Kardiyo Antrenmanınızı Belirleyin, Alternatifleri Öğrenin!

Kardiyo çok önemli, Kilo Vermek gibi belirli bir hedefiniz varsa ya da mevcut formunuzu koruyarak, sağlıklı yaşamak istiyorsanız kardiyo antrenmanlarını tercih edebilirsiniz. Kardiyo denildiğinde aklımıza ilk gelen koşu yapmak olsa da, aslında birçok kardiyo alternatifi bulunduğunu bilmeniz gerekir.

Koşu yapmayı sevmeyenler, kardiyo çalışmalarından vazgeçerler. Ancak kendinize uygun bir kardiyo antrenmanı oluşturabilir ya da diğer kardiyo seçenekleriniz değerlendirebilirsiniz.

Aktif ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, kardiyo çalışmalarına mutlaka hayatınızda yer vermeniz gerektiğini unutmayın. Dilerseniz koşu dışında yapabileceğiniz, diğer kardiyo çalışmalarını birlikte inceleyelim;

Kardiyo Antrenmanınızı Belirleyin, Alternatifleri Öğrenin!

Kardiyo Çalışmasında Alternatifler;

Bisiklet… Koşu yapmak bana göre değil diyenlerdenseniz, bisiklet sizin için iyi bir alternatif olabilir. Hem spor salonlarında bulabileceğiniz sabit kondisyon bisikletleri, hem de açık havada kendinize ait bir bisiklet ile bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Spor yaparken yeni yerler görmek ve bilmediklerinizi keşfetmek isterseniz, gerçek bir bisiklet deneyimi yaşamayı tercih edebilirsiniz. Ancak önemli olan benim için kilo vermek, kasları çalıştırmak ve form tutmak diyorsanız, bir spor salonuna üye olarak istediğiniz zaman kondisyon bisikleti kullanabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşleri (Hiking)… Koşu yapmaktan hoşlanmıyorum ancak uzun süreler yürüyebilirim diyenlerdenseniz, işte size keyifli ve bir o kadar etkili diğer alternatif. Doğanın engebeli yollarında zevk alarak yürürken, fazla fazla kalori harcadığınızı fark edince şaşırabilirsiniz. Doğanın güzellerini keşfederken şelaleler tırmanacak, gerektiğinde halat kullanacak, su birikintileri üzerinden zıplayacak ve dolayısıyla formuzu da korumuş olacaksınız.

 Yüzme… Faydası saymakla bitmeyecek olan ve en etkili kardiyo çalışmalarından sayılan yüzme ile zamanın ne kadar çabuk geçtiğine inanamayacaksınız. Koşmak istemeyenleri için oldukça zevkli bir alternatif olan yüzme, tüm vücut kaslarını aynı anda ve aktif bir şekilde çalıştırdığından fazlaca tercih edilen bir çalışma. Özellikle eklem sorunları ve spor sakatlıkları yaşayan bireyler için muazzam bir seçenek diyebiliriz. Ancak karada yapılan çalışmaların, suda yapacaklarınızdan daha etkili olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Dahasıda Var

Boks… Full body antrenman özelliği taşıyan boksun, en yorucu antrenmanlardan olduğunu başta söyleyelim. Ancak belki de diğer çalışmalarda atamayacağınız kadar, stres atacağınızı da garanti ediyoruz. Agresif yönünüzü kullanarak keyifle yapacağınız bir boks antrenmanı, oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Kısa zamanda, yüksek kalori yakmanıza yardımcı olacak bu çalışma ile mental olarak da rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Kardiyo
  • HIIT… Pek çok HIIT antrenmanı bulunduğunu belirterek, koşu dışında kardiyo yapmak isteyenlerin tercihlerinden biri olduğunu da söyleyelim. Metabolizma hızı üzerinde son derece etkili olan HIIT çalışmaları, diğer kardiyo alternariflerine oranla daha az zaman harcarken, daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Amacınız ve hedefiniz ne olursa olsun, HIIT kardiyo antrenmanları, her zaman işinize yarayacak antrenmanlardandır.
  • Güç Antrenmanı… Basit ve etkili bir antrenman programı ile başlayıp, kendinizi geliştirebileceğiniz bir antrenman çalışmasıdır. Kalp sağlığınız için oldukça önemli bir yeri bulunan güç antrenmanları, yağ yaktığınız sırada hemen kas yapmaya da başlayabileceğiniz etkili çalışmalardandır. Koşu yapmak bana göre değil ancak kuvvet harcayabilirim diye düşünüyorsanız, tavsiyemiz güç antrenmanları olacaktır. Aynı zamanda görüşünüzü değiştirebileceğiniz ve vücudunuzu forma sokabileceğiniz güç antrenmanları, pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.
  • Tırmanış… Her yaşta uygulanabilen tırmanış, yorucu bir çalışma olsa da koşu yapmayı tercih etmeyenler için güzel bir alternatiftir. Kol ve sırt kaslarınızı aktif olarak çalıştıran tırmanma, diğer vücut kaslarını da çalıştırdığından olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Hem keyifli, hem de etkili bir seçenek olduğundan yükseklik korkusu olmayan bireyler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu konuda tecrübeli değilseniz, doğada gerçek bir tırmanış yerine, spor salonlarında özel olarak hazırlanan tırmanma duvarlarını denemenizi unutmamalısınız.
72140