Alevi İsminin Anlamı

Alevi İsminin Anlamı

Alevi İsminin Anlamı İsimler çocukların hayatına büyük oranda etki eden ve doğru seçilmediği durumlarda olumsuz etkileri bulunan faktörler arasında yer alır. Bu nedenle yeni bebeği olacak anne baba adayları çocuklarına isim koyarken oldukça dikkatli olmalı ve gerekli araştırmaları gerçekleştirdikten sonra isim tercihi gerçekleştirmelidir. Bu duruma dikkat edilmediği durumlarda çocuklar isimlerinden etkilenecektir ve kötü anlama gelen isimler çocuğun karakteri üzerinde olumsuz bir etki bırakacaktır.

Geçmişten günümüze kadar her dönemde tercih edilen isimlerden biri de Alevi ismidir. Mezhep ismi olduğu için ilk duyulduğunda pek çok kişinin “Alevi ismi ne anlama gelir?” sorusunu sormasına neden olan bu ismin pek çok anlamı vardır. İsim hakkında genel olarak araştırma yapıldığında Alevi isminin anlamları en başta Hz. Ali’ye bağlı olan kişi ve Hz. Ali soyundan olan kişi olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Oldukça anlamlı olan ve Farsça kökenli isimler arasında yer alan Alevi ismi Kuran-ı Kerim’in içerisinde geçmemektedir.

Kuran-ı Kerim’in içerisinde geçmemesi sebebiyle “Alevi ismi caiz midir?” sorularının sorulmasına neden olsa da uzmanlar Alevi isminin Kuran-ı Kerim’in içerisinde geçmediğini ancak caiz isimlerden olduğunu belirmektedir. Bu nedenle Alevi isminin çocuklarda kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Alevi ismine sahip olan kişilerin karakter özelliklerine bakıldığında bu ismin insan karakteri üzerinde pek çok etkisinin olduğunu görmek mümkündür. Genel bir değerlendirme yapıldığında Alevi ismine sahip olan kişilerin olumlu özellikleri arasında yardımseverlik, iyilik, duygusallık, romantiklik, sağduyululuk, mücadelecilik ve sabırlılık yer alır. Bunların yanı sıra Alevi ismine sahip olan kişilerin olumsuz özellikleri arasında ise inatçılık, dediğim dediklik, geri adım atmama sorumluluk kabul etmeme özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle isim analizi gerçekleştirilirken ve çocuklara bu ismi koyulup koyulmayacağına karar verilirken hem olumlu özellikler hem de onu bulup özellikler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

alevi-isminin-anlami-31058
Alevi İsminin Anlamı

Eğer siz de yeni ebeveyn olmaya hazırlanıyorsanız ve çocuklarınız için uyumlu isimler arıyorsanız aşağıda yer alan listeden Alevi ismi ile uyumlu olan isimlere ulaşabilirsiniz. Alevi ismi geçmişten günümüze kadar oldukça sık kullanılan ve herkes tarafından bilinen bir isim olduğu için bu isim ile uyumlu olan pek çok isim bulunmaktadır. Aşağıda verilen listede yer alan isimlerden herhangi birini tercih etmeniz durumunda birbiriyle uyumlu iki ismi çocuğunuza verebilir veya iki çocuğunuza uyumlu isimler koyabilirsiniz. Bu sayede zaman kaybetmeden iyi anlama gelen ve çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakmayan isimlere ulaşabilirsiniz. Aşağıda yer alan listedeki tüm isimler hem kız çocukları için hem de erkek çocuklar için kullanılabilmektedir. Bu noktada kulağımıza hoş gelen ve sizin için güzel anlama geldiğini düşündüğünüz isimleri tercih edebilirsiniz. İşte Alevi ismi ile uyumlu olan isimler listesi!

Alemdar, Aleks, Alemşah, Alef, Pehlevi, Özsevi, Safevi, Sanevi, Senevi, Alev, Alevnaz, Aleyna, Alena, Alem, Aleda, Alemzer, Hevi, Sevi, Gülsevi, Özsevi, Bendevi, Ali isimleri Alevi ismi ile uyumlu isimler arasında yer almaktadır. Bu isimlerden herhangi birinin seçilmesi durumunda uyumlu iki isim elde etmek mümkündür. Listede yer alan tüm isimler iyi anlamlara sahiptir ve caiz isimlerdir.

Tüm bunların yanı sıra Alevi ismine sahip olan kişilerin analizleri de birbiriyle benzerlik göstermektedir. Bu isme sahip olan kişilerin genel olarak sarı rengi sevdiği ve numerolojik kader sayısının ise altı olduğu bilinmektedir. Eğer siz de Alevi ismini çocuğunuza koymak istiyorsanız bu ismin karakter analizine, anlamına, özelliklerine, numerolojik karşılığına ve buna benzer pek çok noktasına dikkat ederek detaylı bir araştırma yapmalısınız.

alevi-isminin-anlami-11545
Alevi İsminin Anlamı

Alevi isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hz. Ali’ye (as) bağlı olan kimse. O’nun yolunu takip eden kimse.
  • 2 – Hz. Ali soyundan, Hz. Ali’ye hususi ilgi gösteren, ona taraftar olan. Şii mezhebinin kollarından biri

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Alevi ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Alevi ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Alevi ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Alevi ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Alevi ismini kullanan bulunmamaktadır.

Alevi isminin Türkiye sıralaması

Alevi en çok kullanılan 12970. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 7320. isimdir.

Alevi ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Alevi isminin Harf Analizi

Kişiye Alevi ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Alevi İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Alevi ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Alevi isminin anlamını gözden geçirin!

Alevi İsminin Numerolojisi

Alevi isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
L: on beş
E: altı
V: yirmi yedi
İ: on iki
TOPLAM: 61

Alevi ismi, Türkçe kökenli bir isimdir ancak genellikle Alevi inancını temsil eden bir isim olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla, Alevi ismini taşıyan ünlü kişilerin sayısı sınırlıdır. Bu nedenle, Alevi ismini taşıyan ünlüleri belirtmek zor olabilir. Ancak, aşağıda Alevi inancının önde gelen isimlerinden bazılarını bulabilirsiniz:

  1. Alevi Dedeleri: Alevi inancının ruhani liderleri olan dedeler, Alevi toplumunda önemli bir role sahiptir. Farklı bölgelerde ve cem evlerinde görev yapmaktadırlar.
  2. Alevi Alevilik: Alevi inancının temsilcisi olan Alevilik, felsefi, kültürel ve dini bir sistemdir. Alevi inancına sahip olan toplumun üyeleri arasında birçok ünlü isim bulunabilir, ancak belirli bir ünlü kişi adı vermek zordur.

Unutmayın ki isimlerin anlamı ve kullanımı kişiden kişiye değişebilir ve bu listede yer almayan başka ünlü kişiler de olabilir.

13002