Ziya İsminin Anlamı

Ziya İsmi

Ziya İsminin Anlamı Dünyaya gözlerini açacak her çocuk anne ve babası için gayet özeldir. Bu sebeple aileler doğal olarak, verecekleri ismin tıpkı kendileri gibi her zaman çok daha özel olması için çaba sarf ederler.

İsim belirleme telaşı, hamilelikte anne ve baba adaylarını son derece zorlayan kısımlardan biridir. Bazı çiftler, hamilelikten çok önce kafalarında belirlemiş oldukları adları, cinsiyet belli olduktan sonra, değerlendirmeye almaktadırlar.

Anne ve baba adayları bir zaman sonra artık cinsiyeti öğrenip, erkek çocuklarının olacağını öğrendikleri vakit,  ilk olarak aile üyelerinin büyüklerinden başlayıp çocuklarına çok özel isim arama moduna girerler. Çağa ayak uyduran ve  modern erkek isim arayışında olan aileler de sıklıkla internet ortamında araştırma yapmaktadırlar.

Kişiler çocuklarına bazen aşırı şekilde sevdikleri bir sanatçının veyahut da bir aktörün ismini lâyık görüp, verebilmektedir. Bununla beraber diziler ve filmlerde oynayan karakterler de ebeveynlerin kafasını karıştırarak,  iyi bir isim arama platformu haline gelmektedir.

Modern ve anlamını hiç kaybetmeyen isimler grubuna, ilk sırada örnek olarak gösterilecek Ziya ismi ailelerin gönlüne taht kurarak sıklıkla  kullanılmaktadır. Fakat her isimde olduğu gibi, tercih edilmeden önce ” Ziya isminin anlamı nedir?” ne manaları barındırır sorusu birçok aile tarafından araştırılmaktadır.

Ziya ismi Arapça kökenli isimdir ve Ziya ismi ışık saçan anlamına gelmektedir. Ziya isminin anlamı merak edilmekle kalmayıp, bunun dışında bu ismin Kuran’da yer alıp almaması da önem teşkil etmektedir.

Bu bağlamda da akıllara direk  “Ziya ismi Kuran’da geçiyor mu” sorusu gelir. Ziya ismi Kuran-ı Kerim’de geçmeyen bir isimdir. Fakat Kuran-ı Kerim’de geçmeyen bir isim olması,  bu adı kesinlikle sakıncalı konuma sokmaz, bunun aksine kullanımı caizdir.

Popülerliğinden bir şey kaybetmeyen Ziya ismi içinde haliyle karakter analizleri yapılmaktadır. Bu bakımdan Ziya isminin anlamı hariç,  bu ismin barındırdığı enerji de aileleri olumlu veya olumsuz etkilemektedir.

Çünkü aileler bu duruma güçlü şekilde inanarak, ismin barındırdığı enerjiyi kişiye yansıtacağını düşünürler. Bu nedenle bu husus ailelere göre kesinlikle ihmal edilmeyecek araştırma konularından biridir.

Ziya isminin karakter analizi yapılacak olursa; bu kişilerin karakterlerinde yer alan en belirgin özellik özgürlükçülüktür. Bir kişiye veya bir yere bağlanmaktan hiç hoşlanmazlar. Monoton bir yaşam kesinlikle onlara göre değildir.  Bulundukları ortam onları mutlu ediyor bile olsa, oraya bağlanmak istemezler.

Hayatlarının neredeyse her alanında bu şekilde davranırlar. Kısıtlanmayacakları işlerde çalışmak isterler. Özgürlüklerine gelen en ufak bir tehdit istifa etmelerine neden olabilmektedir. Bu sebeple, kendi işlerini kurma ve patron olma taraftarı kişilerdir. Baskıcı bir aileye sahip olursalar, çok genç yaşta evden ayrılabilirler. 

Karakter analizinden hemen sonra gelelim şimdi Ziya isminin kullanım oranına.Ziya ismi çevremizde sıklıkla karşılaşabileceğimiz isimlerdendir ve kulaklar bu isme oldukça aşinadır.

Geçmişten günümüze kadar devamlı şekilde kullanılan Ziya ismi, ülkemizde 265. sırada gelir. Bununla beraber 31.065 kişi tarafından kullanılmaktadır. 

Ayrıca Ziya isminin harf analizi de yapılmaktadır. Z harfi kitap okumayı seven kişiliği, İ harfi hassas ve duygusal bir bünyeyi, Y harfi kinci ve güçlü bir karakteri, A harfi ise; mantıklı düşünmeyi göstermektedir.

Ayrıyetten Ziya ismine sahip ünlüler için birkaç örnek verilecek olursa; ilk olarak Ziya Gökalp örnek gösterebilmektedir.

Ziya ismine benzeyen veya benzerlik gösteren nice isimler vardır. Bu isimlerden bazıları Zekeriya ve Ziynetullah’dır. Ziya ismini düşünen aileler, benzer isimleri de listelerine almaktadır.

Ziya isminin gelenek ve göreneklerimizdeki yeri köklüdür. Çünkü geçmişten günümüze kadar gelebilmiş güzel isimlerdendir. Bu sebeple toplum tarafından kabul görerek devamlı kullanılmaktadır. 

ziya-isminin-anlami-94092
Ziya İsminin Anlamı

Ziya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Gövem Eriği Ya Da Geyik Dikeni De Denilen Bir Bitki Alıç
  • 2 – Yunanca Asıllı Olup Arapçaya Geçen Tarihi Bir İsim
  • 3 – Parlaklık, ışık, nur, aydınlık

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: ziya:
Kuran ‘da geçmiyor.

Ziya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ziya ismini kullanan 30.770 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ziya ismini kullanan 4.904 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ziya ismini kullanan 2.170 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ziya ismini kullanan 1.481 kişi bulunmaktadır.

Ziya isminin Türkiye sıralaması

Ziya en çok kullanılan 525. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 240. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Ziya isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ziya isminin Harf Analizi

Kişiye Ziya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ziya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ziya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ziya isminin anlamını gözden geçirin!

Ziya İsminin Numerolojisi

Ziya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 70

“Ziya” ismini taşıyan bazı ünlüler şunlar olabilir:

  1. Ziya Gökalp: Ziya Gökalp, Türk yazar, şair, düşünür ve sosyologdur. Türk modernleşmesi ve toplumsal değişim konularında önemli çalışmalar yapmıştır.
  2. Ziya Taşkent: Ziya Taşkent, Türk halk müziği sanatçısı ve söz yazarıdır. Türk halk müziğinin sevilen isimlerinden biridir.
  3. Ziya Şengül: Ziya Şengül, Türk futbolcu ve teknik direktördür. Galatasaray gibi takımlarda forma giymiş ve teknik direktörlük yapmıştır.
  4. Ziya Rızkı: Ziya Rızkı, Türk güreşçidir. Serbest stil güreşte başarılar elde etmiş ve Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etmiştir.
  5. Ziya Kürküt: Ziya Kürküt, Türk sinema oyuncusudur. “Uzak” ve “İklimler” gibi Türk filmlerinde rol almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap