Antrenmandan Sonra Bunları Yaparsanız Kaslarınız Gelişir

Antrenmandan Sonra Bunları Yaparsanız Kaslarınız Gelişir. Tempolu bir antrenmanın ardından dinlenmek; yıpranmış kas dokusunun yenilenmesi ve gelişiminin, sadece iyileşme sürecinde olabileceğini var sayarsak, antrenmandan çok daha fazla önem taşımaktadır. Performasınızı her zaman maksimum seviyelerde tutmak için doğru şekilde dinlenmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Bireysel rekorlarınızı denemek, yorulduğunuzu hissettiğinizde bir tekrar daha yapmaya çalışmak sizi hem mental, hem de fiziksel olarak geliştirmeye yardımcı olacaktır. Belirli bir süre sonra antrenman tekniğiniz, kondisyonunuz daha ileri gider; çalıştığınız ağırlıklar, dayanıklılığınız artar ve performansınız daha da yüksek duruma gelecektir. Fakat bu performansın devamlılığı için overtraining (sürantrenman) olmasından ve kasların toparlanmasına zaman tanımadan tekrar antrenman yapmama dikkat etmelisiniz.

Bedeniniz yaptığınız çalışmalar sonucu kas yıkımına girer, doğru ve sağlıklı beslenme ile durumu eşitler, yeterli dinlenmeyle eski halinizden daha iyi hale gelmenizi sağlar. Fakat sürekli bir yorgunluk hissi, motivasyon kaybı, uykusuzluk, iştah azalması, hastalık ve sakatlıkların artması gibi belirtiler, antrenman sıklığının vücudunuzun dayanabileceği sınırları aştığına işaret olarak kabul edilmesi gereken durumlardır.

Toparlanma ve yenilenme süreci, antrenman biter bitmez başlar ve diğer antrenmana dek devam eder. Antrenman bittiğinde esneme, gün içinde yediğiniz ara öğünler, uyku, ertesi günkü kahvaltı, kısacası antrenman sürecinde yaptığınız her şey, yenilenme sürecinin sonucunu etkileyen bir faktördürler. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalısınız.

Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenen birinin vücudu kendini onarma, yenileme ve diğer antrenmana hazırlamada oldukça başarılı olacağı aşikardır. Her kişinin beslenme ihtiyacı bazı etkenlerden dolayı farklılık gösterebilmektedir. Kas-yağ oranınızdan, gün içerisinde aktivitelerinize kadar neyi ne kadar yemeniz gerektiğini belirleyen birçok faktör bulunuyor. Bu durumda konusunda uzmanlar kişilerden yardım talep edebilirsiniz. İyi bir beslenme düzeni ile kendinizi hem daha kısa sürede yenileyebilir, hem de fiziksel gelişiminizi hızlandırmaya destek olabilirsiniz.

Antrenmandan Sonra Yeterli Uyku

Antrenmandan Sonra Yeterli Uyku

Uyku, vücudunuz için benzersiz bir mucizedir desek fazla olmaz. Uykunun, atletik performans üzerinde olumlu etki yaptığını ortaya koyan birçok araştırma bulunuyor. Vücudumuz için yeterli olacak uyku süresi ortalama 7-8 saat civarındadır. Ağır antrenman yapanların ise ihtiyaç duyarlarsa bu süreyi arttırmalarında sakınca yoktur. Daha kaliteli bir uyku için, uyuduğunuz odayı havalandırmalı, uyku sırasında odanın karanlık ve sessiz olmasına dikkat etmeli, yatağa gitmeden birkaç saat önce teknolojik aletlerden uzak durmanız gereklidir.

Anti-Stres

Anti-Stres

Stres, kötü bir yenilenme süreci yaşamanızın yanında hastalıklara bile sebep olabilen bir sorundur. Stres kortizol hormonu seviyesini değiştirebilir ve bu yüzden vücudun toparlanması ve yenilenmesi yavaşlamasına neden olur. Günlük hayatta maalesef uzak kalamadığımız stresle birlikte, yoğun antrenman temposu da vücudu ekstra strese sokmaya neden olmaktadır.

Stres ile baş edebilmek adına çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden biri de yoga çalışmaktır. Yoga, hem sizi stresten uzaklaştırıp performansınızı yükseltecek hem de yenilenme sürecini daha verimli olmanıza katkıda bulunacaktır.

1 Yorum

çok güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap