Alabaş Nasıl Kullanılır?

Alabaş bir çeşit sebze türüdür ve Türkiye’de birkaç yıldır tüketilmeye başlanmıştır. Görüntüsü itibariyle şalgam ve turba benzemektedir. Son derece düşük..

Alabaş bir çeşit sebze türüdür ve Türkiye’de birkaç yıldır tüketilmeye başlanmıştır. Görüntüsü itibariyle şalgam ve turba benzemektedir. Son derece düşük kalorili ve vitamin bakımından zengin olan Alabaş birçok hastalığı tedavisinde kullanılan yan ürünler arasında bulundurulmaktadır.

Bu içerikte ve Alabaş kullanımı Alabaşın faydaları Alabaş nasıl tüketilir Alabaş tarifleri Alabaşın sağ hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Şalgam ve Turba benzeyen açık yeşil ve Eflatun olmak üzere iki farklı denge bulunan Alabaş sebzesi hem yumrusunda hem de yapraklarında bulunan vitaminler den dolayı oldukça lezzetli ve sağlıklı bir yiyecektir.

İçerisinde bulunan A, B1, B2, B3, B6 vitaminleri sayesinde birçok hastalığın tedavisinde ciddi önemli rol oynar . Ülkemizde Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştirilen Alabaş, Amerika ile orta Kuzey Avrupa içerisinde oldukça yaygın olarak tüketilmekte

Alabaşın faydaları


Son derece güçlü bir antioksidan olduğu için kansere karşı vücudu korur ve akciğer kalın bağırsak kanserlerinde son derece etkin görev yapar.


Sinir sistemi hastalıklarına karşı tedavi edici özellikleri bulunur.
Yüksek tansiyon hastalarında ve kardeşim rahatsızlıklarında önemli görevleri bulunmaktadır


Astım hastalığı gibi solunum ile alakalı problemler de çok etkili bir üründür.


Göz hastalığı olan katarakt ve böbrek taşı düşürmede çok etkilidir. Safra kesesi böbrek sıkıntılarının tamamında Amerika’da çok yoğun bir şekilde kullanılır.


İçerisinde yoğur Demir ve potasyum bulunduğundan dolayı kansızlık konusunda da son derece başarılı sonuçlar çıkartır.
Kaynatıldığında ortaya çıkan su sayesinde bronşit ve Öksürüğün ortadan kaldırıldığı gözlemlenmiştir.

Yeni doğmuş kadınlarda süt oranını ciddi anlamda yükseltir. Zayıflamak isteyenlere tokluk hissi uyandırdığı için büyük bir fayda sağlar. Şirin tükettiğiniz zaman akciğerde ciddi bir koruma kalkanı oluştur


İçinde bulunan Selenyum çinko ve bakır mineralleri vücudu Sabahları daha dinç kalmasını sağlar.


En kaliteli c vitamini içerisinde bulunan durumdan dolayı kış aylarında soğuk algınlığına yakalanma ihtimalinizi düşürür.


Alabaş nasıl tüketilir


Farklı şekillerde hazırlanabilen Alabaş en çok uyumlu şeklindeki gövdesi ile çorba ve yemeklerde kullanılmaktadır. Zayıflamak için bu sesli kullanacak olanlar az yağ kullanarak yemeğini yapabilir yada haşlayarak tüketebilirler.

Gövdesinde bulunan yapraklarını sarılabilir ve dolması yapılabilir. İyot emilimini ü ciddi oranda düşürdüğü için bir hafta içerisinde üçten daha fazla tüketmenizi ciddi anlamda tavsiye etmiyoruz. Eğer yiyecekseniz yanında iyot oranı yüksek olan yiyecekler tüketin

46024