1 Lahmacun Kaç Kalori? 2 Fındık Lahmacun Kalorisi Nedir? Kilo Aldırır mı? Diyette Yenir mi?

Lahmacun, ülkemizin en lezzetli yiyeceklerindendir ki ünü ülke sınırları dışına çıkmıştır. 1 lahmacun kalorisi içerisinde kıyma ve yağ oranına göre değişse de 350 kalori olarak bilinir. 2 tanesinin kalorisi 700’dür ki bu kilo almak için yüksek bir miktardır.

Bu makalede ve Lahmacun Kaç Kalori Fındık Lahmacun Kalorisi Kilo Aldırır mı Diyette Lahmacun Lahmacun Diyet hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

1
1 Lahmacun Kaç Kalori? 2 Fındık Lahmacun Kalorisi Nedir? Kilo Aldırır mı? Diyette Yenir mi?

Fındık lahmacun normaline göre küçük olduğu için 200 – 215 kalori civarındadır. Normal lahmacunda bu oran 250 – 400 arası değişebilir. Çünkü lahmacunun bir standardı yoktur. Kiminin boyu uzun olur, kimisinin gramajı fazladır. Ama lahmacun ince ve çıtır olanı makbuldür.

1 Adet Fındık Lahmacunda Ortalama Kaç Kalori Vardır?

Fındık lahmacunun kalorisi de grama göre farklıdır. Genelde yarım ekmek hamuru olan 110-115 gram aralığındadır. Bu gramajda 234 kalori civarında seyreder.

Lahmacunu Çok Seviyorum Kilo Aldırır mı?

Lahmacunun kalori değerlerine bakacak olursak fazla tüketildiğinde tabii ki kilo aldırır. Ama herkesin metabolizması bir değildir. Eğer çok hareketliyseniz, yakma imkanınız varsa kilo aldırmayabilir. Yarım ekmek boyutunda bir hamur var, içerisinde yağlı kıyma mevcut, vücutta yağ depolamak için her müsait. Lahmacun gündüz tüketildiğinde yakma ihtimali daha yüksektir.

 Geç yenen akşam yemeğinde ise işler değişir, çünkü bu saatlerde vücudun kalori yakma oranı azalmaya başlar. Lahmacunu yeme şekliniz de kilo alıp almama konusunda belirleyicidir. Fazla çiğnemeden, bütün şekilde yutarsanız işiniz zor. Kilo almak için lahmacun ne düzeyde yendiği de önemlidir. Her yemekte sofranızda varsa alırsınız, arada sıradaysa aldırmayabilir. Bir oturuşta 3-4 tane yemeyin, günlük almanız gereken kalorinin büyük kısmını bir öğünde almayın.

Diyet Yapıyorum Lahmacun Yiyebilir miyim?

Lahmacun ismini duyduk, ağzımız sulanmaya başladı. Diyet yapanlar da yiyebilir miyim diye kendi kendine düşünüyorlar. Bunun cevabını sizin bünyeniz ve diyetisyeniniz verebilir. Arada sırada ödül olarak tüketilebilir. Lahmacun, fastfood bir ürün olarak adlandırılamaz. Ülkemizde taze kıymadan, sebzeden ve hamurdan yapılır. İçerisinde ette koruyucu maddeler bulunmuyorsa zararlı denemez, tabi çok yememek şartı var.

Vücudun ihtiyaç duyduğu: Karbonhidrat – protein – lifi içerir. Ayda 1-2 kere yenen lahmacunun diyeti bozmayacağı kanaatindeyiz. Burada önemli olan kalori açığınızı nasıl kapattığınızdır. Öğlen yemeğinde lahmacun yediyseniz, akşam yemeğinde çok hafif, düşük kalorili bir yemek tüketerek açığı kapatabilirsiniz. Ama bunu her zaman yapmak doğru değil.

Lahmacunun kalorisi çok fazla olduğu için diyette olanlar fındık lahmacun tercih edebilir ya da egzersiz yaparak açığı kapatabilir. Lahmacunla ilgili herkesin yakında takip ettiği Canan Karatay da bazı önerilerde bulunuyor. Kendisine birçok soru yöneltildi; lahmacun yersem şişmanlar mıyım, sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı? Kendisi bu soruya şöyle yanıt vermiştir: Lahmacunun kilo yapması için sürekli yenmesi gerekir. Miktarı abartmazsanız bir sorun olmaz. Canan Karatay, sağlıkla ilgili programlara çıktıktan sonra lahmacunu afiyetle tüketirken görüntülenmiş ve konu hakkında çok yazılar yazılmıştı. Lakin kendisi lahmacunun sağlıksız olduğu hakkında bir şey söylememiş, zararlı değil demişti.

Lahmacunu ilk kez duyanlar için belirtelim: İlk olarak ince bir hamur hazırlanır. Soğanlar ince ince doğranır, bir miktar sarımsak eklenir, lahmacuna özgü baharatlar, küçük küçük doğranmış taze maydanoz, domates de havanda ezilir. Lahmacun için özel kıymayı da hazırladıktan sonra baharat ve sebze karışımı ilave edilerek hazırlanır. Hem hamur işi olması hem de yağlı kıyma barındırması yüksek kalorili olmasını sağlıyor.

Canan Karatay dışında başka uzmanlar da lahmacun üzerine çalışmalar yapmış, tüketim miktarı abartılmadıkça zararlı olmadıklarını belirtmişlerdir. Ayda 2 kere yemek en güzel yöntemdir. Çok sevenler ise yerken bir tane hatta yarım parça bile yiyebilir.

vtxdy0m1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir