Arborio Pirinci Hangi Tür Yemeklerd Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Arborio Pirinci özellikle risotto yemeğinde kullanılır. Kemiklere ve tırnaklara iyi gelir. Sindirime faydaları vardır. Aşırısı sağlığa zarardır.

Arborio Pirinci

Arborio pirinci, İtalyan kökenli bir pirinç türüdür. Taneleri kısa olan bu pirinç, yetiştiği yerden adını almıştır. İtalya’nın meşhur o vadisi Po’da yer alan Arborio Kasabası bu pirince adını vermiştir. Sadece bu kasabada değil aynı zamanda Amerika’da bulunan Arkansas, Kaliforniya ve Missouri bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Bu içerikte ve Arborio Pirinci Yemekler Faydaları Zararları Kullanım Alanları Türk Mutfağı İtalyan Mut detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Yuvarlak ve taneleri kısa olan bu pirinç pek çok yemeğe lezzet veren bir besin kaynağıdır. Parlak bir görünümde olan arborio pirinci aynı zamanda yarı saydam bir görünüme de sahiptir. Diğer pirinç türlerinden ayrılan en önemli özelliği de tombul bir yapıya sahip olmasıdır. Pirinç tanelerinin orta kısmında beyaz bir nokta bulunmaktadır.

Arborio pirinci nedir sorusu yemek severler için merak konusu olabilir. Bu pirinç türü ülkemizde yetiştirilmemektedir. Bundan dolayı da ithal ürünlerinden biridir. Bu yazımızda sizler ile bu pirince dair merak ettiğiniz tüm konuları paylaşacağız.

Arborio Pirinci Nasıl Saklanır?

Arborio pirinci yetişme alanı olarak ülkemiz dışında İtalya, Japonya ve Amerika’nın bazı bölgeleri tercih edilmektedir. Ülkemizde yetiştirilen pirinçler gibi kolay bir şekilde elde edilmez. Ancak alışveriş merkezlerince, büyük marketlerde bulmak kolaydır. Pirincin saklandığı yerler vakumlu paketler ya da karton kutulardır.

Arborio pirincini satın almak için internet siteleri de iyi bir seçenektir. Bu sitelerde bulunan pirinçler de yine vakumlu paketlerde satılmaktadır.

Arborio pirinci nasıl saklanır diye soruyorsanız da bu pirinci vakumlu paketi ile yaklaşık 2 sene boyunca saklayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Pirinç paketi açılmışsa tekrar ağzı hava almayacak şekilde muhafaza edilmesi önem bir husustur. Arborio pirinci sıcak ve nemli alanlarda saklanmamalıdır. Aksi takdirde pirinç tazeliğini yitirebilir ve böceklenebilir.

Arborio Pirinci Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Pirinç, Türk mutfağında da sıklıkla tercih edilen bir gıda maddesidir. Pilavdan dolmaya, çorbadan mezelere kadar binlerce çeşit yemeğe yakışan bir besindir.

Tek bir çeşidi değil onlarca çeşidi ile yemeklerde adından sıkça söz ettirmektedir. Yemeklerde sıkça tercih edilen pirinç türlerinden biri de arborio pirinç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Arborio pirinç yemeklerde nasıl kulanılır sorusu hem yemek yapmayı hem de yemeyi sevenler için önem arz eder. Bu pirincin kullanım alanlarından ilki İtalyan sofralarını lezzetlendiren risottolardır. Bu pilavın ana malzemesi olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Arborio pirinci tatlı yapımında da kullanılan bir pirinç türüdür. Özellikle sütlaç yapımında tercih edilir. İçeriğinde bulunan nişasta sayesinde sütlaç yapımına oldukça elverişlidir.

Arborio pirinci çorba yapımında da kullanılabilen bir pirinç çeşididir. Özellikle mercimek, ezogelin gibi çorbaların yapımında bu pirinçten faydalanılabilir.

Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinin başında gelen sarma ve dolmalar pirinçsiz düşünülemez. Her ne kadar arborio pirinci ülkemizde pek yaygın olmasa da sarma ve dolma içlerinde tercih edilebilir.

Arborio Pirincinin Faydaları

Pirinç genel olarak sağlık açısından tehdit edici olarak görülen tahılların başında gelir. Özellikle içerisinde bulunan nişasta dolayısı ile şeker hastalarının kullanması pek önerilmez.

Ancak dikkatli ve dozunda kullanılması durumunda pirincin insan sağlığı açısından birtakım faydaları da bulunmaktadır. Arborio da genel olarak pirinçlerin sahip olduğu faydaya sahiptir. Arborio pirincinin faydaları olarak şunlar sayılabilir:

·       İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kemik gelişimini destekler.

·       Saç ve tırnak bakımında önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir şekilde uzamaları için faydalıdır.

·       B grubu vitaminlerini içerisinde bolca barındıran arborio pirinci bağışıklık sitemini güçlendirip beyin sağlığına da fayda sağlar.

·       Hazımsızlığı önlemede önemli bir besindir.

·       İshali durduran bir yapıya sahiptir.

·       Arborio pirinci tıpkı siyah pirinç gibi antioksidanlar açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Arborio Pirinci Nelere İyi Gelir?

Arborio pirinci nelere iyi gelir diye araştıran kişiler için pek çok şeye iyi geldiğini söyleyebiliriz. Ancak bu iyi gelmeler elbette dozunda kullanımı ile mümkün olmaktadır. İçerisinde barındırdığı bolca vitamin ve mineral sayesinde insan sağlığına iyi gelmektedir.

Kemik gelişiminde önemli bir yere sahip olduğu gibi saç ve tırnakların sağlıklı gelişmelerinde de önemlidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli mikroplara karşı savaşmasıyla da bilinir. Her pirinçte olduğu gibi bu pirinçte de ishali önleyici bir özellik bulunmaktadır. Hazımsızlığı önleyen arborio pirinci aynı zamanda antioksidan açısından da zengindir.

Arborio Pirinci İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Arborio pirinci besin değeri açısından oldukça zengin bir gıdadır. A, B grubu ve D vitaminleri arborio pirinci içinde bulunan vitaminler olarak sayılabilir. Bu pirinç içerisinde bulunan mineraller kalsiyum, demir, magnezyum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Arborio Pirinci Kalorisi

Arborio pirinci içinde bulunan kalori miktarı 100 gram için 130 Kcal olarak değer kazanmaktadır. Pirincin içerisinde bulunan toplam yağ oranı ise 0,2 gramdır.

Arborio Pirincinin Zararları

Pirinç insan sağlığı açısından yararlı bir besindir ancak dikkatli tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde arborio pirinci zararları ortaya çıkan pirinç türlerinden biri olmaktadır. Özellikle aşırı yağ ile tüketimi neticesinde kilo alımına neden olabilir. Tip 2 diyabet hastalıklarını davet eden bir besindir.

Arborio pirinci alerjisi olanlar için dikkatli kullanması gereken bir besin kaynağıdır. Ciltte yanma ve tahrişlere neden olabilir. Aşırı tüketimi nedeni ile şeker hastalığının oluşmasında etkili olmaktadır. Kullanım dozuna ve şekline dikkat edilmelidir. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde tüketilen pirinç insan sağlığı için önemli bir yere sahip besinler arasındadır.

39540