8 Aylıkken (35.Hafta) Doğum Yapan Annelerin Yorumları 

(35.Hafta) Doğum Yapan Anneler

20.hafta çok erken bir süre olsa da erken doğumun ilk süresidir. 37.hafta gelene kadar da bütün doğumlar erken doğum sayılır. Her 100 erken doğumdan 70 tanesi 34-35-36-37.haftalarda gerçekleşmektedir. 8 aylık yani ortalama 35 haftada bebek 2,5 kiloya yakın 46 santim boylarında olur, genetik yapıya göre değişiklik gösterebilir. 35. Hafta çok erken doğum olmadığı için her 100 bebekten 99’u hayatta kalmaktadır. 8 ay 240 gündür ama 35 haftalıkta 245 günlük gebesiniz demektir. Bu haftalarda bebeklerde büyük bir risk yoktur, 8.ayda doğum yapanların yorumlarını sizler için derledik. 

8
8 Aylıkken (35.Hafta) Doğum Yapan Annelerin Yorumları 

35 Hafta 8 Aylıkken Doğum Yapanların Yorumları

Merhaba anneler, ben de 5 hafta erken doğum yaptım, şu bebeğim 2,5 aylık oldu. Rahim kısalığı sorunundan dolayı sürekli yatmam gerekiyordu. Tabii, ev işleri derken sürekli yatamadım ve 35.haftada doğurmak zorunda kaldım. 2 kilo 300 gram civarında dünyaya geldi ve küvez ihtiyacımız olmadı. Ben bir sorun yaşamadım, çok şükür durumu iyi. 

Benim arkadaşım 36.haftaya doğru doğum yaptı ve bebeği dünyaya geldiğinde neredeyse 3 kiloydu. Küveze gerek yok dediler ve sağlığı da yerinde. 

35.haftayı birkaç gün geçmişti ve erken doğum yapmak zorunda kaldım. 45 santim ve 2 kilo 600 gram olarak dünyaya geldi. Bu haftalarda küvez gereksiz dediler. 3 hafta sürekli bir uyku hali vardı. Emzirme konusunda büyük sıkıntılar yaşadım, 2 aylık olana kadar süt biraz az geldi, sonradan arttı. Tabii, bu süreç içinde mama takviyesi vermek zorunda kaldık. Sütünüz az diye hep mama vermeyin, mutlaka aralarda emzirin, sütü artıran yiyeceklerden tüketin, bol miktarda su için. Süt miktarınız arttığını göreceksiniz. 

35. haftanın sonlarına doğru oğlum doğdu. Daha 4 aylıkken böyle bir ihtimali olduğunu söylenmişti. Doktorum çok telaşlanmamı, bu haftalarda doğumun riskli olmadığını, küveze de gerek olmadığını söyledi. Erke doğumdan mıdır bilmiyorum ama günün büyük bölümünde sürekli uyuyordu. Aç kalmasın diye zorla uyandırıp emziriyordum. Mama takviyesi vermek zorunda kaldım ve sonunda her şey normale döndü. 

8 aylıkken doğurmak zorunda kaldım. Allah’a şükür ki doktorumuz hastanede kalacak büyük bir sıkıntı olmadığını söyledi. 2 kilo 900 gram civarında dünyaya geldi. Biraz bana zayıf geldi ama emzirmeye başladıkça kilosu yerine geldi. Zaten 50 günlükken ağırlığı hissedilir derecede değişti. Şu an kilosu normal doğum yapmışlardan bile iyi durumda. Erken doğum yapacağım diye telaşlanmaya gerek yok, zaten 2-4 haftanın önemli olmadığını doktorumuz söylemişti. Anne sütü gelişimi için şart, az da gelse emzirin, sonrasında artmaya başlayacaktır .

Birçok yorumu okudum, küvez ihtiyacı olmamış ama benim bebeğim 35.haftada doğdu ve küveze alındı. Doktorumuz ciğerlerin tam olarak gelişmediği söyledi. Bunun için özel bir iğnesi varmış, onu yaptılar, şimdilik durum iyiye gidiyor. 

35.haftada doğum yaptım ve 1 aylık oldu, gayet de sağlıklı. 

Erken doğumdan mıdır emin değilim ama sanki hiç uyanma istemiyor, süt bile içmek istemiyor. 25 gün sonra toparlandı şükür. 

36.haftaya girmek üzereyken oğlum doğdu. 2 kilo 300 gram civarında doğduğundan küveze aldılar. 1 hafta bekledikten sonra çıkardılar. Küvezde daha zayıfladı, çok korktum. 3 aylık olduk ve 4 kilo oldu çok şükür. 

1 hafta önce kızımı kucağıma aldım. 35.hafta yani 8 aylıkken doğdu. Hala uyku halinde ve refleksleri gelişmemişti, beslenemeyince küveze aldılar. Şu an halen bekletiyorlar, bir sorun olmadığını söylediler. Sarılık için bekletiyorlar sanırım ama çok endişeliyim. 

IgAb5jkG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir