ZeytinYağı Faydaları Nelerdir? İyisi Nasıl Anlaşılır?

ZeytinYağı, Kalitesini almak için üreticisini iyi araştırmakta fayda var, olmazsa olmazı ise Yeni hasat edilmiş, 26 dereceyi görmeden işlem görmüş soğuk presleme yöntemiyle dengeli aroması ve mis kokusunda olması lazım. 2022 tarihi itibari ile 45 ile 70 tl arası bulmanız mümkün…

İnsan sağlığı üzerindeki etkilerini mutlaka duymuş olmalısınız. Yetişmesi uzun yıllar ve itina isteyen zeytin ağaçları, tam anlamıyla bir şifa kaynağı.

Beslenmeden, sağlığa kadar hayatımızın her alanında kullanılabilen zeytinyağı; hem fiziksel, hem de mental olarak rahatlama sağlıyor.

Kalp kası ve hormonal salgılar üzerinde etkili olan zeytinyağı, aynı zamanda bir antioksidan olduğundan sıkça tercih ediliyor. Eritrosit ve lenfositler için gerekli olan yap ihtiyacınızı, en sağlıklı biçimde karşılamak için düzenli olarak zeytinyağı tüketmeniz gerekiyor.

İçerisinde barındırdığı oleiprine adlı madde ile vücuttaki yıpranmış hücrelerin onarılmasında ve hücreleri kansere karşı korumaya karşı son derece etkilidir.

Mono doymamış yağ asitlerinin de bulunduğu ZeytinYağın da, bağırsak kanalında bulunan ve safra asitlerinin oluşumunu azaltarak bağırsak kanseri riskini de ortadan kaldırabiliyor.

ZeytinYağı

Zeytinyağın Faydaları Nedir

Stresi Yok Eder

Daha önce pek çok faydasını duyduğunuz zeytinyağının eminiz bu etkisini ilk kez duyacaksınız. Yorucu ve stresli geçen bir günün ardından, bir miktar zeytinyağı tükettiğinizde bütün gerginliğinizi üzerinizden attığınızı fark edeceksiniz. Vücudun enerjisini korumada ve canlılık kazandırmada oldukça etkili olan zeytinyağını, içerisinde birkaç baharat eklenerek kahvaltılarınızda tüketirseniz güne daha zinde ve sakin başladığınızı fark edebilirsiniz.

Karaciğeri Korur ve Temizler

Vücudumuza bulunan toksinler, karaciğerin salgıladığı bir madde ile temizlenmektedir. Karaciğerin sağlıklı ve düzgün çalışmasına katkıda bulunan zeytinyağı, düzenli olarak tüketildiğinde karaciğerde oluşabilecek sağlık sorunlarının da önüne geçecektir. Tüm vücudumuzu temizleme görevi bulunan karaciğerin, sağlıkla çalışmasına destek olmak istiyorsanız sık sık zeytinyağı tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Zeytinyağı Metabolizmayı Hızlandırır Mı

Sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olmak için metabolizma hızı oldukça önemlidir. Ayrıca kilo vermek isteyenlerin de tüketmesi gereken ZeytinYağın, sağlıklı bileşenleri, düşük kalorili yapısı ve metabolizma hızlandırması ile zayıflama sürecinde sizlere yardımcı olacaktır.

Kemik Yapısını Güçlendirir

Kalsiyumun kemik oluşumunda ne kadar önemli olduğu tartışılamaz bir gerçek. Zeytin ise içeriğinde yüksek oranda kalsiyum içermekte olduğundan, zeytinyağı da en az zeytin kadar kemik oluşumunda büyük önem taşımaktadır. Oluşumunda olduğu kadar, kemiklerin güçlenip kuvvet kazanması içinde zeytinyağı oldukça yararlıdır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Zeytinyağı cilde canlılık ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Pürüzsüz ve daha genç görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız, düzenli olarak zeytinyağı tüketmeye özen göstermelisiniz. Üstelik zeytinyağı kullanımı makyajın cilt üzerinde bıraktığı etkileri giderir ve kimyasallara karşı korur.

zeytinyağı

Saç Bakımına Etkileri

Duş almadan önce zeytinyağını saçlarınıza sürerek 15-20 dakika kadar bekletmeniz durumunda, saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Birçok saç bakım ve şampuan ürününün içerisinde zeytinyağı bulunduğunu görebilirsiniz. Saçları canlandıran zeytin yağı, saçın dökülmesine engel olarak kökten kuvvetlendirilmesini sağlar.

Kan Basıncını Düzenler

Zeytinyağının bilmediğiniz bir diğer faydası ise kan basıncını düzenlemek olduğunu söyleyelim. Kan basıncını düzenlemesi sonrasında, tansiyonunuzu da normal seviyelerde seyretmesine yardımcı olacaktır.

Diyabete Faydalıdır

Zeytinyağı diyabet hastaları için adeta insülin görevi görmektedir diyebiliriz. Kan şekeri seviyesini düşürmeye destek olması nedeniyle diyabet hastalarının sık sık tüketmesi, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Diyabet rahatsızlığı yaşayan hastalar; öğünlerinde ve ara öğünlerinde zeytin yağı tüketmeye özen göstermelidirler.

Sindirim Sistemine Yararlıdır

Antioksidan yapısının var olduğunu belirttiğimiz zeytin yağı, sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. Günde 1 yemek kaşığı kadar zeytin yağı tüketerek; hem kabızlık sorunuzu çözebilir, hem de midenize destek vererek yiyecekleri daha kolay öğütmesine yardımcı olabilirsiniz. Zeytin yağı, bağırsaklarınızın düzenli çalışması için her gün tüketilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap