Bebeklerde 9 Ay Aşısı Ateşe Neden Olur mu? Doktorlar Ne Diyor?

9 aylık bebekler için özel ya da normal aşı var mı? Ateşe neden olur mu? Aşılar hakkında sorulara uzman hekimler ne diyor?

Bu makalede ve Bebeklerde 9 Ay Aşısı Ateş Neden Olur mu Doktorlar Ne Diyor Bebek Sa detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bebeklerde
Bebeklerde 9 Ay Aşısı Ateşe Neden Olur mu? Doktorlar Ne Diyor?

Bebeklerde Aşı ile ilgili Soru ve Cevaplar

Soru 1: Merhaba hocam, bebeğim dokuzuncu ayı yeni geçti, bu süreçte aşı mevcut mu? Yoksa kaçıncı aydan sonra tekrar aşı olacak?

Cevap 1: Bu soruya uzman hekimin verdiği yanıt: bebekler için dokuzuncu ayda yapılması gereken aşı yer almaz. 1 yaşına geldiğinde kızamık – kabakulak aşısı yapılması gerekir. Kızamıktan 3 ay sonra da suçiçeği aşısı vardır ki bu özel aşılar arasında yer alır. 2 yaş ve 2,5 yaşta hepatit A aşısı yapılması gerekir. Pnömokok aşıları için süreçler farklı işler, bunun için çocuk doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Soru 2: Hocam, kızım var, 9 aylık olmak üzere. Ben bu ayda bir aşı olduğunu duymuştum ama aile hekiminde 12.aya kadar başka aşı olmadığını söylediler. Tabii ki onlara güveniyorum, sürekli bu işi yapıyorlar ama unutma ihtimalleri var mı? 9.ayda aşı yok mu?

Cevap 2: Önceleri 9. Ayda bir aşı vardı. Kızamık aşısı birleştirildi ve üçü bir arada olacak şekilde birleştirildi (kızamık – kızamıkçık – kabakulak) 1 yaşında yapılmaya başlandı. Aynı süreçte özel olarak suçiçeği ve hepatit A yapılır.

Soru 3: Oğlum 10 aylık olmak üzere ve ben Pnömoko aşısını düşünüyorum. Birkaç gün evvel diş çıkardı ve nezle oldu. Sesi değişik, öksürmeye de başladı. Aşının olumsuz etkisinden korkuyorum, ne önerirsiniz?

Cevap 3: Pnömokok, böyle hafif hastalıklarda kullanılabilir ama endişeleriniz varsa öksürük, nezle gibi rahatsızlıkların geçmesini bekleyebilirsiniz. Yine de çocuk hekiminizin muayene edip onay vermesi önemlidir.

Soru 4: Henüz bebeğim 8,5 aylık ve Pnömokok yaptırmayı planlıyorum. Doktorumuz 9.ay itibariyle yapılacak demişti ama daha erken aylarda da yapılıyor diye biliyorum. Biz zamanını kaçırdık mı?

Cevap 4: Pnömokok aşısı beş yaşından küçük olanlar için her daim yapılabilir. Tabii, bu aşının ilk aylarda yapılması da mümkündür ve daha faydalıdır. Vakit kaybetmeden yaptırmanızı tavsiye ederim.

Soru 5: Şu ana dek birçok dergi, gazete okudum, araştırmalar yaptım. Kendimce bir aşı takvimi oluşturdum. Doğruluğu konusunda emin olmak için sizinle de paylaşmak istedim. Verdiğim listede yazmayı unuttuğum, hatalı yazdığım bir şeyler var mı? Aşılar aynı anda mı yapılıyor, 1 ay mı geçiyor, nasıl olmalı?

    Doğumda: Hepatit-B 1.doz

    1.ay: Hepatit-B 2.doz

    2.ay: Karma 1.doz -BCG -Rotavirüs (1.doz)

    3.ay: Prevenar

    4.ay: Karma 2.doz – Rotavirüs 2.doz

    5.ay: Prevenar

    6.ay: Karma 3.doz-Hepatit-B 3.doz

    7.ay: Prevenar

    8. ay:-

    9. ay: –

    10.ay: –

    11.ay: –

    12.ay: KKK

    13.ay:Hepatit-A 1.doz

    14.ay:Prevenar 4.doz

    15.ay: Su çiçeği

    18.ay: 5’li Karma Rapel

    19.ay: Hepatit-A 2.doz

    4-5 yaş: KKK2 (Rapel)

    6.yaş: Su çiçeği 2

    İlkokul 1. ve 5.sınıf: BCG (rapel)

Cevap 5: Evet, çok güzel bir takvim oluşturmuşsunuz. Yapılması gereken aşılar sizin de not aldığınız gibidir. Eksik olarak 4-5-6 yaşlarda karma aşının yine yaptırılması tavsiye edilmektedir. Aile hekimi ve çocuk doktorunuzla da durumu görüşün.

Soru 6: Merhaba, bebeğim şu 1 yaşında. 3 ay önce bir doktora muayene olduk, rotarix aşısının eksik olduğunu söyledi ve hemen aşıladı. Sonra birkaç kaynağa baktım ve 6.ayı geçince yararı olmaz diyorlar, bu gerçek mi? Eğer işe yaramıyorsa ikinciyi yaptırmak istemiyorum.

Cevap 6: Rotarix aşısı hakkında bilmeniz gerekenler şunlar: Dördü ayda uygulaması önerilir, 8 ayı aştıktan sonra da tavsiye edilmez. Çünkü koruyuculuğu gider ve bebeğinizde yan etkilere neden olma ihtimali artar.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Mehmet Fatih Mert şu aşı takvimini paylaşmıştır:

    Bebek doğduğunda: Hepatit B 1. Doz

    1. Ay: Hepatit B 2. Doz

    2. Ay: 5’li karma aşı (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci-HIB) 1. Doz

    3. Ay: BCG (Tüberküloz aşısı)

    4. Ay: 5’li karma aşı 2. Doz

    6. Ay: 5’li karma aşı 3. doz + Hepatit B 3. Doz

    12. Ay: 3’lü karma aşı (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) + Hepatit A aşısı 1. Doz

    15. Ay: Su çiçeği aşısı (Varisella)

    18. Ay: 5’li karma aşı 4. Doz + Hepatit A aşısı 2. Doz

     4-6 Yaş: 4’lü karma aşı 1. Doz (Difteri, Tetanoz, asellüler Boğmaca, İnaktive Çocuk Felci aşısı) + 3’lü karma aşı 2. Doz

uTo2DH7g

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir