Bezelye Hangi Mevsimde Yetişir? Meyve midir Yoksa Sebze mi?

Bezelye

Bezelye her ne kadar yaz sebzesi olsa da dondurucuya atılarak kışın soğuklarında sıcak şekilde yenir. Yazım bitimine dek tezgahlarda görmek mümkündür. Bezelye şeker gibi tadıyla çok kişi tarafından beğenilse de şeker hastalarının dikkat etmesi gerekir. Ege Bölgesi’nde zeytinyağı ile yapılan türü yaygınken biraz daha iç kesimlere doğru etli, kıymalı olarak da yemeği yapılır. Hem leziz hem de faydalı bir sebzedir.

Bezelye
Bezelye Hangi Mevsimde Yetişir? Meyve midir Yoksa Sebze mi?

Bezelye Hakkında

Bezelye Vitamin ve Mineral Değerleri

 • A vitamini
 • B vitamini
 • C vitamini
 • K vitamini
 • B9 vitamini
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Folik Asit
 • Lif
 • Magnezyum
 • Potasyum gibi mineraller erir.  

Bezelye Meyve midir Yoksa Sebze mi?

Yolda birkaç kişiye çevirsek, bezelye sebze mi yoksa meyvemi desek eminim yüzde 99’u sebze diyecektir. Biz o amaçla tüketiyoruz ama aslında tohumlu olduğu için o bir meyvedir.

Bezelye Hangi Mevsime Aittir?

Bezelye yaza ait bir sebzedir ve ilkbaharın son ayında toplanmaya başlanır. Bütün yaz da hasat sürer. 4 ay boyunca tezgahlarda satışa sunulur. Tüketimi fazladır, buzluğa atılarak her mevsim yenir.

Bezelyenin İnsan Sağlığına Olan Faydaları

Kilo Vermeyi Hızlandırıcı Etkisi Vardır

Diyet listelerinin vazgeçilmez lifli gıdalardır ve bezelye de bunlardan biridir. Şeker gibi tadı olsa da kalorisi azdır. 100 gramı ortalama 81 kaloridir. Her kaşıkta 13 kalori aldığınızı düşünebilirsiniz.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Eğer hastalıklara yakalanmak istemiyorsa demir gibi bir bağışıklığa sahip olmamız gerekir. Antioksidan barındıran bezelye, yaz aylarında tüketildiğinde bizler kışın sık görülen virüs – enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı korur.

LDL Yani Kötü Kolesterolü Düşürücü Etkiye Sahiptir

Bezelye içerdiğini vitaminler dışında niasin de ihtiva eder. Bu madde, LDL oranını azaltır ve kolesterolü normal seviyelere indirmeyi başarır.

Kalbe İyi Gelir

Birçok meyvedeki gibi ki botanik olarak bezelye de bir meyvedir, C vitamini sayesinde kalbe iyi gelir. Ayrıca potasyum da kalp için olmazsa olmazdır.

Kanseri Önleyici Vitaminler İçerir

Antioksidanlar birçok işe yaradığı gibi kanserle mücadele etme gibi önemli bir görevleri de vardır. Saponin isimli madde, kanserin bütün vücutta üremesini engeller. Haftalık beslenme listemize mutlaka bezelyeyi de dahil edelim ve kansere yakalanma ihtimalini düşürelim.

Cilt Sağlığına da İyi Gelir

Bezelye, yaşlanmayı geciktiren bir etkiye sahiptir. İçerdiği önemli bileşenler cilde de iyi gelir, sağlıklı olmasını sağlar. Çevresel faktörlerin tenimize verdiği zararları da en aza indirger. Bezelye yiyenlerin cildi daha geç kırışmaktadır.

Üst Solunum Yolu Hastalıklarını Geçirici Etkisi Vardır

Mevsimler değiştikçe vücuttaki hormonlar da değişir. Özellikle bahar aylarında polen alerjisi sık yaşanır. Bezelye yiyen kişilerde alerji ihtimalinin daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Nefes alıp vermede zorlanan kişiler için de faydaları vardır.

Sindirim Sistemine de İyi Gelir

Lif, tok tutarak zayıflamaya yardımcı olduğu gibi sindirim sistemini daha sağlıklı hale getirir ve bağırsaklar daha aktif hale gelir. Dışkılamada zorlanma gibi konular yaşanmaz. Kabızlık sorunu olanlar tüketirse bu problemden kurtulmaya destek verir.

Gün Boyu Enerjik Kalın

Eğer bizler ihtiyaç duyduğumuz vitamin – mineralleri düzenli almazsak enerjimiz düşer. En yorgun hissettiğimiz zamanlarda tüketeceğimiz bir porsiyon bezelye bile bize enerji sağlar.

Demir Eksikliğini Önler

Demir içeren gıdalar tüketilmediğinde ve kan kaybedildiğinde demir azalır. Bunu yerine koymazsak o zaman halsizlik başlar, birçok hastalık baş gösterir. Bezelye içerdiği demir sayesinde mevsiminde, ayda 4-5 defa tüketildiğinde demir eksikliğini önler.

Göz Sağlığına da İyi Gelir

Bezelyenin ihtiva ettiği bazı bileşenler de göze iyi gelir. Göz denildiğinde akla gelen ilk vitamin A’dır. A vitamini barındıran besinler tüketildiğinde gözler daha iyi görmeye başlar, iler yaşlarda oluşabilecek göz hastalıklarının da meydana çıkması engellenmiş olur.

Bezelyenin Sağlığımıza Zararları

Bezelye zararlı denemese de aşırı yenildiğinde istenmeye olumsuz etkilere görülebilir.

Oksalat içermesi nedeniyle dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kalsiyumun sentezlenmesini önler ve çok yendiği zaman kalsiyum dengesini bozar.

Bezelye her ne kadar enerji verse de karbonhidrat içerdiğinden aşırıya kaçıldığı zaman istenmeyen yan etkilere neden olur. Sürekli bir şişlik, bitkinlik ve uyuma hissi oluşur.

Bezelye çok fazla yendiği taktirde böbrek rahatsızlığı olanlara da kötü etki yapabilir.

Bezelyeyi çiğ seviyorsanız belirli dönemlerde dikkat etmeniz gerekir. Gebe ve emziren annelerin hem çiğ hem de çok yemesi zararlıdır.

dNheGX81

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir