Böğürtlen Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Böğürtlen düşük kalorisi ile sevilen bir meyve olmakla beraber tatsız olması nedeni ile ana yemekler dahil birçok yemekte ekşilik vermek için kullanılır. Aynı ..

Böğürtlen düşük kalorisi ile sevilen bir meyve olmakla beraber tatsız olması nedeni ile ana yemekler dahil birçok yemekte ekşilik vermek için kullanılır. Aynı zamanda gülgiller familyasından olan bu meyve içecek, tatlı, yemekler olmak üzere birçok alanda kullanılır. Kek, pasta ve kurabiyelerde kullanımı Böğürtlen genellikle hafif pastalarda görüntü olarak veya dolgu malzemesi olarak kullanılır. Aynı zamanda su ile inceltilip bir sos kıvamına getirilerek pastalara renk vermesi de sağlanır. Birçok meyvenin reçeli lezzetli olduğu gibi böğürtlenin de reçeli oldukça lezzetli olmaktadır.

Ana yemeklerde kullanımı

Özellikle ızgara ve et yemeklerinde böğürtlen püresi lezzetleri bir araya getirmek için kullanılır. Bir sos yapılarak sunum aşamasında etin veya tavuğun üzerine dökülür ve o şekilde servis edilir. Bu yemeğe hoş bir görünüm kazandırır. Salatalarda ise nar ekşisinin yerini tutan bir malzemedir. Salatanın doyurucu olduğu kadar renkli görünmesini de sağlar.

Tatlı ve hamur işlerinde kullanımı

Tatlı ve hamur işlerinde kullanım alanı oldukça geniş olan meyve özellikle tatlılarda kendine geniş bir yer bulur. Hem bütün halinde hem de püre halinde kullanılan bu lezzet çok kullanışlı olmaktadır. Aynı zamanda krep ve pankeklerde de kullanılır. Yoğun bir lezzete sahip olan bu meyve daha çok hafif tatlılarda kullanılır. Su muhallebisi, irmik tatlısı, vanilyalı muhallebi gibi tatlılara lezzet ve güzel görünüm katmak için kullanılan böğürtlen hem bütün halinde hem püre halinde kullanılabilir. Aynı zamanda evde pratik ve kolay lezzetler hazırlamak isterseniz yoğurdun içine katarak da bunu sağlayabilirsiniz. Görüldüğü gibi böğürtlenin birçok kullanımı vardır. Aynı zamanda içeceklerde de kullanılan bu lezzet kokteyllerde oldukça kullanışlıdır. Güzel lezzet katan bu meyve aynı zamanda saf içecek halinde de kullanılabilir. Püre haline getirilip şeker katılarak meyve suyu şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Sunumlarınıza farklılık katmak ve onların mideye hitap ettiği kadar göze de hitap etmesini istiyorsanız yukarıda anlatılan şekilde sunumlar hazırlayabilirsiniz. 26028