Zelzele için Okunacak Zilzal Suresinin Arapça Latince Okunuşu! Türkçe Anlamı ve Faziletleri

Zelzele, diğer adıyla deprem ve sarsıntılar için özel olarak gönderilen Zilzal Suresi, genel anlamda kıyametin kopacağı zamanda yaşanacak olayları bizlere duyurmaktadır. Lakin günümüzde de kıyamet alametleri içinde yer alan depremler yaşanmaktadır. Zelzele gibi durumlardan kurtulmak için okunacak Zilzal Suresinin Arapça Latince okunuşu, Türkçe anlamını ve faziletlerini sizler için hazırladık. 

Kıyamet öyle bir gün ki herkes korkudan ve şaşkınlıktan ne yapacağını şaşıracak. Yüreği imanla dolu, ALLAH’ın rızasını kazanmış kişiler bu durumda olmayacaklar. Zilzal, zelzele anlamına gelse de sadece bu gibi durumlarda okumak gerekmiyor. Kaçınılmaz günün geleceği zaman aklımıza geldiğinde de bu sureyi okumalıyız ve o ana her an hazır olmalıyız. 

Zilzal Suresi

Zilzal yani Zelzele Suresinin Arapça Latince Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim. 

1- İza zülziletil erdu zilzaleha

2- Ve ahracetilerdu eskaleha

3- Ve kalel insanü ma leha

4- Yevmeizin tühaddisü ahbaraha

5- Bienne rabbeke evha leha

6- Yevmeiziy yasdürun nasü eştatel li yürav a’malehüm

7- Fe mey ya’mel miskale zerratin hayray yerah

8- Ve mey ya’mel miskale zerratin şerray yerah

Yüce Rabbimiz, biz Müslümanlar ve dünyadaki herkes için gönderdiği son kitabının 99.suresindeki zilzal ismi, zelzele-deprem manasına gelir. Çok büyük ve kuvvetli sarsıntısı manası taşıyan surenin Arapçası sizi zorlarsa kendi dilinizde de okuyabilirsiniz. 

Zilzal yani Zelzele Suresinin Türkçe Meali Anlamı

Rahman ve Rahim Olan ALLAH’ın adıyla.

 1. Dünya nihai depremle sarsıldığında, 
 2. Ve toprak yükünü boşaltır (lavlar, taşlar…)
 3. Ve insanlık ağlıyor, Bunun nesi var böyle?
 4. O gün yeryüzü her şeyi anlatacak, 
 5. Çünkü Rabbin onu ilham etti yani emretti. 
 6. O gün insanlar, gruplara ayrılacaklardır. 
 7. Artık kim zerre ağırlığınca hayır işlerse onu görür. 
 8. Kim zerre ağırlığınca kötülük yaparsa onu görür.
Zelzele için Okunacak Zilzal Suresinin Arapça Latince Okunuşu! Türkçe Anlamı ve Faziletleri
Zelzele için Okunacak Zilzal Suresinin Arapça Latince Okunuşu! Türkçe Anlamı ve Faziletleri

Zilzal Zelzele Suresinin Tefsiri

Allah kıyamet günü olacakları bize haber verir, sarsılıyor! Bütün binaları ve binaları dümdüz ederken, dağlar ufalanır ve düşer ve tepeler dümdüz olur. Yeryüzünün yüzeyi, üzerinde eğim göremezsiniz, çorak, düz bir ova gibi olur. Merhum ve onun içinde yatan hazineler birer birer dışarı taşır. 

İnsanlar onu saran dehşeti gördüğünde, bağırır! Bunda ne var ne oldu! Yeryüzü, o gün insanların yaptığı iyilik ve kötülüklere karşı insana tanıklık eder. Yeryüzü, kıyamet günü insanın lehinde veya aleyhinde şahitlik etmesi için getirilecek olan şahitlerden biridir. Yani Rabbin ona ilham verdiği için, ona yüzeyinde olanları anlatmasını emretti ve O’nun emrine karşı gelmeyecek.

Allah onlara iyilik ve kötülükle işlediklerini göstersin ve onlara cezasını göstersin. Kim zerre kadar hayır işlerse onu görür, kim zerre ağırlığınca şer işlerse onu görür. Bu yapılan hayır ve yapılan her türlü şer için geçerlidir: Eğer bir kimse, bir zerre ağırlığını bile görse, üstelik bunun karşılığını görse, muhakkak daha büyüğünü de görecektir. Allah buyuruyor ki: Her nefis, yaptığı hayırları ve yaptığı kötüleri karşısında bulduğu gün, kendisiyle o dönem arasında bir çağ olmasını ister. Allah, kendisinden sakınmanızı tavsiye ediyor. Allah kullarına karşı çok merhametlidir.

Zilzal Suresinin Faziletleri ve Sırları Nelerdir?

 • Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) dedi ki: Kim onu ​​(Zilzal Suresini) okursa, Bakara Suresini okumuş gibidir, onun sevabı Kuran’ın dörtte birine eşittir. 
 • Nafile namazlarında Zilzal Suresini devamlı okuyan kimse, depremin olduğu bir yerde olmaz, depremde, yıldırım düşmesinde ölmez, herhangi bir musibetten ölmez, ta ki ölünceye kadar. Doğal şekilde öleceği zaman bir melek gelir ve başının yanına oturur ve Azrail’e şöyle derdi; “Allah’ın gözdesi olduğu için ona iyi davran, çünkü Allah’ı çok zikrederdi.”
 • Melek ile birlikte bu sure de aynı sözleri söylerdi. Azrail, Allah’ın kendisine ruhunu izinsiz çıkarmamasını da emrettiğini söylerdi. Okuyan, cennette kendisine tahsis edilen yeri görünce, ruhunu çıkarması için Azrail’e izin verirdi.
 • Zilzal Suresini düzenli olarak okuyanlar çok huzurlu bir şekilde ölürler. Ölümünden sonra yetmiş bin melek onu cennete götürürdü. Cennete girerken Allah Teâla şöyle buyurur: Kulum sen cennetime süssün, dilediğin yerde yaşa. Cennetin tüm imkânları hizmetinizdedir.
 • Zilzal Suresini elinde bulundurmak zalim yöneticilerden de korur.
 • Düzenli olarak okuyan kişiye fayda sağlar, ölümünde cennet nurunu görür.
 • Zilzal Suresini kâğıda yazıp boynuna takıp da bir yetkiliye gidenin o yetkiliden olan korkusu ortadan kalkar ve görüşmeden tam olarak memnun olarak çıkar.
85720