Ampulü Kim Ne Zaman Buldu İcat Etti?

Ampul

Ampul; evimizi, iş yerimizi hemen her mekânı aydınlatmaktadır. Ampul icadıyla beraber birçok ürün daha icat edilmiştir. Ampulün buluş tarihi, mucidi, merak edilen birçok şeyi sizler için derledik. 

Ampulü
Ampulü Kim Ne Zaman Buldu İcat Etti?

Ampulü kim buldu, icat etti sorusu yerine aslında kimler buldu daha yerinde bir soru olacaktır. Bir kişi uğraştı ve icat etti demek haksızlık olur. Bir şeyler icat etmeye çalışan birçok mucit çok uğraşlar vermiştir. Herkesin bildiği ilk isim Edison’dur. 

Ampulün İcadında Rolü Olan Kişiler

  • Hiram Maxim,
  • Joseph Swan,
  • Alessandro Volta,
  • Humprey Davy, 
  • Warren de la rue, 
  • William Staite

Edison tam adı Thomas Alva Edison’dur. Ampul denilince akla gelen O’dır. 7 yaşında başlayan okul serüveni, bir şeyleri geç anlamasından dolayı kısa sürdü ve 90 gün içinde okuldan ayrılmasını istediler. Algılama sorunu nedeniyle 3 sene özel eğitim gördü. Algılama güçlüğü denmişti ama farklı özellikleri ön plana çıkıyordu. Sürekli sorular soruyor, bir şeyler üretmek konusunda da oldukça iyiydi. Günümüzdeki 4.sınıf öğrencileri yaşına geldiğinde fen bilimleri derslerine ilgisi arttı ve okumaya başladı. 

12 yaşında ise ailesinin ekonomik durumu kötüye gidince gazete satarak onlara destek oldu. Evde durum müsait olmadığı için araştırma yaptığı bütün eşyaları bir vagona götürdü ve orada denemelere başladı. Fen bilimlerine olan ilgisi O’nu bilim insanlarını araştırmaya itti ve birçok kitabı inceledi. Adeta büyülenmişti, O bilim insanları neler yaptıysa o da birebir uyguladı, tabii kendi çalışmalarını da sürdürüyordu. Dikkatini çeken bir şey olduğunda hemen yazıyordu. Ampul yapımı tamamlandıktan sonra herkese gösterdi. Karanlık sokaklar bu sayede aydınlanmaya başladı. 

Ampul İlk Ne Zaman, Nasıl, Kimin Tarafından İcat Edildi?

19. Yüzyılın sonlarına doğru, Edison denemelerine devam ederken şu an kullandığımız ampulün icadını tamamlamıştı. Tabii bu kolay olmadı, 6000’i aşkın deney yaptı. Başarının, kâşif, mucit olmanın yolunun aslında ne kadar zor olduğunu, pes etmemek olduğunu 6000 deneme bize gösteriyor. 

Ampul fikir ve prototip olarak 19.yüzyılın ilk yılında Volta tarafından bulunmuştur. Tabii, ilk denemeler olduğu için kimseye pek fonksiyonel gelmedi. Aradan 2 sene geçti ve Humprey Davy isimli mucit ampulü fonksiyonel hale getirdi. Akkor ampulün ilki olarak bilinmekledir. Elektrikli değil, kömür olduğu için kısa sürede ışık kapanıyordu. 1840 senesinde geldiğimizde ise Warren De Le Rue ampulü daha geliştirdi ve verimli hale getirdi. Humprey Davy ilk adımı atarak herkese ilham kaynağı olmuştu. Her ne kadar verimli olsa da bir ampul için verilecek para çok fazla olduğu için yaygınlaşamadı. 

Humprey Davy’inin denemesinin ardından 8 sene geçti ve William Staite Rue isimli bilim insanı batarya ile çalışan ampulü icat etmeyi başardı. Bu üründe de sürekli batarya değişimi gerektiğinden ekonomik olarak uygun görülmediği için tercih edilmedi. 19.yüzyılın tam ortasına geldiğimizde şimdiye kadar denenen, başarısız olan her şeyi inceleyen bir mucit hataları çözdü. Josehp Swan problemleri giderdi gidermesine ama kullandığı vakum pompası fonksiyonel özelliğini minimuma indirdi ve aydınlatma oranı düşmeye başladı. Thomad Alva Edison ise elektrik sayesinde en verimli ampulü icat etti. 

6HFEvQpI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir