Arjantin Kelimesi Latincede Ne Demektir?

Arjantin

Arjantin kelimesi Latincede ne demektir? Bunu öncelikle soru olarak verelim, ardından bu ismi nereden aldığına bir bakalım.

Bu makalede ve Arjantin Latincede Demektir Kelime anlamı Arjantin’in Latincedeki anlamı Arjantin kelimesi konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Arjantin
Arjantin Kelimesi Latincede Ne Demektir?

Arjantin kelimesinin Latince olan kökeni nedir?

A- Altın

B- Gümüş

C- Şeker

D- Kahve

Yanıt Gümüştür.

1500’lerin başında, bir İspanyol fatihi, gümüş açısından çok zengin bir ülkede hüküm süren ünlü bir Beyaz Kral hakkında hikayeler duymuştu. Bugün bu ülke Bolivya olacaktı ve adı Aleixo Garcia olan fatih, bu gümüşü almak için Potosi’ye gitti. Lakin daha sonra Brezilya ve Paraguay sınırına yakın kabileler tarafından öldürüldü. Keşif gezisine katılan Guarani kabilelerinden bazıları, gümüş parçaları alıp onlarla birlikte ülkelerine ve ayrıca gümüşle dolu bir ülkeye giden büyük bir nehir hikayesiyle geri döndüler. Gümüş Nehri anlamına gelen Rio de la Plata adının kökeninin bu olduğu düşünülür. Nehre Mar Dulce, Río de Solís, Río de Santa María ve Río Jordán da dahil olmak üzere başka başlıklar verildi, ancak Río de La Plata takılıp kaldı.

Bu nedenle, şimdi Arjantin’e Gümüş Nehri adı verildi ve Lopo Homem adlı bir Portekizli kaşif, bu bölgeyi gümüşle ilişkilendiren ilk kişilerden biriydi ve 1554’te bir haritada Terra Argentea olarak işaretledi. Bunun rotası, gümüş anlamına gelen Latince argentum terimidir. Arjantin adından ilk kez 1602’de İspanya’da bir şiirde bahsedildi ve daha sonra 1776’da, şimdi Arjantin, Paraguay, Bolivya ve Uruguay’dan oluşacak olan bölge resmen Virreinato del Río de la Plata veya Genel Vali olarak adlandırıldı. Ülkenin anayasası 1826’da yazıldığında, ülkeye Arjantin Cumhuriyeti deniyordu ve bugün de öyle devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir