Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler

Bağırsak çalıştıran yiyecekler arasında herkesin aklına hemen bakliyat gelir. Gerçekten de bir bağırsak düzenleyici olarak doğal bir etken söz konusudur. Fakat..

Bağırsak çalıştıran yiyecekler arasında herkesin aklına hemen bakliyat gelir. Gerçekten de bir bağırsak düzenleyici olarak doğal bir etken söz konusudur. Fakat bunun dışında da doğanın bize armağanı geniş bir yelpaze bulunuyor. Haliyle boşaltım sisteminde sorun yaşayan, bağırsakları düzensiz çalışan, özellikle de tuvalet ihtiyacını gidermekte zorluk yaşayan herkes için bu durum önem arz etmektedir. Bunun için yapay olarak üretilmiş olan sindirime ve boşaltıma yardımcı alternatif ürünler bulunmaktadır. Fakat bunlardan ziyade doğal yollardan bunu sağlayabilmek çok daha önemlidir. Genellikle insanların boşaltım sisteminde yaşadıkları sorunlar belli başlı sebeplere dayanır. Bu sebeplerin ortaya çıkarılması ve buna uygun bir besin şemasının uygulanması gereklilikler arasındadır. Uzun süre tuvalete çıkamama gibi sorunlar yaşadığınızda muhakkak bir doktora başvurmanız gerekecektir. En basitinden insanın ihtiyaç duyduğu besin grupları arasında lifli besinler vardır. Bunun dengelenmesi içinde doktorunuzun vereceği diyet önemlidir. Çünkü günlük ihtiyacınız yalnızca 30 gram kadar olacağından porsiyonlarınızı ayarlayarak bunu başarabilmeniz mümkün olacaktır.

Bağırsakların Çalışmasını Sağlayan Yiyecekler

Bağırsakların düzenli çalışması için beslenme alışkanlıklarının belirli bir seviyeye ulaşması çok önemlidir. Düzensiz beslenen ya da yeterli beslenmeyen kişilerin boşaltım sorunlarını çok sık yaşadığı bilinir. Haliyle burada yapmanız gereken şey bir diyet ile vücudunuzun ihtiyacı kadar lifli gıda ve bağırsakları düzenleyici yiyecek tüketmektir.

Su

Yiyecekler kadar önemli olan bir şey varsa o da gün içerisinde tüketilen su miktarıdır. Çünkü sindirim aşamasından boşaltım aşamasına kadar, bağırsakların daha verimli çalışması adına günlük en az 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Yaşamsal faktörler baz alındığında bu limit daha da yukarı çekilebilmektedir. Aynı zamanda insanların genelde yaptıkları hataların başında da çay, kahve, meyve suyu ya da kola gibi sıvıların tüketilmesiyle su ihtiyacının karşılandığına inanması yer alır. Yalnızca su tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bakliyatlar

Kuru fasulye, mercimek, bezelye ve türevi bakliyatların tamamı bağırsakları çalıştırmaktadır. Bu bağırsak hareketlerinde düzenleyici etkinin lifli gıda olmasından kaynaklandığını, gaz oluşumuyla beraber bağırsaklarda daha düzenli bir dışkı atımını sağladığını söyleyebiliriz. Eğer gün içerisinde mercimek yemeği yiyorsanız lifli gıda ihtiyacınızın yarısını karşılamış oluyorsunuz.

Meyve Tüketimi

Gerek kuru meyveler gerekse normal meyveler her halükarda vücudunuza yarar sağlayacaktır. Bağırsak hareketleri düzensiz olan kişilere kuru incir kuru üzüm gibi meyvelerin önerildiğini biliyorsunuz. Haliyle bunu düzenli olarak dozajında tüketmek bağırsak hareketlerini düzenleyecektir. Her gün 2 kuru kayısı yemek, bir tane armut yemek tuvalete çıkma düzeninizi de belirli bir evreye taşıyacaktır.

Kepekli Tahıllar

Eğer kahvaltı öğününde beyaz ekmek ya da benzeri hamur işi ürünlerini tüketiyorsanız bağırsaklarınız için bir zulme sebep oluyorsunuz demektir. Bunun yerine lif değeri yüksek olan kepek içeren tahıllar hem sindiriminizi hem de boşaltımınızı rahatlatacaktır.

Sebze

Birçok kişinin sevmediği, ancak özellikle bağırsak düzenleyici özellikleriyle bilinen enginar, brokoli, mısır, brüksel lahanası, şalgam ve patates son derece yararlıdır. Haliyle tüketilmesi ve düzene oturtularak beslenme alışkanlıklarınızda yer etmesi bu raddede önem arz eder.

Bağırsaklara İyi Gelen Diğer Besin Grupları

Bağırsaklara ne iyi gelir sorusunun cevabı aslında birçok kere hemen yukarıdaki ana besinlerden ziyade buradaki yan besinlerle verilir. Herkesin bildiği ve vücut için kalkan görevi gören probiyotik ürünlerin tamamı ise her zaman gündemdedir.

Süt Ürünleri

Her süt ürünü bu raddede saymak tabi ki imkânsızdır. Yalnızca etiketinde canlı ve aktif kültürleri içerir ibaresini gördüğünüz ürünlerin bağırsak düzenlemeye yardımcı olacağını söyleyebiliriz.

Probiyotik

Probiyotik herkes tarafından birbirine tavsiye edilen bir enzim grubu olarak düşünülebilir. Zengin olarak bal, keten, enginar gibi pek tercih edilmeyen, muz ve çilek gibi çok tüketilen besinlerde bulunmaktadır. Aynı zamanda vücudun enerji ihtiyacını da büyük ölçüde karşılarlar.

Bağırsak Düzenleyici Alternatifler

Eğer vücudunuzda belli başlı eksikliklere bağlı olan durumlardan kaynaklanan bir bağırsak düzensizliği söz konusuysa bunun doktor muayenesi sonrasında tamamlanması sorununuzu çözebilir. Misal olarak multivitaminler, doktorunuzun önereceği ekstra mineraller bunlara dahildir. 81325