Afitap İsminin Anlamı

Afitap İsminin Anlamı 

Afitap İsminin Anlamı Kız bebeklerine isim seçmekte güçlük çeken pek çok anne ve baba adayının internette farklı ve güzel isimler arattıkları görülmektedir. Bu isimler arasında kız çocukları için en güzel ismi seçmeyi hedefleyen aileler, sıklıkla eski ve az kullanılan kelimelerden oluşan isimleri tercih edebilmektedir. Bu isimler arasında yer almakta olan Afitap isminin anlamı, güneş gibi parlak, güneş yüzlü, güneş gibi sevgili anlamlarına gelmektedir. 

Afitap kelimesi aslında Türk kültüründe, özellikle edebi kültürde büyük önem taşıyan bir kavram olarak görülmektedir. Divan döneminde sık kullanılan ve sevgilinin sıfatı tanımlanırken sıklıkla tercih edilen afitap kelimesinin kökeni Arapça ve Farsçaya dayanmaktadır. Divan döneminde sık kullanılmakta olan Farsi ve Arap kelimelerinin içerisinde afitap da göze çarpan kelimelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. 

Afitap ismi araştırılırken en sık sorulan sorulardan bir tanesi de Afitap ismi Kuran’da geçer mi, sorusudur. Bu sorunun yanıtı hayır şeklindedir. Afitap Arap kökenli bir kelime olsa da Kuran içerisinde yer tutmuş bir kavram değildir. Bu bağlamda kişilerin cevabını arattığı bir soru da Afitap ismi caiz mi sorusu olmaktadır. Afitap ismi, caiz olmayan, sakıncalı isimler arasında yer almasa da ebeveynlerin bu ismi çocuklarına koymadan önce detaylı bir şekilde ismin anlamını araştırmaları gerekmektedir. 

Bir isim çocuğa koyulmadan önce, ebeveynlerin bu ismin toplumdaki yerini de merak ettikleri görülmektedir. Bu sebeple Afitap isminin Türk toplumundaki yeri de sıklıkla cevabı araştırılan bir soru olduğu görülmektedir.  Bu ismin Türk edebiyat tarihi açısından büyük önemi bulunsa da  günümüzde Afitap ismini kullanan 410 kişinin kayda geçtiği görülmektedir. 

Bir ismi çocuğa koymadan önce, o ismin barındırdığı kişilik özellikleri hakkında fikir sahibi olmak da oldukça önemlidir. Bu sebeple Afitap isminin kişilik özellikleri de araştırılmalıdır. Afitap ismine ait kişisel özellikler incelendiğinde, bu isme sahip kişilerin alımlı, çekici ve son derece enerjik insanlar oldukları görülmektedir. Sabit fikirli olmayan bu kişilerin ruh hali geçişleri de oldukça hızlı olabilmektedir. Afitap ismine sahip kişilerin aile yaşantısına ve değerlerine büyük önem verdikleri görülmektedir. 

Kişisel özelliklerin yanı sıra Afitap isminin fiziksel özellikleri de anne-baba adaylarının sıklıkla araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin kalın gür saçlı, geniş yüzlü ve büyük alınlı, yuvarlak ve iri gözleri bulunduğu görülmektedir. 

Bütün bu bilgilere ek olarak Afitap isminin uğurlu rengi turuncu olarak belirlenmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin hayatlarında turuncu rengi büyük bir önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra bu isimdeki kişilerin uğurlu sayısı da 5 olarak bilinmektedir. 5 sayısının Afitap ismindeki kişilerin hayatında kadersel bir önemi ve yeri bulunmaktadır. 

afitap-isminin-anlami-59012
Afitap İsminin Anlamı

Afitap ismiyle ilgili incelenmesi gereken bir diğer nokta da Afitap isminin harf analizi olmaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin isimlerinde bulunan A harfleri atılganlığı, F harfi uysallığı, İ harfi hassasiyeti, T harfi duygusal anlamda kapalılığı, P harfi ise kendinden emin olmayı çağrıştırmaktadır. Bu ismin genel özellikleri  ve analizi son derece olumlu şekillerdedir. 

Bu isme sahip kişilerin hakkında bir inceleme yapıldığında, Afitap ismindeki ünlüler aramasına da rastlandığı görülmektedir. Bu isme sahip bir ünlü, Türk kültüründe bulunmuyor olsa da şarkıcı Sıla’nın Afitap isimli bir şarkısı olduğu görülmektedir. Bu şarkının yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandırdığı görülmektedir.  Şarkının yayınlanması sonrası bu ismin kullanımının yaygınlaştığı ve pek çok kişi tarafından da kız bebeklere Afitap isminin verilmeye başlandığı bilinmektedir.

Afitap isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Manen Çok Yüksek
  • 2 – Güneş / Çok güzel / Güzel yüz

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: a:fitap
Kuran ‘da geçmiyor.

Afitap ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Afitap ismini kullanan 410 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Afitap ismini kullanan 99 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Afitap ismini kullanan 24 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Afitap ismini kullanan 19 kişi bulunmaktadır.

Afitap isminin Türkiye sıralaması

Afitap en çok kullanılan 4014. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1760. isimdir.

Afitap isminin Harf Analizi

Kişiye Afitap ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

Afitap İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Afitap ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Afitap isminin anlamını gözden geçirin!

Afitap İsminin Numerolojisi

Afitap isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
F: yedi
İ: on iki
T: yirmi dört
A: bir
P: yirmi
TOPLAM: 65

69947