Bilinçli Tüketici Ne Demek? Nasıl Olunur?

Bilinçli tüketici

Bilinçli tüketici sözünü son zamanlarda sürekli duyar hale geldik. Tam olarak ne anlama geliyor, nasıl olunur, nelere dikkat etmek gerekir? Gibi sorulara yanıt vereceğiz. 

Bu yazıda ve Bilinçli Tüketici Tüketici Hakları Sürdürülebilir Tüketim Ekonomik Tüketim Bilinç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilinçli
Bilinçli Tüketici Ne Demek? Nasıl Olunur?

Bilinçli tüketici: Ürün almayı planlarken ne derece kalite olduğuna bakar, ücret karşılaştırmasına önem verir, bütçesinin yeterliliğini bakar, sağlıklı ya da sağlam mı diye kontrol eder. Ucuz olup olmaması da önemlidir, rafta gördüğü ürünü hemen satın almaz. 

Bilinçli tüketici nasıl olunur, nelere dikkat eder?

Bilinçli tüketici bir şey alacağı zaman onun Türk Standardları Enstitüsü yani TSE’li bir ürün olup olmadığına dikkat eder. Devlet, bir mal üretilirken onun belirli kalitede, standartta olmasını ister, eğer bu damga yoksa güvenilir olup olmadığı şüphelidir. 

Ülkemizde ürünler 2-3 yıl garantilidir, bazıları bu süreyi uzatabilir. Bilinçli tüketici ise garanti belgesini zaman kaybetmeden başlatır. 

Eğer tüketici bir mal aldıysa, üzerinden ke kadar zaman geçerse geçsin bütün haklarını sonuna kadar kullanmaya çalışır. 

Bilinçli tüketici, satın almadan önce düşünür; bu bana lazım mı yoksa keyfi bir satın alma mı? Gereksiz bir şeyse ihtiyacı olana kadar almaz, satın almadan önce eksikleri kontrol eder, lazım olmayanı listeye dahil etmez.

Eğer kişi bir şeyler alacaksa öncelikle fiyat karşılaştırması yapar. Piyasadaki ortalama fiyatı kontrol eder, en uygun neredeyse onu almaya çalışır. Böylece tasarruf yaparak birikimlerini artırır. Hem ucuz hem kaliteli ürün seçmeye özen gösterir. 

Bilinçli tüketiciler oyunlara gelmez. Bir ürünün her yerde reklamı var diye gidip onu alayım demez, kendi kriterlerine göre belirler. 

Bilinçli tüketiciler devletin vergiden olmasına müsaade etmez. Satın alım sonrası kesinlikle faturasını ister. Alışveriş yaptığı yerde etiketleri kontrol eder, satın aldıktan sonra fişi de kontrol eder. Etikette 10 TL yazan ürün, fişte 12 TL olduysa hakkını arar, ürünü iade eder ya da onu etiket fiyatına satın almaya çalışır. 

Bu tüketiciler, özellikle paketli gıdaları alırken içindekileri ve son tüketim zamanına bakar. Geçmiş tarihli ürünleri almadığı gibi yetkili kişilere de durumu bildirir. Kontrol etmeden alma gafletine düştüyse vakit geçmeden iadesini yapar. 

Örneğin: Bilinçli tüketici bir ürün satın aldı, ama bir takım problemlerle karşılaştı. İlk olarak satın aldığı yere gider ve probleminin giderilmesini sağlar. Eğer burada yanıt alamazsa yasal hakkı olduğunu söyler, yine de olay çözülmezse Tüketici hakları hakem heyetine gider. Bunları yaparken ürünle ilgili bütün belgelerin elinde olması önemlidir. Bilinçli tüketiciler sayesinde, birçok kusurlu ürünün piyasadan kalkması ya da ürünlerdeki sorunun giderilmesi sağlanabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir