Ayva Hangi Vitaminlere Sahiptir?

Sonbaharın mucize meyvelerinden olan ayva, gülgiller familyasındandır ve hem tadı hem de kokusu ile oldukça sevilir. Yeşil ve sarı renkte olan iki türü olan, m..

Sonbaharın mucize meyvelerinden olan ayva, gülgiller familyasındandır ve hem tadı hem de kokusu ile oldukça sevilir. Yeşil ve sarı renkte olan iki türü olan, mevsiminde taze toplanan ayvadan birçok yiyecek yapmak mümkündür. Komposto, tatlı, reçel, marmelat ve kek çeşitlerine unutulmaz bir tat bırakan ayvanın sağlığa olan yararları da oldukça fazladır. Bu sebeple ayva, yiyecek olarak tüketiminin yanında kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. Mevsiminde taze olarak tüketilebilen ve uzun süre bozulmaması yönüyle saklanabilen ayva, sağlığa olan sayısız faydası ile dikkat çeken ve mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerden biridir.

Ayvanın Sahip Olduğu Vitaminler Nelerdir?

B2, B6, A ve C vitaminlerine sahip olan ayva, birden fazla vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu C vitamininin dörtte birini karşılayan ayva, yüksek oranda lif içermektedir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, bakır ve demir yönünden de oldukça zengindir. Bir adet ayvada bulunan potasyum, günlük ihtiyacın yüzde beşini karşılamaktadır. Organik asit ve doğal şeker içeren ayva, güçlü bir antioksidan özelliği de içermektedir. Ayva çekirdeği, içeriğinde bulunan protein ve yağ oranı ile kullanımı yaygın olan bir besindir.

Ayvanın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Lif oranı yüksek olan ayva, kabızlık ve ishal durumlarını ortadan kaldırır ve sindirim sistemini düzenler. Rahatlatıcı etkisi buluna ayva, sindirim sistemini olumlu yönde etkiler. Potasyum mineralleri ile böbrek sağlığı üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahiptir. Bronşit ve öksürük tedavisinde kullanılarak, vücudun daha dinç olmasını sağlayan en etkili meyvelerden biridir. Kan basıncını dengede tutarak tansiyon düşmelerini ve yükselmelerini engeller. Damar ve kalp hastalıklarının önüne geçer. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun, hastalıklara karşı önlem almasını sağlar. Antioksidan etkisi ile vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Ağız içinde oluşan yaraların geçmesinde önemli bir rol üstlenir. Mikropların ve hava değişimlerinin ortaya çıkardığı idrar yolu enfeksiyonlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İçerisindeki mineraller ile kemik gelişiminde etkilidir. Cildin nem dengesini koruyarak parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. 87267