1 Karat Elmas Kaç Miligram ve Gram Ağırlığına Eşittir?

1 Karat Elmas

Karat terimini elmas büyüklüğünü, ağırlığını hesap ederken kullanırız. 1000 miligram 1 grama eşittir. Sınavlarda soru olarak bile karşınıza çıkabilir. 

Bu makalede ve 1 Karat Elmas Elmas Ağırlığı Karat Miligram Gram Ağırlık Dönüşümü Karat-M ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

1
1 Karat Elman Kaç Miligram ve Gram Ağırlığına Eşittir?

1 karat elmas kaç miligramdır?

  • 200
  • 300
  • 400
  • 500
  • 600

Sorunun yanıtı 200 miligramdır. 

Özellikle nişan ve düşün için alınan pırlantalarda küçük miktarda elmaslar bulunur. Karat miktarı arttıkça fiyat devasa boyutlara çıkabilir. 1000 miligram 1 grama eşittir. 1 karat 200 miligram olduğu için gramın 5’te birine tekabül eder. 

Karat kelimesinin nereden türediğini, geldiğini merak diyor olabilirsiniz. 1900’lü yıllardan önce pırlantaları ölçebilmek için farklı birimler kullanılırdı. Keçiboynuzu tohumları çok hafifti ve değerli taşı o şekilde tartarlardı. Karat kelimesi de bu tohumdan dilimize geçmiştir. Carob seeds isminden türetilmiştir. 

Karat birimlerini puan olarak söylemek de mümkündür. Örnek vermek gerekirse; 0,50 karat ağırlığında pırlantaya 50 puan ya da 1 / 2 karat ağırlığında pırlanta ismi verilebilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir