Zeytin Çekirdeğini Çıkarmanın Hiç Bilmediğiniz Pratik Yolu

Zeytin çekirdeğini çıkarmanın yolu; zeytin gibi kahvaltılıkların gün içerisinde farklı tariflerde de kullanılması son derece mümkündür. Bunların başında da hamur işleri geliyor.

Bu makalede ve Zeytin Çekirdeği Çıkarmanın Yolu Pratik Yöntemler Zeytin Çekirdeği Çıkarma Z ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Tabii ki içerisinde çekirdeği olan bir malzemeyi hamur işine dahil etmek için bazı hazırlıklar yapmak gerek. Çekirdeğini çıkardıktan sonra gerek poğaça ve pizza hamurlarında gerekse tuzlu hamur işlerinin iç harcında kullanabilirsiniz.

Doğanın bize verdiği nimetlerden birisi olarak A, C ve E vitaminlerini kapsayan bir besin değerine sahip. Mineralleri arasında da kükürt, fosfor, magnezyum, klor ve kalsiyum yer alıyor.

Yani sağlıklı beslenmek için son derece uygun bir besin olarak değerlendirmek gerek. Protein deposu olarak en önemli bitkisel alternatiflerin başında yer alıyor. Çekirdeğini çıkarmak ise tahmin ettiğinizden çok daha kolay diyebiliriz.

Zeytin Çekirdeği En Kolay Nasıl Çıkarılır?

zeytin çekirdeğini çıkarma yolları
zeytin çekirdeğini çıkarma yolları

Tabii ki kahvaltıda zeytin yiyeceğimiz zaman ufak bir ağız hareketiyle dişimiz vasıtasıyla çekirdeğini ayırabiliyoruz.

Fakat hamur işi tariflerinde çekirdeği çıkarılmış zeytinleri kullanmamız gerektiğinde bu tekniği uygulayamayız. Zira ağzımıza attığımız bir zeytini hamur işi tarifinde kullanmak sağlıklı olmayacaktır.

Burada zeytinin yumuşak yapısı işimizi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Elinizle zeytini sıkıştırarak çekirdeğinin fırlamasını sağlamak en çok kullanılan metotlar arasında yer alıyor. Fakat bu yöntemle zeytinlerin ikiye parçalanması ya da ezilmesi kuvvetli muhtemeldir. Bunun yerine bazı araçlar kullanabiliriz.

Yine zeytini sıkıştırma metodunu uygulayacağız. Fakat bu kez kesim kısmı geniş olan bir bıçaktan faydalanacağız. Bıçağı zeytinin ya da birkaç zeytinin üzerine yatay pozisyonda yerleştirdikten sonra ezilmeyecek kadar kuvvet uyguluyoruz.

Bu yöntemde üstünden uyguladığımız kuvvet zeytinlerin yanlarından patlayarak çekirdeklerinin çıkmasını sağlıyor.

Zeytinin iç kısmında yer alan çekirdeği pratik bir biçimde çıkarmanın bir diğer yolu ise huni kullanmaktır. Huniyi ters çevirerek ince olan kısmı yukarı gelecek şekilde tezgaha koyarak başlayalım. Ardından bu ince kısımdan zeytini içeriye doğru ittirmeye başlayalım.

Normal şartlarda bu zeytinin bu ince alandan geçmesi mümkün değil. Ancak siz üstten baskı uyguladıkça o kısımdan geçebilecek olan çekirdek yoluna devam edecek ve size zeytinin yenilir kısmı kalacaktır. Ardından huninin altında toplanan çekirdekleri kolayca alıp atabilirsiniz.

Geçmişte sapını kopardığınız kısımdan bir çengelli iğne sokarak çekirdeği alıp dışarıya çıkaran insanlara rastlayabiliyorduk.

Bu mantığın daha işlevsel uygulanabilmesi için artık çekirdeği kolayca çıkarmanızı sağlayan ve zeytin yapısına uygun makineler mevcut. Bu aparatlardan temin ederek tek hareketle zeytinin etli kısımlarını ayırıp çekirdeğinden kurtulabilirsiniz.

98698