Ananas Alerjiye Neden Olur mu? Sebebi Nedir? Nasıl Geçer?

Ananas Alerjiye Neden Olur mu?

Ananas alerji yapar mı sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişmektedir. Ananas ihtiva eden herhangi bir ürün yendiği zaman alerji ortaya çıkar ama diğerlerine göre ender rastlanır. Alerjinin temel nedeni, besinler içerisinde yer alan proteinin, vücudun savunma mekanizması tarafından düşman olarak görülmesidir. Ananas vücuda girdiği an vücut hemen savunmaya geçer, proteine doğru saldırmak için antikor türetir. Bu durumda kişide farklı belirtiler görünmeye başlar.

Ananas
Ananas Alerjiye Neden Olur mu? Sebebi Nedir? Nasıl Geçer?

Ananas alerjisinin birçok belirtisi vardır. Eğer sizin de bu meyveye alerjiniz varsa; kaşınma, yüz veya bedenin farklı bölgelerinde kırmızı lekeler, sinek ısırığı gibi kabarıklıklar, mide bulantısı, istifra, ağza gelen demir gibi bir tat, burunda tıkanma gibi his, solunumda güçlük çekme, bazı durumlarda da baş dönmesi ve baygınlık yaşanabilir.

Tükettiğimiz besinler sonrası eğer mide, karın bölgenize kasılmalar yaşanıyorsa bunu başka bir şeye yormayın. Muhtemelen yediğiniz ananas size bu etkiyi yaptı. Çünkü kasılmalar, dışkılamada zorlanma ya da cıvık dışkılama da ananas alerjisinin bir göstergesi olabilir.

Alerji türlerini tespit etmek zordur. Çünkü yukarıda belirttiğimiz semptomlar başka bir nedene bağlanıyor ve besinlerden şüphelenilmiyor. Nefes alamayınca ya da ishal olunca üşüttüm gibi düşünceye kapılabilirsiniz ama alerji olabilir. Ananas yemeyi bıraktıktan sonra bu belirtiler geçiyor, yenince ortaya çıkıyorsa artık sizin ananas tüketmemeniz gerekir. Bulunduğunuz ilin ya da ilçenin hastanelerinde alerjiyle ilgili bir bölüm varsa mutlaka test yaptırmanız gerekmektedir.

Ananastan ortaya çıkan alerjilerin belirtilerine göre farklı tedavi türleri uygulanır. Hafif bir kaşıntı size basit gibi gelse de ilerlerle kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle nefes almakta zorlanıyorsanız, mide bulantısı, istifra, mide rahatsızlıkları ve başınız da dönmeye başladıysa acilen hastaneye gitmeniz gerekir.

BIdy2hJw

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir