Antep Fıstığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Sakızağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından gelmekte olan Antep fıstığı, yenebilen kabuklu meyve türlerinden biridir. Latince ismi Pistacia vera olan Antep ..

Sakızağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından gelmekte olan Antep fıstığı, yenebilen kabuklu meyve türlerinden biridir. Latince ismi Pistacia vera olan Antep fıstığı ağaçta yetişmektedir. Halk dilinde Şam fıstığı olarak da bilinir. Antep fıstığı ismini almasının nedeniyse, ilk fıstık işletmesi Gaziantep’te kurulmuş ve Türkiye geneline buradan dağıtımı yapılmıştır. Üretim yaklaşık olarak %40’ı Gaziantep’te, %33’ü de Şanlıurfa’da yapılmaktadır. Dört tane türü bulunan Antep fıstığının en çok bilinen türü ise İran fıstığı ismindeki çeşididir. İran fıtığı türünün meyveleri diğer türlere oranla daha büyük olmaktadır, ancak yağ oranları çok daha düşüktür. Antep fıstığının anavatanıysa Türkiye, Türkmenistan ve İran’dır. Dünya genelinde yetiştiren ülkelerin başında İran, Amerika ve Türkiye gelmektedir.

Antep Fıstığının Yararları Nelerdir?

Günlük bir avuç bir miktar tüketilmesi durumunda cinsel isteği ve gücü arttırma özelliği bulunmaktadır. İltihapların temizlenmesinde etkilidir. Akciğer iltihaplarında ve enfeksiyonlarında oldukça etkili olmaktadır. Böbrekte oluşan kum ve taş rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde rol oynar. Kalbi destekler ve güçlenmesini sağlar. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmesinde önemli bir besin maddesidir. Öksürük kesici bir özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle de öksürük şuruplarının yapımında etken madde olarak kullanılmaktadır.

Antep Fıstığı Hangi Yemeklerde Kullanılmaktadır?

Birçok yerde kullanabilirsiniz, ancak bizim size tavsiye edebileceklerimiz şunlardır :

Antep Fıstıklı Truff Tarifi:

Birkaç dilimlik kek Rondo dan geçirilir. Krema kaynatılıp içine sütlü çikolata eklenip eritilir. Bir miktar Antep fıstığı, hazırlanan krema karışımı ve kek karıştırılarak 1,5 saat boyunda buzluğa konulur. Çıkarıldıktan sonra üzerine çikolata sosu ve toz halindeki Antep fıstığı serpiştirilir.

Antep Fıstıklı Kurabiye Tarifi:

100 gramlık pudra şekeri, 300 gramlık un ve 200 gramlık tereyağı bir kabın içerisine alınır. Karışım yağ iyice yedirilene kadar karıştırılır. Daha sonra yarım su bardaklık anten fıstığı ve yumurta eklenir. Hamur streç filme sarılarak buzdolabında 1 saat dinlendirilir. Hamurdan küçük parçalar koparılıp yuvarlanarak ortası çukur hale getirilir, bu kısma Antep fıstığı konulur. Yağlanan tepsiye hamurlar dizilerek ısıtılan fırında 15-20 dakika kadar pişirilir.

Antep Fıstıklı Pilav Tarifi:

Bir miktar pirinç yıkanır. Tencere içerisinde 1 kaşıklık zeytinyağı ve tereyağı eritilir. Pirinçler tencere içine konur ve şeffaflaşana kadar kavrulur. Daha sonra pirinç miktarına göre sıcak su eklenerek demlenmeye bırakılır. Bir miktar Antep fıstığıyla tereyağı tavada kavrulur, istenirse kuru üzüm de eklendikten sonra pilava karıştırılır. Dilerseniz Havuç da koyabilirsiniz bir çok kişi ise mantarda ilave ederek bu güzel lezzeti deniyor… 52130