Ayakta Durmak Zayıflatır mı? Kaça Kalori Yaktırır?

Ayakta Durmak Zayıflatır mı?

Ayakta durmak ile kalori mi yakılır, kilo mu verilir diye düşünmeyin. Bunun cevabı evettir. ABD’deki bir konsey, kilo vermek isteyen ya da ideal kilolarını korumak isteyen kişilerin, sürekli oturmak yerine arada sırada ayak durmalarını öneriyor. Ayak durarak kalori yakmak kişinin kilosuna göre değişse de ortalama bir kişi için saatte 110 – 120 kalori yakar.

İçeriğimizde ve Ayakta durmak Zayıflama Kalori yakmak Ayakta durmanın faydaları Ayakta durmanın kalori yakımına ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Ayakta
Ayakta Durmak Zayıflatır mı? Kaça Kalori Yaktırır?

Ayakta durmak kalori yaktırır ama hem ayakta durup hem de iş yapıyorsanız tabii ki normal kişilere göre daha çok kalori yakacaksınız. Sabit durana ziyade hareketli olanlar her saat 30-35 kalori daha çok yakar.

Vücut her an kalori yakar, buna oturmak ve uyumak da dâhildir. Yarım saatte oturduğunuz yerde ortalama 30 kalori yakıyorsanız ayakta kaldığınız bu oran kilonuza göre 20 ila 50 arasında fazla kalori yakmak mümkündür. Günde sadece birkaç saat fazladan ayakta durmak bile 100 – 200 arası fazla kalori harcatmayı sağlar. Senede 5 – 10 kilo verilmesi de mümkündür.

65 – 70 kilogram ağırlığındaki bir kadın, yarım saat boyunca bir sandalyede, koltukta oturarak 40 kilo verebilir. Uzun saatler düşünüldüğünde miktar ciddi oranlara yükselir. Sürekli oturmak tabii ki iyi değil ama bu durumda bile kalori harcandığını bilin. Oturarak kalori vermek sağlıklı değildir, çünkü sürekli bir şeyler atıştırma isteği doyar ve bu da kilo almaya neden olur. Aynı ağırlıktaki bir kadın yarım saat ayakta durmak ile 50 kalori harcayabilir. 4 saatte 400 kaloriye denk gelir. Kilonuz ne kadar fazlaysa kalori yakımı artar, azsa da düşer.

Ayakta durmak ile ilgili bir uzman doktor bizlere şu bilgileri vermektedir: Sürekli oturmak yerine bazen ayağa kalmak üç misli daha çok kalori yakmaya yardımcı olur. Ayakta olan kişinin kan akışı da dengelenir ve seratoin yükselir, bu sayede kişinin pratik zekası da güçlenir. Sürekli oturarak halsiz kalabilir ama ayak durma halsizliği de önlemeye yardımcıdır, stresten de uzaklaştırır. Gerek evde gerekse iş yerinde, 30 dakika da bir ayakta durmak faydalıdır. Hatta mümkünse biraz yürüyüş ya da egzersizler yapılmalıdır.

mlIZGs0l

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir