19 Mayıs ile İlgili Sözler

19 Mayıs ile İlgili Sözler Vatanımızın kurtuluşunun ilk adımlarının atıldığı 19 Mayıs tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde resmi olarak kutlanan özel günler içindedir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk vatanın kurtuluşu için Bandırma Vapuru ile 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmış ve Büyük Milli Mücadele’nin ilk adımı atılmıştır. Türk halkı için bu büyük adım ile başlayan Kurtuluş Savaşı, bağımsızlığın kazanılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sonucu büyük bir başarı ile sonuçlanmıştır.

Atatürk bu tarihten sonra Kurtuluş Savaşı mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilen bu tarihi aynı zamanda kendi doğum günü olarak da kabul ettiğini ifade etmiştir. Samsun halkı milli mücadelede Atatürk’ün onlara verdiği değeri saygı ve hürmet ile anmak amacıyla 1926 yılından itibaren her yıl 19 Mayıs günü Gazi günü olarak kutlanmaya başlamıştır. 1935 yılında ise bu kutlamalar resmileşmiş olup, Fenerbahçe stadında gençlerin sportif faaliyetler ile kutlaması sonucu Atatürk’ün de onayı ile 1938 yılından itibaren 19 Mayıs günü “Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır. 12 Eylül darbesinden sonra ise 19 Mayıs “Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” adıyla anılmaktadır.

Atatürk’ün yeni nesil, genç nesil kavramını benimsediği bugün tüm yurtta gençlerin ve kendini genç hissedenlerin bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı günü 19 Mayıs ile ilgili sözler ile taçlandırmak ve büyük coşkuyu ilk günkü gibi yaşamak ve yaşatmak her Türk vatandaşının hakkıdır.

19 Mayıs ile İlgili Sözler
19 Mayıs ile İlgili Sözler

Editörün Seçimi 19 Mayıs ile İlgili Değerli Sözler

 1. “Ya istiklal ya ölüm!” – Mustafa Kemal Atatürk
 2. “Bugün sizin için bir sınav günüdür. Ve dünyaya göstereceğiniz muvaffakiyet, sizin haricinizde, Türk milletine ait hiçbir şeye mal edilemez.” – Mustafa Kemal Atatürk
 3. “Gençler! Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en değerli örneği olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyet’i biz kurduk, O’nu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” – Mustafa Kemal Atatürk
 4. “Bağımsızlık benim karakterimdir!” – Mustafa Kemal Atatürk
 5. “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” – Mustafa Kemal Atatürk
 6. “19 Mayıs 1919, Türk milletinin yeniden dirilişinin ilk adımıdır.” – Mustafa Kemal Atatürk
 7. “Millet, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı bütün umutları kesilmiş olduğu bir anda, yalnız ve yalnız kendine güvenerek yükselecektir.” – Mustafa Kemal Atatürk
 8. “19 Mayıs, Türk milletinin bağımsızlık aşkının ve iradesinin yeniden doğuşudur.” – Mustafa Kemal Atatürk
 9. “19 Mayıs, tüm milletimizin kalbinde yeniden doğuş ve bağımsızlık tutkusudur.” – Mustafa Kemal Atatürk
 10. “19 Mayıs, milletimizin en karanlık günlerinde yakılan bağımsızlık meşalesidir.” – Mustafa Kemal Atatürk

19 Mayıs, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin başladığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür. Bu özel günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu, mücadelesi ve gençlere olan güveniyle birlikte anıyor, geleceğe olan umudumuzu her daim yüreğimizde taşıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

19 Mayıs ile İlgili Sözler

 • 19 Mayıs güven, sevinç, hareket günüdür.
 • Türk’ün bu şanlı günü, hediyedir Türk gençliğine!
 • Bugün 19 Mayıs kutlu olsun bütün milletimize!
 • 19 Mayıs Türk’ün temel taşıdır. Kutlu olsun 101. Yılımız!
 • Kurtuluş mücadelemizin yüz birinci yılı kutlu olsun.
 • 19 Mayıs yeni Türkiye’nin ve Atatürk’ün doğum günüdür.
 • Gençliğinde dik duranın ihtiyarlığında beli bükülmez.
 • 101 yıl önce bugün başladı zafere yolculuk. Kutlu olsun hepimize!
 • Tam 101 yıldır aynı gemideyiz. 19 Mayıs’ın 100. yılı kutlu olsun.

Bu gurur senin Türk gençliği! Emanete sahip çık! 19 Mayıs kutlu olsun!

Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. Atatürk

Atatürk’ü en içten dileklerimizle anıyoruz. 101. yılımızı coşkuyla kutluyoruz.

19 Mayıs kurtuluş düğünüdür, milletimizin en güzel günüdür.

Varlığına ve geleceğine sahip çıkan tüm Türk gençliğinin bayramı kutlu olsun.

Gençlik bu kutsal emanete ilelebet sahip çıkacaktır. Kutlu olsun 19 Mayıs!

Gençler olarak 101 yıldır minnet ve hürmet duyuyoruz. 19 Mayıs kutlu olsun!

Varlığına ve geleceğine sahip çıkan Türk gençliğinin bayramı kutlu olsun.

Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum.

Ülkü verir, hız verir bize 19 Mayıs. Yurdumuzu kurtaran, Atamızı unutmayınız. Bayramınız kutlu olsun.

Hürriyetin adımı 19 Mayıs, gençliğe verilmiş bir meşale 19 Mayıs, sönmeyen bir ateş 19 Mayıs.

Her yıl 19 Mayıs’ta, sen yeniden doğarsın. Güvendiğin gençliğe, gülümseyerek bakarsın.

Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım, gözüm arkada kalmayacak.

19 Mayıs günü, bu ülkenin her yerindeki insanlara büyük Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı için Samsun’a ayak bastığı günü hatırlatır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, hepinize en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum. Gençlerimizi, sevgiyle kucaklıyor, alınlarından öpüyorum.

Bugün, “Türk Ulusunun Gençlerine”, Büyük Önder Atatürk tarafından bayram olarak armağan edilmesi onlara verdiği değerin ayrı bir göstergesidir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yılını hep birlikte yaşamanın sonsuz mutluluğu, coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletine ve onun damarlarında akan asil kandaki kudretine güvenerek çıktığı bağımsızlık yolcuğunu bu tarihte başlatmıştır. Bu önemli tarihin 100. Yıldönümü herkese kutlu olsun.

Ulu Önder, Türk gençliğine güvencini her fırsatta dile getirmiş ve kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Gençlerimize daha iyi bir yaşam, daha umutlu bir gelecek sağlamak zorundayız. Bu düşüncelerle bütün gençlerimizin ve yurttaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, saygılar sunuyorum.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyor, başta gençlerimizin olmak üzere halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.

Büyük zorluklar ve sıkıntılar içerisinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunun bilincindeyiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Bugün sahip olduğumuz bağımsızlığımız, Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, çağdaş yaşam ve kurumlarımız 19 Mayıs’ta başlatılan mücadelenin eseridir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Atatürk’ün o zamanki güzergâhı sadece tarihi bir anı değildir; aynı zamanda milleti ilgilendiren her tür sorunda dönüp yeniden ve yeniden kendisine bakacağımız bir yol gösterici haritadır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

19 Mayıs 1919, Türk Ulusunun uyandığı, emperyalizme başkaldırdığı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal, ya ölüm” diyerek ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği gündür.

Tüm olumsuzluklara rağmen Büyük Önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşları tarafından verilen mücadele sonucunda büyük fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlerimize emanettir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Bu tarihi günde, başta Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu uğurda büyük mücadele veren ecdadımızı saygıyla anar, aziz milletimizin ve gençlerimizin bayramını en kalbi duygularımla kutlarım.

Bundan 101 yıl önce yokluk ve sefalet içinde yaşayan Türk Milleti, Ulu Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak bastığı gün, bağımsızlık meşalesini yakmış, esarete boyun eğmeyeceğini bütün dünyaya ispatlamıştır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

19 Mayıs, bağımsızlığına düşkün Türk milletine vurulmak istenen esaret zincirlerinin parçalama kararlılığının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımının tarihidir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Ülkenin içinde bulunduğu duruma umutsuz bakmayarak, “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına” inanan Büyük Önder Atatürk, Samsun’dan başlayarak bütün ülkeye ve insanlarımıza yansıyan ve yayılan bu büyük mücadelenin önderi olmuştur. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı bağımsızlık hareketi milletimizin azim ve kararlılığı ile birleşerek, tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve Milli Mücadele sonucunda zaferle sonuçlanmıştır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Bizler, istiklalini gencecik şehitlere borçlu bir milletiz. 101 sene önce, müthiş bir hızla şahadete koşan gençler sayesinde bir hayatımız oldu. İstiklal Harbi’nde gençlik, makineli tüfekleri yendi. Gençlik, bize karşı birleşmiş büyük orduları alt etti. Gençlik, ümitsizliği kovdu, çaresizliği aştı, korkuyu tuzla buz etti. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Bugün bizlere düşen görev Avrupa’nın en genç nüfuslu ülkesi olarak dinine, diline, kültürüne bağlı, özgür ve hür düşünceli, toplumdan, dünyadan haberdar, gelişmelere açık gençler yetiştirmek; bu sayede de büyük ülkemizi medeniyetin beşiği haline getirmektir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını, büyük bir coşku, gurur ve sevinçle kutluyoruz. 19 Mayıs, Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ataşenin yakıldığı ve aydınlık bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği günün adıdır.

Tarihini bilen, özüne sahip çıkan ve bunu nesilden nesle aktarmayı başaran milletler, tarihin sonuna kadar var olmayı başaran milletler olmuşlardır. Tarihin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’un 101.yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı yurdun her köşesinde, her yaştan gençlerle ve büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 19 Mayıs 1919’da Türk Ulusu’nun tarihinde özel bir gündür. 19 Mayıs 1919, “yenilmiş, zedelenmiş, yorgun ve fakir” düşmüş bir halkın vatanını sahiplenerek, geleceğini yeniden kurmaya giriştiği gündür. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Bugün bu mücadelenin hangi koşullarda verildiğinden haberdar olmayanlar, bu mücadeleyi verenleri ve bu mücadelenin kahramanlarını küçümseme gayreti içindeler. Geleceğimiz olan gençlerimizin bu gayretleri boşa çıkartacağına, 101 yıl önce başlatılan bu mücadeleyi sonsuza taşıyacaklarına inancım tamdır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı heyecanını bir kez daha hep birlikte yaşayacağız. Kurtuluş Savaşımızın Büyük Önderi Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinin bir meşalesi olarak; Samsun’a çıkışının 101. yıl dönümünü kutladığımız bugün, “Türk Ulusunun Gençlerine”, Büyük Önder Atatürk tarafından bayram olarak armağan edilmesi onlara verdiği değerin ayrı bir göstergesidir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

19 Mayıs Bayramını hediye eden Büyük Atatürk’ün, cephede savaşan erimizden kundağındaki bebesiyle mermi taşıyan kadınlarımıza kadar herkesin, tüm milletimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğilirken, onların şanına yaraşır çocukları olarak el ele yürek yüreğe coşku dolu bir kutlama gerçekleştirilmesini temenni eder 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın ulusumuza kutlu olmasını dilerim.

Bu ülkede kime sorsanız, Kurtuluş Savaşı’nın sonraki safahatlarını, Havza, Amasya duraklarını, takiben Erzurum ve Sivas Kongrelerini, alınan kararları bir hamlede size anlatır. 19 Mayıs gününün sonunda bir başka milli bayramımız olan Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan vardır. Bu bize 19 Mayıs’ta milletle çıkılan yolun yine milletin egemenliğindeki yeni düzen olan Cumhuriyet’e gittiğini anlatır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

20 yorum

Bayramımızın önemini anlatan çok özel sözler var burada.

Tam da bayrama uygun, herkesin bayramını kutlarım.

Okul etkinliğimizde bu sözleri kullanacağız, çok teşekkürler!

Bu içerikle 19 Mayıs’ı daha özel kılacağım, çok teşekkür ederim!

Gençliğin bayramı için böyle bir içerik bulmak harika oldu.

Ayşecan  -  Ekim 31, 2022 / 8:54 am

Atatürk ve gençlik aşkını anlatan çok özel sözler var burada.

19 Mayıs’ın ruhunu hissettiren harika bir içerik.

Gençlik bayramımızı kutlamak için mükemmel bir kaynak!

Sizinle aynı duyguları paylaşıyorum, bu içerik tam da 19 Mayıs ruhu.

Bu sözler, 19 Mayıs’ı anlamamıza yardımcı oldu. Güzel bir çalışma.

Bu içerik 19 Mayıs’ın önemini yansıtıyor, herkese öneririm.

Tam da bu güne uygun sözlerle dolu, herkese tavsiye ederim.

Atatürk’ün gençlere olan güvenini hissettiren çok güzel sözler.

Okulda bu sözlerden alıntı yapacağım, çok teşekkürler.

Bu sözlerle 19 Mayıs kutlamamız çok daha güzel olacak!

Bayram için çok özel sözler buldum, teşekkürler!

Harika bir içerik, 19 Mayıs etkinliklerimiz için çok yardımcı oldu.

Aradığım her şey burada, bayramın anlamını yükseltmek için süper.

Bu sözlerle 19 Mayıs kutlamalarımızı daha da renklendireceğiz.

Bu içerikle 19 Mayıs’ın ruhunu daha da hissediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap