Zeynep İsminin Anlamı

Zeynep

Zeynep İsminin Anlamı Yeni doğan bebeğinize vereceğiniz ismin sahip olduğu anlamlar çok önemlidir. Son zamanlarda Zeynep isminin anlamı nedir sorusu ise sıklıkla sorulur. Zeynep; değerli taşlar, mücevherler ve değerli olan her şey anlamlarına gelir. Arapça’da Zeyneb olarak bilinen bu isim, Türk toplumlarında uzun yıllardır kullanılır.

Farsça ve Arapça kökenli olan Zeynep isminin anlamı, sözlükte tutkulu mücevher olarak geçer. Genellikle yeni doğan kız bebeklere verilen bu isim, yalnızca Arap veya Fars toplumlarında değil Türk toplumlarında da sıklıkla görülür. Bu nedenle günümüzde en çok araştırılan isimlerden bir tanesi Zeynep’tir.

Yeni doğacak olan bebeklerine islama uygun bir isim vermek isteyen ailelerin Zeynep ismi Kuran’da geçiyor mu sorusunu sordukları görülür. Zeynep ismi Kuran-ı Kerim’de geçmemesine rağmen islamiyette önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni ise peygamber efendimizin torununun Zeynep ismine sahip olmasıdır. Yani Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın kızlarının ismi Zeynep’tir. Bu durum, Zeynep isminin caiz isimler arasında yer aldığını gösterir.

Pek çok anne ve baba adayları için Zeynep isminin analizi büyük önem arz eder. Zeynep ismine sahip olan kişiler çalışma ile eğlenceyi bir arada yürütebilen, güler yüzlü ve üretken insanlardır. Ancak bu kişilerin fazla kontrolcü, otoriter, çekingen ve duygusallıktan uzak insanlar oldukları söylenebilir. Aynı zamanda bu kişiler iş hayatlarına da çok düşkün oldukları için görev düşkünü kimseler olarak tanımlanır.

Zeynep ismine sahip olan kişilerin geniş alınlı, düz kaşlı, oval yüzlü, ince parmaklı ve uzun boyunlu oldukları bilinir. Aynı zamanda bu kişiler ebeveynleri ile kıyaslandığında çok daha uzun boyludurlar. Bu analizler, geçmişten günümüze kadar süregelen bilgi birikimleri sonucunda oluşturulmuştur.

Zeynep isminin harf analizine gelecek olursak; Z harfinin okumayı seven birini, E harfinin mücadeleciliği, Y harfinin geçmişten ders alabilen birini, N harfinin sağduyuyu, P harfinin ise kendinden emin olan birini çağrıştırdığı söylenebilir. Bu nedenle Zeynep ismine sahip olan kişilerin mücadeleci ruhlu, okumayı seven, kendinden emin, geçmişten ders alan ve sağduyulu oldukları söylenebilir.

Zeynep ismine sahip olan kişilerin beyaz renge düşkün oldukları ve eşleri ile çocuklarına sadakat gösterdikleri bilinir. Dışa dönük olan bu kişiler, genelde dostlarının kötü günlerinde onların yanında olurlar. Aynı zamanda bu kişilerin arkadaş canlısı oldukları ve geleceğe yönelik planlar yapmayı sevdikleri söylenebilir.

Zeynep ismi, Türkiye’nin en popüler isimlerinden bir tanesidir. 2022 verilerine göz atacak olursak, Türkiye’de toplamda 671.724 kişinin Zeynep ismine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişilerin büyük çoğunluğu ise İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde ikamet etmektedir. Aynı zamanda bu isim, Türkiye’nin en popüler 9. ismidir. Kadın isimleri arasında ise 5. sırada yer alır.

Günümüzde çok sayıda Zeynep ismine sahip ünlüler ile karşılaşmak mümkündür. Bunlar; Zeynep Bastık, Zeynep Beşerler, Zeynep Tokuş, Zeynep Selvili, Zeynep Değirmencioğlu, Farah Zeynep Abdullah ve Zeynep Casalini olarak sıralanabilir. Aynı zamanda izlediğiniz dizilerde ve filmlerde de rol ismi Zeynep olan oyuncular ile karşılaşmanız mümkündür.

zeynep-isminin-anlami-45311
Zeynep İsminin Anlamı

Eğer ismi Zeynep olan bir çocuğunuz varsa ve yakın zamanda yeni bir bebek sahibi olacaksanız, Zeynep ismine benzer isimler arayışına girmiş olabilirsiniz. Zeyno, Zeyniye, Zelal, Zülal, Zeyyat, Zeyrek, Zeynel, Zeyyat ve Zeyneddin isimleri Zeynep ismi ile benzerlik gösterir. Aynı zamanda Zeynep isminin yanına uyumlu olan isimler arasında Ece, Elif, Ela, Sude, Su, Sena ve Sıla örnek olarak gösterilebilir. Sizler de bu isimleri ve anlamlarını göz önünde bulundurarak bebeğinize en güzel ismi verebilirsiniz.

Zeynep isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Değerli taşlar, mücevherler. Zeyneb Binti Cahş: Peygamberimizin Hanımlarından.
 • 2 – Beyaz damar, akan damar
 • 3 – Anadolu’da milattan önce 1900-1200 yılları arasında egemen olan, büyük uygarlık kuran Orta Asyalı bir ulus, Hitit
 • 4 – Güzel, mücevher, değerli, çekici, değerli olan herşey
 • 5 – Zeynep, Arapça Zeyneb isminin Türkçe’ye yerleşmiş hali. Zeyneb isminin Arapça’daki anlamı ‘babasının süsü’ demektir.
 • 6 – Hz. Zeynep. Peygamber Efedimizin torunu ve Hz.Ali ile Hz.Fatıma kızı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Zeynep ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zeynep ismini kullanan 671.724 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zeynep ismini kullanan 123.059 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zeynep ismini kullanan 42.993 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zeynep ismini kullanan 27.577 kişi bulunmaktadır.

Zeynep isminin Türkiye sıralaması

Zeynep en çok kullanılan 9. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 5. isimdir.

Zeynep ismini kullananların sayısı, son bir yılda 11.990 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Zeynep isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Zeynep isminin Harf Analizi

Kişiye Zeynep ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

Zeynep İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zeynep ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zeynep isminin anlamını gözden geçirin!

Zeynep İsminin Numerolojisi

Zeynep isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
E: altı
Y: yirmi sekiz
N: on yedi
E: altı
P: yirmi
TOPLAM: 106

Zeynep ismini taşıyan birçok ünlü kişi vardır. İşte bazı Zeynep isimli ünlülere örnekler:

 1. Zeynep Tunuslu: Türk oyuncu ve model. “Ezel” ve “Paramparça” gibi dizilerde rol almıştır.
 2. Zeynep Sever: Türk televizyon sunucusu ve oyuncu.
 3. Zeynep Özal: Turgut Özal’ın kızı ve Türk siyasetçi.
 4. Zeynep Bastık: Türk şarkıcı ve söz yazarı. “Dağınık Yatak” ve “Mazi Kalbimde Bir Yaradır” gibi şarkılarıyla tanınır.
 5. Zeynep Ece Uslu: Türk oyuncu. “Behzat Ç.” dizisindeki rolüyle tanınır.
 6. Zeynep Mansur: Türk oyuncu. “Kardeş Payı” ve “İşler Güçler” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listede sadece birkaç Zeynep ismini taşıyan ünlüye örnekler verilmiştir. Daha fazla Zeynep isimli ünlü kişi bulunmaktadır.

81400