Adam Otu Neye İyi Gelir?

Adam Otu Neye İyi Gelir? Dünya çapında sükse yapmayı başarmış olan bitkilerden birisi olan Adam otu bu ismi şekli itibariyle almış. Bilhassa yurtdışında Musevi..

Dünya Çapında sükse yapmayı başarmış olan bitkilerden birisi olan Adam otu bu ismi şekli itibariyle almış. Bilhassa yurtdışında Musevilik inancına göre kutsal bitkiler arasında sayıldığı için önem taşımaktadır. Aynı zamanda geçmiş yüzyıllarda insanlığın ilk dönemlerinden beri aktif olarak kullanılmaktadır. Bitkisel çözümler arasında birçok kürde kullanılmasından kaynaklanan bir güven vardır.

Fakat özellikle uyarmak gerektiğini düşündüğümüz bir nokta var. Bu tam manasıyla Adam otunun zararları ile ilgilidir. İlaç endüstrisi tarafından çok sayıda ilacın yapımında ana etken malzemesi olarak kullanılır. Yararlarının çok geniş bir yelpazeyi kapsadığı su götürmez bir gerçektir. Ancak buna karşılık yan etkilerini hiçe sayamayız.

Halk arasında Adem otu olarak bilindiği gibi insan otu olarak anılabilir. İnsan vücudunun figürü gibi görünen kalınca bir görünüme sahiptir. Dokusal olarak düz olur ve oldukça kötü bir koku yayar. Abdüsselam otu olarak anıldığı bazı bölgeler olsa da bu kullanımı çok yaygın değildir. Hemen her ülkede rastlanabildiği doğrudur.

Adam Otu Nerelerde Bulunur?

Adam otu yetiştiriciliğine gerek yoktur. Çünkü yabani otlar arasında bulunan ve kendi kendine boş yerlerde yetişen bir bitkidir. Özellikle Akdeniz bölgesi Türkiye için en çok görüldüğü yerler arasındadır. Boş araziler, toprak alanlar, tarlalar ve kayalıklarda haddinden fazla görülebilir.

Adam otu satın almak için aktarlara başvurabilirsiniz. Aynı zamanda görüntüsü hoş olduğu için birçok dekoratif ürün için tamamlayıcı etken olarak kullanılabilir. Haliyle kokusunun giderilmesiyle sizde eklini fazlasıyla beğenebilirsiniz.

Adam Otu Nasıl Kullanılır?

Adam otu kullanım şekliyle herkes için önerilmez. Hatta bir uzman yardımıyla kullanılmadığı takdirde hayati tehlikeye yol açabilir. Genellikle aktarlar bu yüzden satmak istemedikleri için her satıcıda bulamayabilirsiniz. Zararlı yönlerinin olduğu gibi birçok hastalık için çözüm yolu üretir. Buna ek olarak ise ishal için önemli bir sebeptir. Bağırsak çalışma sorunları yaşandığında başvurulabilecek bir bitkidir.

Kullanım şekli olarak iki ayrı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan birisi Adam otu çayı şeklinde su ile karıştırılarak tüketilendir. Diğeriyse merhem yapılarak sürülür.

Adam Otu Çayı

Adam otu çayı köklerinden çıkarılan bitkinin güneşte kuruduktan sonra toz haline getirilmesi sonucunda yapılmaktadır. Ortalama 20 miligram tozu günde 3 kez tüketmeniz mümkün. Tozla suyun karışmasını sağladıktan sonra süzme işlemini yaparak tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Adam Otu Merhemi

Adam otu merhemi yine tozundan yapılsa da mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Fazlasıyla alınması hayati tehlike yaratan bir bitki olduğu için kullanımı gelişi güzel yapılmamalıdır.

Adam Otunun Zararlı Etkileri

Adam otu zehirli olduğu için riskli bir kullanım şekline sahiptir. Herkes için aynı oranda bir zehirlenmeden söz etmek imkânsızdır. Buna ek olarak geniş bir kullanım alanı olmasına rağmen endüstriyel anlamda arındırılarak tercih edildiğini belirtelim. Fakat sizin topladığınız ya da aldığınız adam otu organik bir biçimde zehrinden arınmamış olacaktır.

Dolayısıyla ister suyla karıştırarak, isterseniz merhem şeklinde tüketin. Her iki şekilde de zehirlenme olasılığınız bulunmaktadır. Olası bir Adam otu zehirlenmesi belirtileri kapsamında kendisini şöyle belli eder.

Deride Kızarıklık
Sürekli Uykuya Dalma
Ağızda Kuruluk
Halsizlik ve Yorgunluk
Nefes Darlığı
Hayal ya da Halüsinasyon Görme

Yan etkilerine rağmen müdahale edilmezse ölüm ile sonuçlanan vakalar yaşanmıştır. Bu yüzden muhakkak uzman doktorunuzun gözetiminde kullanmanız tavsiye edilir.

Adam Otunun Faydaları

Adam otunun yararları az önce bahsettiğimiz yan etkilerin yanında düşünülürse bir hayli fazladır. En azından birçok önemli noktaya değinerek bizlerin sağlık standartlarını yükseltir.

Ağrı Kesici

Ağrıyan bölgenin neresi olduğu fark etmeksizin yatıştırıcı bir etki gösterir. Böylelikle ağrı kesicinin doğal versiyonu olarak kullanılabilir.

Cilt Sağlığı

Sivilce ve akne gibi deri oluşumlarına karşı savaşabilir. Cilt sağlığında önemli bir rol üstlenerek Egzama gibi kritik dermatolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Vücudunuzda iz kalan herhangi bir bölge için tercih edilebilir.

Kabızlığı Bitirir

Kabızlık sorunu yüzünden tuvalet ihtiyacını yerine getiremeyenlere önerilmektedir. İshal yapıcı etkisi sebebiyle bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Buna ek olarak ise boşaltım ve sindirim sistemlerini düzene sokar.

Halsizliğe Karşı Kullanılabilir

Vücut direncinizin düştüğü anlarda daha enerjik olmanızı sağlayan yapısı vardır. Özellikle halsiz ve yorgun hissettiğiniz, hiçbir şey yapmayı düşünmediğiniz o anlarda kurtarıcıdır.

Cinsel İstek

Cinsel istek arttırıcı doğal bitkiler arasındadır. Genelde kullanım alanı bu yöndedir. Ancak zehirli olmasından ötürü tekrardan uyarmakta fayda görüyoruz.

Diğer Faydaları

Spazmı önleyen, aynı zamanda göz bebeklerini büyüten bir etkiye sahiptir.

28402