32 Haftalıkken Erken Doğum Yapan Annelerin Yorumları

Erken doğumun en kritik haftası

Erken doğumun en kritik haftası 20.haftadır. Normal doğum 40-42 haftadır, 37.haftaya kadar olanların hepsi erken doğum sınıfına dahildir. Bebekler anne karnında büyür, organları gelişir, erken doğumda belirli riskler vardır. 32 hafta çok da riskli bir hafta değildir, o yüzden bebeklerin çoğu sağlıklı şekilde doğarlar. 32.haftada 7 ay 20 günlük hamilesini demektir. Zaten günümüzde 7 ayda dünyaya gelen çok bebek vardır. Bebeğin bu haftalarda 1750 gram civarında olması beklenir, boyu ise 40-42 santim arasında değişir. Bebeğin boyu ve kilosu genetik yapıya, anne karnındaki gelişime göre farklılık gösterebilir. 

İçeriğimizde ve 32 Haftalık Erken Doğum Anneler Yorumlar Gebelik Bebek Sağlığı Doğum Hik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

32
32 Haftalıkken Erken Doğum Yapan Annelerin Yorumları

32. Haftada Doğum Yapan Annelerin Paylaştığı Yorumlar

32.haftada doğum yapmak zorunda kaldım. 2 kilo 250 gram olarak dünyaya geldi. 2 hafta küvezde kalmak zorundaydı. Çok korktuk, gereken her şeyi yapmaya hazırdık, o kadar küçüktü ki gözlerimize inanamadık. Sağ salim kucağımıza alabilecek miyiz, okula gittiği günler gelecek mi diye kafamızda döndürmeye başladık. İçimiz içimizi yiyordu, çok korkuyorduk. Şu an 4 aylık, gelişimi normal bebeklerle aynı standartta gidiyor. 7 ay 20 günken doğum yapan anneler, merak etmeyin, biz kendimizi hırpaladık ama çok şükür bir sorun yaşamadık. Benden size tavsiye; misafirleri bir süre evinize sokmayın, siz de gitmeyin. Beslenme saatini kaçırmayın. Doktorum 2-3 saatte bir emzirmemi söylemişti, size de aynı şeyi söyleyebilir. İlk haftalar az süt içebilir ama birkaç hafta sonra toparlanıyor. Ben mama vermek zorunda kalmadım, umarım siz de kalmazsınız. 

Merhaba anneler, ben de 32.haftada doğum yapanlardanım. Kızım 1700 gram doğdu ve hemen küveze aldılar. 1,5 ay orada bekledi. 3 hafta benden beslenemediği için hayata tutunma şansı az demişlerdi. Rabbimden ümit kesilmezdi tabi. Yaşama ihtimali düşük olan bebeğim şu an 10 aylık ve maşallah bütün değerleri, ağırlığı, boyu hepsi yerinde. Bu süreçte Doktorlara da çok teşekkür ederim. Ama her dakika dua edip durdum, Rabbim de sesimi duydu çok şükür. 

7 ay 25 günken doğum yapmak zorunda kaldım. Ciğerleri yeterli derecede gelişmemesinden ötürü kuveze koydular ve oksijen takviyesi yapdılar. 1 kilo 650 gram olarak dünyaya geldi ama küvezde 150 gram kadar kilo kaybetti. Telaşlı bekleyişimiz sürüyor, umarım sağlığı, kilosu tekrar yerine gelir. 

32. haftada bebeklerin 1700 gram olacağını söylerlerdi ama benim kızım 1400 gram olarak dünyaya geldi. Küvezde durma zorunda kaldı ve 100 gram daha kilo kaybetti. Beslenmesi düzene girince 1,5 kiloya kadar çıktı. 3 haftadır halen küvezde bekliyor. Ciğerlerin gelişimini tamamlaması için gerekliymiş. İlaç takviyesi yapıyorlar. 1 hafta kadar da oksijen verdiler. Şu an o günler geride kaldı ama halen kilosu normal bebeklere göre az, umarım toparlar. 

32.haftayı birkaç gün geçti ve oğlum dünyaya geldi. 2 kilo doğmuştu ve 12 gün kadar küvezde beklettiler. Her şey çok iyiydi ama bıngıldak çok erken kapanmış, cerrahi operasyonla uğraştık ama şu an çok şükür iyiyiz. 

Merhabalar, ben de 8 hafta kadar erken doğuran annelerdenim. 22 gün boyunca evladımı küvezde beklettiler. Bu haftalarda ciğer gelişmemiş olabiliyormuş ama öyle bir sorunumuz olmadı. 2100 gram olarak dünyaya geldi. Hepsi geride kaldı, şu an her şey mükemmel. 

Benimde kızım 32.haftada dünyaya geldi. Bu tür erken doğumlarda kalp kaslarıyla ilgili problemler, üfleme gibi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyormuş. İlk duyduğumda çok endişelenmiştim ama doktorumuz büyüdükçe bu durumun ortadan kalkacağını söyledi. 

t1po9ZIX

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir