Besmele Çekmek Ne Demek?

Besmele

Besmele inanan her Müslüman’ın ağzından eksik etmediği ‘’Bismillâhirrahmânirrahîm’’ olarak çekilir. Anlamı ‘’Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla’’ olarak çevrilebilir. Bu sözü söylemek ise eylem olarak besmele çekmek olarak tanımlanır. Aynı zamanda teknik olarak Allah(c.c)’in adını andığımız için Allah’ın adını anmak anlamına gelen ‘’tesmiye’’ sözcüğü de besmele ile aynı anlamı taşır. 

Bu içerikte ve Besmele Besmele çekmek Besmele anlamı Besmele ne demek Besmele çekmenin önemi Besmele hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Besmele
Besmele Çekmek Ne Demek?

Kuran-ı Kerim’de Tevbe suresi hariç bütün surelerin ilk ayeti besmeledir. Aynı zamanda Neml suresinin 30.ayetinde de geçmektedir. Bazen bir işe başlarken, bazen iç huzurumuzu arttırmak için, bazen ise başımızdaki musibetlerden korunmak için besmele çekmek son derece yararlıdır. 

Besmele Neden ve Ne Zaman Çekilir?

Besmele çekmek her Müslüman’ın gün içerisinde çok kez yaptığı bir davranıştır. Herhangi bir şeye Allah(c.c)’in adıyla başlamak başlı başına faziletli bir harekettir. Ki aynı zamanda rahman ve rahim olan, esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın rızasını kazanarak yapacağınız her şey size misliyle hayır olarak geri dönecektir. 

  • Bir işe başlamadan önce Allah’ın adını anmak
  • Zor bir iş ya da durum için Allah’tan yardım istemek
  • Allah’a karşı olan inancı ifade etmek
  • Yaptığınız işin ya da eylemin hayırlara vesile olmasını dilemek
  • O’nun bizi duyduğunu, gördüğünü, bildiğini dile getirmek
  • Daha huzurlu ve mutlu hissetmek
  • Dini vecibeleri yerine getirmeden önce O’na yönelmek
  • Yemek yemeden önce verdiği rızıklar için teşekkür etmek

Pek çok iş, eylem ya da durum için besmele çekmek faydalıdır. Herhangi bir şeye başlamadan önce besmele çekmenin insan hayatında olumlu çok fazla yanını gözlemleyebilirsiniz. Bu yüzdendir ki büyüklerimiz sofraya otururken, sofradan kalkarken, bir işe kalkışırken, bir eşya taşırken, eve girdiğimizde, işe giderken ya da ibadet etmeye oturduğumuzda her zaman besmele çekmemizi nasihat ederler. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir