Zeka Geliştirmenin ve Yüksek IQ’ye Sahip Olmanın Yolları

Zeka Geliştirmenin ve Yüksek IQ’ye Sahip Olmanın Yolları. Erkek beyninin kendine göre bazı avantajları bulunduğunu biliyor musunuz? İstatistikler kadınların hafızasının erkeklere göre daha güçlü olduğunu yönünde sonuçlar veriyor. Bu nedenle biz erkekler olarak en önemli kasımızı çalıştırmaya karar verdik ve bu konudaki bilimsel araştırmalar altında özel bir antrenman programı hazırlayarak, sizlere de yardımcı olmak istedik;

Zeka Tavsiyesi
Hem zihninizi, hem de vücudunuzu beslemek ne anlama geliyor?. Yapılan araştırmalar, kas gelişimi için bir takviye olan kreatinin altı hafta boyunca günde bir ölçek (5 gr.) tüketildiğinde, IQ’yu 15 puan yükselttiği keşfedildi. Kreatin, beyindeki kullanılabilir enerji miktarını arttırmaya yardımcı oluyor. Bu sebeple hemen bir ölçek alın ve daha akıllı biri olma yolunda ilerleyin.

Yüksek IQ

Yüksek IQ

Gün içerisinde internette ya da dergilerde karşınıza çıkan zeka testlerini dikkate almayın. Zekanızı geliştirmek için size bazı ipuçları verebilriz;

Yeni Şeyler Deneyin
Bir süredir takip edip, abonesi olduğunuz bir dergi var mı? Hemen yarın güne farklı bir dergi almaya başlayın. Uzmanlar, ara sıra gazete, dergi gibi okuduğunuz mecraları değiştirmenin IQ seviyenize üç puan ekleyeceğini vurguluyorlar. Değişiklik her zaman iyidir, düzenli değişikliler yapmaya çalışın.

Zihnini Sula

Zorlu bir antrenmandan sonra zihninizde serbest radikaller dolaşır hale gelecektir. Bu moleküller de aktif IQ’ya ulaşımı kısıtlayan önemli faktörlerdir. Moleküllerle savaşmak için portakal ve havuç suyu içemenizi tavsiye edebiliriz. Hem günlük almanız gereken A ve C vitaminlerini barındırıyor, hem de zeka durgunluğunu önlüyor olduğunda son derece sağlıklı bir seçim olacaktır.

Ofiste Sosyalleş

Ofiste IQ’su yüksek elemanlarla birkaç dakika sohbet etmenin, günlük performansınızı arttırdığınızın farkında mısınız? Bir dergide yer alan araştırma, arkadaşlarla yapılan pozitif sohbetin daha cesur kararlar almanıza yol açtığı yönünde sonuçlara ulaşmış durumda. Özetlemek gerekirse; ofiste bol bol sosyalleşin ve yeni fikirlere açık olun.

Video Oyunu Oyna

Amerika’daki bir araştırmada, video oyunlarıyla gerçek hayattaki farkındalık arasında bir bağlantı olduğunu sonucuna ulaşmıştır. Bu da IQ gelişimi için oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyleyebileceğimiz anlamına geliyor.

Kahvaltıda Yumurta Ye

Sık sık tüketilmesi gereken bir omega-3 olan fosfolipitin, yumurta sarısı ve sütte bulunduğunu belirtelim. Böylece asit sayesinde beyninizin, balıklardaki yağlardan bile daha hızlı düşünmesini sağlamış olacaksınız. Haftada üç gün omlet yiyerek zihninizi zinde tutmak hiçte zor değil!

Hafızanı Güçlendir
Hafızanı Güçlendir

ABD sınırlarında yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin hafıza kaybı yaşama riski, kadınlardan yüzde 50 daha yüksek olduğu yönünde sonuçlanmıştır. Hafızaları tazeleme vakti sizce de gelmedi mi?

Meyvenin Önemi
Epikateşinin kimyasalı daha geniş kapasiteli bir hafıza için olmazsa olmaz bir faktör. Bu bileşenin en çok bulunduğu kaynaklar ise kanı temizleyen antioksidan deposu yabanmersini, üzüm ve kakao oranı yüksek bitter çikolata olduğunu belirtelim. Her gün iki porsiyon yemeye çalışarak, hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Bol Bol Seks Yapın

Sizlere müthiş bir haber verelim! Haftada en az iki kez seks yapmak hafızayı güçlendirme de ciddi verimler almanızı sağlıyor. Seks sırasında salgılanan oksitosin hormonu yüzleri hatırlama kabiliyetinizi arttırmaya yardımcı oluyor. Böylece yanınızdaki kadını da unutmuyorsunuz!

Yoga Yap

Alman araştırmacılar ise  yoganın hafızayı güçlendirme açısından eşsiz olduğunu tespit etmiş durumdalar. Topuklarınızı birleştirerek oturun. Öne eğilip 15 saniye kalın. Bunu günde 10-15 kere yapabilirseniz, hafızanızdaki değişimi fark etmemeniz mümkün değil…

Spor Salonuna Git

Haftada üç kez düzenli spor yapmak, yaşlandıkça hafızanızı taze tutmanızı açısından son derece önemli. En iyi sonucun, 45 dakikalık ağırlık antrenmanından sonra 15 dakikalık yüksek yoğunluklu kardiyo yapıldığında elde edildiğini de belirtmemiz de yarar var.

Bacakları Çalıştır

İngiltere’deki bir araştırmada, bir yıl boyunca düzenli olarak kardiyo egzersizi çalışmanın, hipokampüs boyutunu yüzde 2 arttırdığını ortaya çıkardığı sonuçlarına ulaşıldı. Hipokampüs, hafıza için çok önemli bir bölge olduğunu belirtelim. Haftada üç defa 30 dakika yürümeniz yeterli olacağını da bilerek değerlendirebilirsiniz…

Akıl Başta Değil Yaştadır!

Akıl Başta Değil Yaştadır!

Alzheimer, Parkinson ve diğer nörolojik hastalıklar, insanları tehdit eden en büyük sağlık sorunlarını listelediğimizde ilk sıralarda bulunuyor. Zaman geçse de çelik gibi zihninizle ona meydan okumanız mümkün.

Dişlerine İyi Bak
Güçlü ve sağlıklı bir beyin için dişlerinizi sağlığına özen göstermelisiniz. Uzmanlar, diş hastalıklarıyla zihinsel zayıflama arasında bir bağlantı olduğu konusunda hemfikirler. Durum böyle olunca da, diş ve ağız bakımızı asla aksatmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Dişleri fırçaladıktan sonra diş ipiyle temizlemeyi de ihmal etmemeye çalışmalısınız.

Kendini Müziğin Akışına Bırak

Dünyada en sık görülen akıl hastalıklardan uzak durmak için, kulaklıklarınızı takın ve “play” tuşuna basarak savaş açın. Kendinizi müziğin ritmine bırakarak hem anın keyfini çıkarın, hem de bilişsel fonksiyonlarınızı geliştirerek sağlıklı kalmaya devam edin.

Şekeri Kes

Sizi her açıdan zehirleyen şekerleme ve tatlılardan uzak durarak, sağlığınız için büyük bir adım atabilirsiniz. Avustralyalı araştırmacılar, kan şekeri yüksek insanların beyinlerinin, diğer insanlara göre yüzde 15 daha küçüldüğünü söylüyorlar. Haftada en az üç gün şekeri keserek beyninizi korumaya almanız oldukça kolay bir yöntem.

Kakao Tüket

Uzmanlar, hafif düzeyde zihinsel bozukluk sorunu olan kişilere flavonol kaynağı kakaolu içecek verildiğinde bu durumun azaldığını belirttiler. İçeceklerinize bir ölçek kakao ekleyerek, zekanızı uzun vadede daha gülü hale getirebilirsiniz.

Kontrolden Geç

MR cihazındaki yeni teknolojiler ile artık bunama ihtimalinizi erken öğrenebilir hemen gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Şayet ailenizde bu gibi sorunlar yaşayan bireyler varsa, bu cihaza sahip bir merkezde testler yaptırmanız erken tanı için önemlidir. Elbette ki en başta mutlaka doktorunuza danışmalı ve önereceği yolda ilerlemelisiniz.

Zerdeçal Ekle

Yaptığınız yemeklerinize zerdeçal baharatını eklemeyi unutmamalısınız. Araştırmalar, zerdeçaldaki bir kimyasalın beyin plaklarını azaltarak bunamayı geciktirdiğini kanıtlar nitelikteler.

zeka geliştirme için yaratıcı fikirler

Yaratıcı Fikirler

Yaratıcı düşünmek sadece sanatçılara özgü bir kavram olmadığını bilmelisiniz. Olaylara geniş açıdan bakarsanız, sorunların üstesinden gelmede, geleceği daha iyi planlamada ve bahane üretmede ustalaşır daha kaliteli bir yaşam elde edersiniz.

Bir Kaç Kadeh İç
Kafanızı bir türlü toparlayıp bir konuya odaklanamıyorsanız eğer birkaç kadeh yuvarlamak gerekiyor olabilir. Yapılan araştırmalar, aşırıya kaçmamak şartıyla, “yaratıcılık eşiği”nin aşılması için iki kadeh alkollü içkinin aslında sağlık açısından yararlı olduğunu vurguluyor.

Sakız Çiğne

ABD’li araştırmacılar sakız çiğnemenin kalp atışını hızlandırdığını, böylece beyne daha fazla oksijen ve glikoz gitmesini sağladığını kanıtlanmıştır. Önemli bir şey üzerinde çalışırken sakız çiğnemek için iyi bir sebep olabilmektedir.

Tedbirini Al

B vitamini yeterli alındığı zaman, beyin dokularının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmayı sağlıyor. Sizi yorucu ve stresli bir gün bekliyorsa, önceden mutlaka B vitamini kompleksi almanızı tavsiye ediyoruz.

Sıvı Tüketimine Önem Ver

Psikiyatristler, gün içerisinde aldığımız sıvı miktarıyla zihinsel gücümüz arasında sıkı bir bağlantı olduğunu belirtiyor. Kendinizi yorgun hissetmemek için her 15 dakikada bir bardak su, zinde kalmak için bir işten 30 dakika önce kahve, uykuya karşı ise yeşil çay içmemizi destekler şekilde açıklamalar yapıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap