Acur Turşusu Nasıl Kurulur? Acur Turşusunun Püf Noktası

AAcur Turşusu Nasıl Kurulur? Acur Turşusunun Püf Noktası. cur turşusu hemen her yörede karşımıza çıkan bir turşu tipi olarak bilhassa bakliyat yemeklerinin yanında sıkça tüketiliyor.

Daha çok salatalık turşusuyla karıştırılmasının ana sebebi ise aslında bir salatalık türü olmasıdır. Yeşil renkli ve boy olarak metreyi bulan bir ölçüye sahip olan acurdan kurulan bu turşu ise lezzetiyle herkesi hayran bırakabiliyor.

Aslında evre evre acur bulabileceğiniz için turşusunu yaparken illa büyük olanları seçmek zorunda değilsiniz. Hatta en lezzetli olduğu evre için 15 santimetre civarlarında olduğu süreç önerilir.

Turşu yaparken hem lezzet hem de kolaylık bakımından bu detay önemlidir. Yapması en kolay turşulardan birisi olduğu için acur turşusu ile ilgili bazı püf noktaları bulunuyor. Bunlara dikkat ederek çok pratik bir biçimde evde yapabilirsiniz.

Acur Turşusu Yaparken Püf Noktalar Neler?

Acur Turşusu Yaparken Püf Noktalar Neler?

Acur turşusunu yaparken dikkat edeceğiniz birkaç farklı etken var. Tarifinden ziyade bu püf noktalara değinmek daha doğru olacaktır. Çünkü iyi bir turşu kurmak için bazı detayları es geçmek mümkün değil. İçerisinde acur, sarımsak, tuz ve salamura tuzu, limon tuzu, sirke, su, fesleğen ve nohut bulunduran bu turşunun yapımı son derece hızlıdır.

Acur üzerine kürdan ya da benzer bir sivri cisimle delikler açarak sarımsaklarla birlikte bidona yerleştirin. Fesleğen ve nohut eklendikten sonra limon tuzu, tuz, salamura tuzu ve sirke dahil edin. Suyu ekledikten sonra karıştırmayı ihmal etmeyin. Standart olarak acur turşusunu yapabilmek için ihtiyacınız olan bilgiler bu şekilde.

Ancak daha iyi bir sonuç alabilmek için acur turşusunu lezzet bakımından daha üst noktalara çıkarmanız şart. İlk verdiğimiz bilgi olan acurların üzerine kürdanla delikler açmak önemli bir detaydır. Bu sayede yumuşamalarının önüne geçilir. Aynı zamanda daha lezzetli olması için diğer tatları aroma olarak alır.

Saklama koşulları yine önemli bir unsur. Özellikle nem olmayan kuru bir yerde saklanması gerekiyor. Diğer turşu türleri gibi acur için de serin olması tavsiye ediliyor. Süre ise yalnızca 3 haftadır. Bazen içerisine eklenen nohut gibi malzemelerin haşlanarak eklendiğine şahit olunuyor. Bu kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Dahil edilen nohutlar kuru olarak eklenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap