oluşturulması gerekmektedir.

Americanonun uzun süre saklanabilmesi ve taze kalabilmesi için öncelikli olarak hava almayan bir kutu tercih edilmelidir. Bu sayede kahve uzun süre taze kalabilmektedir.

Bununla birlikte americanonun ışık geçirmeyen bir ortamda saklanması aromasının çok daha uzun süre sorunsuz bir şekilde saklanabilmesine olanak tanımaktadır.

Americano Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Americano, diğer kahvelere göre farklı bir yöntem ile kullanılmaktadır. Her noktada espresso ve sıcak su ile kolaylıkla hazırlanabilir. Ancak kullanımda dikkat edilmesi gereken bazı ince noktalar bulunmaktadır. Americano yemeklerde nasıl kullanılır?

Bu ince noktalara dikkat edildiğinde itseline her ortamda kusursuz americanolar hazırlanabilmektedir. Americano hazırlanmadan önce öncelikli olarak espresso hazırlanmalı ve kaynama derecesinde su elde edilmelidir. Aynı zamanda americano hazırlanmadan önce fincanın ısısına da dikkat edilmelidir.

Doğru fincan ısısının elde edilebilmesi için içerisinde sıcak su bekletilebilir. Doğrudan soğuk fincana eklenen americano aromasını kaybedebilmektedir.

Doğru americaonun elde edilebilmesi için espresso fincana kenarlarından başlanarak eklenmelidir. Bu sayede tam homojen bir karışım elde edilir. Ardından sıcak su eklenir ve americano kullanıma hazır olur.

Americano Faydaları

Americano çok lezzetli bir kahve olmasının yanında insan sağlığına birçok farklı açıdan fayda sağlamaktadır. Americano faydaları şu şekilde sıralanabilir;

·        Kahve çekirdeklerinde bulunan antioksidanlar, kanser risklerinin önlenmesinde etkili olmaktadır. Özellikle düzenli tüketimde kahve çekirdekleri antioksidan özelliğini daha da çok ortaya çıkartmaktadır.

·        Düzenli olarak kullanımda unutkanlığın önlenmesinde etkili olmaktadır. Hafızayı güçlendirir. Bu özelliği sayesinde özellikle yoğun işlerde çalışanlar için önerilmektedir.

·        Nörolojik bir rahatsızlık olan Parkinson’u önlemektedir.

·        İnsülin direnini kırmaktadır. Bu sayede tatlı ihtiyacının bastırılmasında etkili olmaktadır.

·        Tokluk hissi arttırır. Tokluk hissini arttırması ile diyetlerde önerilmektedir.

·        Depresyonun önlenmesinde etkin bir rol oynar. 

Americano Nelere İyi Gelir?

Amaricanonun birbirinden benzersiz faydalarının bulunmasının yanında farklı rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Americano nelere iyi gelir? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

·        Americano düşsel performanssı arttıran bir etkiye sahiptir.

·        Kas koordinasyonuna ve gücüne iyi gelmektedir.

·        Enereji saefiyatını arttırır ve bu sayede daha fazla kalori yakılmasına imkan tanır.

·        İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasına engel olur.

·        Ağrı kesici bir etkisi vardır. Ağrılarda olumlu etki eder.

·        Astım krizlerinin hafifletilmesinde yardımcı olur.

·        Kolesterolün düşürülmesine katkı sağlamaktadır.

·        Selülit gibi cilt sorunlarına karşı etki etmektedir.

·        Sindirimin kolaylaştırılmasına olanak tanımaktadır.

Americano İçindeki Vitaminler

Americano içerisinde birçok farklı mineral ve vitamin barındırmaktadır. Mineral zengini olarak adlandırılmaktadır.  B vitamini, americano içerisindeki vitaminler arasında en zengin olanıdır. Aynı zamanda kahve içerisinde magnezyum, potasyum, manganez gibi birçok farklı minerali de barındırmaktadır.

Americano Kalorisi

Americano kalorisi, yapında kullanılan malzemelere göre farklılık gösterebilmektedir. Farklı americano türleri bulunmaktadır. Ancak en klasik olanı ve içerisinde herhangi bir unsur karıştırılmamış olanı sadece 15 kaloridir. Bu sayede diyetlerde tüketilmesi uygundur.

Americano Zararları

Americano her ne kadar faydalı ve düşük kalorili olsa da, özellikle fazla tüketimde ciddi zararlar ortaya çıkarabilmektedir. Americano zararları şu şekilde sıralanabilir;

·        Özellikle aşırı tüketimde kalbe ciddi zararlar verebilmektedir.

·        Günde 3 – 4 fincandan fazla tüketilmesi tansiyonu yükseltebilir.

·        Ülsere karşı olumsuz etki yaratabilir.

·        Vücutta su kaybına sebebiyet verebilir.

 

24320