Bitkilerden Yağ Nasıl Çıkartılır?

Bitkilerden elde edilen yağlar günümüzde birçok alanda kullanılır. Alternatif tıp ve aromaterapi bu kullanım alanlarının başında gelmektedir. Uçucu kokular ins..

Bitkilerden elde edilen yağlar günümüzde birçok alanda kullanılır. Alternatif tıp ve aromaterapi bu kullanım alanlarının başında gelmektedir. Uçucu kokular insan sağlığı açısından oldukça büyük faydalara sahiptir.

Bu yazıda ve Bitkilerden Yağ Çıkarma Bitkisel Yağ Üretimi Bitki Yağı Nasıl Elde Edilir Bitkilerden Yağ Elde Etme Y detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bu kokuların çıkarılabilmesi için bitki içerisindeki esansiyel yağların doğru bir şekilde çıkarılması gerekiyor. Basınç basınç sayesinde bitkilerin içindeki esansiyel yağ dışarı çıkarılır.

Sonrasında buhar soğuduğunda esansiyel yağları ve onları çıkartmak için kullanılacak bir sıvıya dönüşmektedir. Damıtma olarak da bilinen bu çalışma alkolü üretmek için de yapılan çalışma ile aynıdır.

Bitkilerin yağı nasıl alınır?


Damıtma işlemine geçmeden önce bitki toplayın ve taze olduğundan mutlaka emin olun. Topladıktan sonra bitkiler koruyacağım dan ötürü bazı esansiyel yağları açacaktır.

Damıtıcı yaklaşık yarısı kadar su ile dolacak şekilde hazırladıktan sonra bitkileri damıtıcının buhar Sepetin içerisine yerleştirin. Buhar sepeti sebzeler için kullanılan buharlı pişirici yemekler şekilde sıvının üzerinde durur.

Buharlı pişirici nin üst kısmında bitkiler yerleştirin Fakat çok sıkışık olmamasına dikkat edin.

Damıtıcının çıkış kapağının alt kısmına ve damıtılmış bitki yağ karışımı olan sıvıyı toplayabilmek için bir kap yerleştirmeniz gerekiyor. Ya üste çıkacak ve sizde yüzeyden alıp rahatlıkla sudan ayıra Bileceksiniz.

Damıtıcı elinizdeki modelin talimatlarına göre uygun hale getirin. Ocağın altını açın ve damat acının bitkilerden yağ çıkarmasını bekleyin.

Kullandığınız bitkilere göre insan sağlığına inanılmaz faydaları bulunan esansiyel yağlar elde edebilirsiniz. Özellikle nane yağı bu alanda baş ağrısı eklem ağrısı ve kas ağrısı gibi birçok problemin çözümünde oldukça önemli rol oynar.


Kullanabileceğiniz bu bitkisel yağlar aromaterapide ve tıpta yaygın olarak kullanıldığı için internet üzerinden kullanım şekilleri ile alakalı olarak bir çalışma yapmanızı tavsiye ederiz.

Internetten öğrendiğimiz bilgiler ışığında hangi esansiyel yağların hangi amaçla kullanılacağına daha doğru karar verebilirsiniz.

Sağlık alanında oldukça önemli faydaları bulunan yağlar aynı zamanda oluşturduğu psikolojik etkileri ile de insanları pozitif yönde etkilemektedir.

37329