Ayvanın Yararları? Nasıl Tüketilmeli, Neye İyi Gelir?

Ayvanın Kış mevsiminin nadide meyvesdir, lezzetinin yanında tam bir şifa deposu olarak da dikkat çekiyor. Rengi, kokusu, besleyiciliği ile sofralarımızdaki yeri her zaman kıymetlidir. Ne yazık ki her mevsim bulunamıyor, Ancak uzun ömürlü olması ve birtakım işlemlerden geçirilerek raf ömrünün uzatılması sene boyunca ayvanın nefasetinden mahrum kalmak istemeyenlerin imdadına yetişiyor. Reçel veya marmelat yapılarak ya da kurutulmak suretiyle her daim mutfaklarımızda yer alabiliyor.

Son derece sağlıklı olduğu gibi aynı zamanda da bir gençlik ve güzellik meyvesidir. Meyve denince sadece yenen bir besin olduğunu düşünmek kesinlikle yanlış olur. Zira yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Hem yiyerek damak tadına hitap eden hem de harici kullanım ile cilde de son derece faydaları bulunan ayva kozmetik ürünlerine rakip olacak kadar etkilidir.

Ayvanın kullanım çeşitlerinden sağlığımıza olan katkılarına kadar merak ettiğiniz her ne varsa İgrus yararlı bilgiler kategorimizde bulunan bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ayva Nasıl Tüketilmeli?

Sorusunun yanıtı elbette ilk olarak meyve haliyle tüketilmelidir olacaktır. Çünkü besin değerlerinden hiçbir kayıp vermeden ve en yalın şekli dalından koparılıp sofralarımıza geldiği halidir. Fakat sert ve sıkı bir meyve olduğundan bazı kişiler tarafından yutmakta zorluk yaşanabilir. Bu halinden hoşlanmayanlar ya da mevsimi geçtiğinde dahi ayva yemeye devam etmek isteyenler yapılan çeşitli tarifler deneyebilirler.

Nasıl yenmeli diye düşünüldüğünde hemen herkesin aklına öncelikle ayva reçeli gelir. Reçeli ayva pişirilerek yapıldığı için hem sertliği giderilmiş olur hem de lezzeti arttırılmış olur. Reçel, marmelat ya da konserve formunda ayvalı soslar hazırlamak aslında yıl boyunca pratiklik de sağlayacaktır. 

Yemeklerde, kurabiye ve pastalarda ya da kahvaltıda hiç bıkmadan tüketebileceğiniz bu şahane lezzet yaz kış sofranızdan eksik olmadan tazeliğini korur. Üstelik uygun pişirme ve saklama koşullarına riayet edilirse besin ögelerini de muhafaza ederek sağlıkla yiyebilirsiniz.

Bir diğer tüketim şekli de ayva çayıdır. Vücudun direncini ve hastalıklara karşı dayanıklılığını arttıran ayva çayı kişileri gevşetme etkisiyle de bilinir. Ayvanın diğer kısımlarıyla yapılan diğer karışımlar ise kompres yapılarak cilde uygulanabilir. Bu harici kullanıma örnektir.

Ayvanın Yararları? Nasıl Tüketilmeli, Neye İyi Gelir?

Ayvanın Besin Değerleri

Sağlıklı bir hayat sürmek için meyve ve sebzelerin hayatımızdaki ve beslenme düzenimizdeki yeri tartışmasız çok önemlidir. Tıpkı diğer meyveler gibi ayva da vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve aminoasitler gibi pek çok enzimi içeriğinde barındırmaktadır.

Kalori bakımından düşük ancak yararları açısından yüksek etkilere sahiptir, diyet listelerinde de baş tacıdır. Çünkü verdiği tokluk hissi sayesinde sindirime katkı sağlayan ve sık sık acıkmayı önleyen bu özelliği kilo vermek isteyenlerin işini kolaylaştırmaktadır.

Enerji bazında bir orta boy ayva ortalama 98 kaloridir. Besin değerleri; 40 miligram A vitamini, 15 miligram C vitamini, 8 miligram magnezyum, 11 miligram kalsiyum, 4 miligram sodyum, 197 miligram potasyum, 1 gram yağ, 15 gram karbonhidrat, 1.9 gram lif gibi oldukça zengin bir muhteviyattan oluşur.

Ayvanın İçinde Hangi Vitaminler Var?

Ayvanın İçinde Hangi Vitaminler Var?

İçindeki Vitaminlere bakacak olursak bedenimizin yapı taşı olan pek çok vitamin ile karşılaşırız. Bunlar özellikle sağlıklı olabilmek ve hastalıklara dur diyebilmek için ihtiyacımız olan A vitamini, E vitamini, C vitamini, çinko, demir, selenyum gibi makro ve mikro ölçülerde enzimlerden oluşur.

A vitamini; kemik, diş, diş eti, kas ve iskelet istemi için adeta yapılandırıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca gözün görme yetisini koruyan ve güçlendiren ayvada bulunan A vitamini kansere karşı da koruma sağlar.

C vitamini beden ve kimyamızın savunma sistemidir. Gripten kansere kadar türlü hastalıklara karşı tam anlamıyla bir zırh vazifesi gören C vitamini ayvada bol miktarda bulunur.

E vitamini ise hücre yenileyici etkisiyle bilinir. Kolajen üretimi, yaraların iyileşmesi, her gün kanımızda devran eden ve hücre yıkımı sonrası sağlıklı hücrelerin yeniden oluşmasına destek olan E vitamini birçok kremde de bulunur. Estetik ve kozmetik sektöründe aktif olarak yararlanılan E vitamini ağızdan alındığında en yüksek etkiyi gösterir. Yüzyıllardır ayvanın gençlik ve güzellik simgesi olarak görülmesinin bir nedeni de bu olsa gerek.

Çinko, demir, selenyum, magnezyum gibi vitamin ve mineraller ise ayvayı vazgeçilmez kılan diğer maddelerdir. Her biri bağışıklık sistemi ve hastalıklardan korumada, kişide eksiklik olduğu durumlarda modern ve geleneksel tıbbın kullanmış olduğu vitaminlerdendir.

Ayva Neye İyi Gelir?

Vitamini ve şifası bol olan ayva insanlık tarihi boyunca ilaç olarak da kullanılmış bir meyvedir. Şahane bir atıştırmalık olarak her yaştan insanın severek tükettiği bir meyvedir, içeriği itibariyle eşsiz nimetlerden birisidir.

Özellikle tam da mevsimi olduğu için kış aylarında hummalı bir araştırmaya girişmiş olabilirsiniz. Ayva kışa uygun olarak soğuk algınlıkları, gribal enfeksiyonlar ve öksürük gibi pek çok şikayet iyi gelmektedir. Düzenli tüketildiğinde bu hastalıkları önlediği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, diyabet, obezite gibi sorunlara karşı müthiş bir meyve olan ayva günlük olarak meyve porsiyonlarında mutlaka yerini almalıdır.

Ayva, basit birtakım ağrılardan kanser hastalıklarına kadar muhtelif problemlerde hem şikayeti ortadan kaldıran hem de hastalığı iyileştirmeye yardımcı olan bir etkiye sahiptir.

Ayva Çekirdeğinin Yararları ve Maskesi

Ayva Çekirdeğinin Yararları ve Maskesi

Meyve olarak tüketildiğinde insan bedeninin sağlığını idame etmesine büyük yarar sağlar. Ayva çekirdeği ile de kullanım alanı olan çok yönlü faydalı bir meyvedir.

Çekirdeğin yararları ve maskesi günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Kimyasal ürünlerden kaçınmak isteyen, kozmetik malzemelere ihtiyaç duymadan cildinin gençlik ve güzelliğini korumak isteyen herkes ayva çekirdeği mucizesi seçeneğini tercih etmektedir. Cildi toparlar, sıkılaştırır, kırışıklık görünümünü hafifletir. Leke oluşumunu engelleyen çekirdeğin aynı zamanda açık yaralar ve çatlakları da tedavi etmede son derece etkilidir. 

Özellikle emzirme döneminde göğüste oluşan yaralar büyük sorundur. Çatlaklar ya da cildin herhangi bir yerinde görülen kuruluk gibi neme ihtiyaç duyulan zamanlarda kurtarıcı olarak ayva çekirdeği jeli keşfedilmiş muazzam bir ilaçtır.

Çekirdeği suda bekletildiğinde jöle olma özelliği taşır. İçeriğindeki maddeler jel formunu alınca, şeffaf bir krem haline dönen ayva çekirdeği salgısı harici olarak kullanılır. Yüz dahil olmak üzere vücudun gereksinim duyulan herhangi bir bölgesine maske olarak kullanılabilir. Sürülen bölgede yarım saat durmasının ardından cildinizdeki farkı görünce inanamayacaksınız. Üstelik durulama gerekmeden pürüzsüz ve iyileşmiş bir cilt ile gününüze devam edebilirsiniz.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları

Yaprağı çayı birçok bitki çayına alternatif olarak vitamin dolu bir çaydır. Fakat pişirilirken birtakım püf noktalarına uyulması vitaminlerden doğru bir şekilde yararlanabilmek için çok önemlidir. Fazla kaynatılması tüm vitaminleri öldürebileceği gibi yeterince demlenmemesi halinde de faydasının açığa çıkması engellenmiş olur.

Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız şimdi size klasik tarifi vereceğiz. Öncelikle ortalama 1 litre kaynamış suya 5 adet yıkanmış ayva yaprağı eklenir. Ayva yaprakları ile de su 2-3 dakika daha kaynatılır. Ardından ocaktan alınır ve 5 dakika da demlenmesi beklenir. Demlenen çay süzülüp ılık olarak içilebilir. İçerisine şeker ilavesi yapılmaması tavsiye edilir. Fakat tadını beğenmezseniz bir miktar bal ekleyip bu şekilde de tüketebilirsiniz.

Ayva yaprağı çayının faydaları

 • Adet dönemindeki ağrıları hafifletir.
 • Boğaz ağrısını geçirip ses tellerini yumuşatır.
 • Sabahları aç olarak tüketilen ayva yaprağı çayı vajinal akıntılara iyi gelir.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına destek olur.
 • Vücudu rahatlatır, kasları gevşetir ve stresi azaltır.
 • Ülser ve mide ağrılarına iyi gelir.
 • Uykusuzluk problemleri yaşayanlar için rahat bir uyku kalitesi oluşturur.

Ayvanın Faydaları ve Zararları

 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Enerji verir.
 • Kilo kontrolü sağlar.
 • Soğuk algınlığı ve öksürük şikayetlerini hafifletir.
 • Tansiyonu dengeler ve kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Demir eksikliğini giderir.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Cildi güzelleştirir.

Zararları ise faydaları kadar çok değildir. İshal yapma özelliği ile bilinen ayva aşırı tüketildiğinde bazı alerjik etkiler de yapabilir. Bunun dışında bilinen bir zararı yoktur. Ancak bir hastalığı olan ve düzenli ilaç kullananlar mutlaka hekimlerine danışarak ayva tüketmelilerdir.

56339