Zehra İsminin Anlamı

Zehra İsminin Anlamı

Zehra İsminin Anlamı İsimler, bir kişiyi nesilden nesle tanıtmayı sağlayan unsurlardır. Bu sebeple de aileler henüz bebekleri doğmadan onlara en doğru isimlerden birini seçmek için çabalarlar. Zehra ismi de Türkiye sınırları içerisinde sıklıkla kullanılan kız isimlerinden bir tanesidir. Bu sebeple kız evlat sahibi olacak anne ve babalar Zehra isminin anlamı nedir diye merak etmektedir. Bu ismin anlamlarına örnek olarak ziynet, süs, ay kadar parlak olan ve ay suratlı verilebilir. Görüldüğü üzere bu ismin anlamı oldukça güzel olup sıkça kullanılan isimlerden biri olarak da karşımıza çıkmaktadır.

İçinde yaşadımış  olduğumuz kültür, isimlerin seçilmesindeki en büyük etkenlerden biri olarak bilinir. Her aile çocuğuna sosyal yaşantısında sorun yaşamayacağı bir isim seçmek istemektedir. Zehra isminin kültürümüzdeki yeri bu sebeple oldukça önemlidir.  Son sayımlara göre Türkiye sınırları içerisinde yaklaşık 256.877 adet bulunmaktadır. Bu açıdan baktığımız zaman Türkiye sınırları içerisinde 669 kişiden birinin isminin Zehra olduğunu söylemek mümkündür.

Bununla birlikte İstanbul’da 44481 adet, İzmir’de 9572 adet ve Ankara’da 15.304 adet Zehra ismine sahip kişiler bulunmaktadır. Bu sayılara baktığımızda Zehra isminin kültürümüzde geniş bir yere sahip olduğunu görmek mümkün olacaktır.

Ayrıca çocuklarına ikinci bir isim daha koymak isteyen ya da ikinci çocuklarına Zehra ismine benzer isimler koymak isteyen ailelerin sahip olduğu bazı seçenekler bulunur. Bu isim seçeneklerine örnek olarak Afra, Ahra, Ezra, Mısra, Nevra, Sara, Sahara, Zümra, Zühra, Zara, Vera, Semra ve Sera gibi isimleri vermek mümkündür.  Bu isimler, doğacak bebeklerine isim arayan aileler için ikinci bir seçenek oluşturmaktadır.

Bir ismin caiz olup olmaması ailelerin, isim seçerken en çok dikkat ettiği hususlardan bir tanesidir. Hiçbir aile çocuğuna caiz olmayan ya da kötü bir anlamı olan isim koymak istemez. Bu sebeple Zehra isminin Kur’an’daki yeri de aileleri cezbeden bir başka noktadır. Zehra ismi Hz. Muhammed (s.a.v)’in kızı Hz. Fatma’nın lakabıdır ve Kur’an’da Taha Suresi’nin 131. ayetinde geçmektedir.  Bu sebeple kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan Zehra isminin kökeni Arapça olup, Kur’an’daki anlamı ise ziynettir. Zehra ismine bu açılardan baktığımızda, çocuklara verilmesi dinen caiz olan isimlerden bir tanesi olduğunu görürüz. 

Her ismin kendine has karakteristik özellikleri vardır. Aileler çocuklarına bu isimleri koymadan evvel bu analizlere bakarak çocuklarının sahip olabilecekleri kişilik özellikleri hakkında tahminler edinebilmektedir. Bu sebeple Zehra isminin kişilik analizi araştırılmaktadır. Bu isme sahip olanların hayal güçleri, bazen hayal ve gerçeği birbirine karıştıracak kadar gelişmiştir. Oldukça çalışkanlardır ve her zorluğun üstesinden gelebilecek güçtelerdir. Doğuştan liderlik içgüdüsü olan bu insanlar çevrelerindeki insanlar tarafından da oldukça sevilip sayılmaktadır.  

Ayrıca Zehra isminde bulunan harflerden analiz yapmak mümkündür. Uzmanlar, Z harfinin prensipleri ve akılcılığı peşinde getiren maddiyata önem vermeyi ve akademik başarıyı temsil ettiğini söyler. E harfi ise içe dönüklüğü ve güven eksikliğini sembolize eder. H harfi lider olma arzusunu, aynı zamanda gelenekçi ve sakin kişiliği temsil etmektedir. R harfi kibir ve alaycılığın sembolüyken aynı zamanda da sorgulayıcı kişiliği, son harf olan A harfi ise lider olma isteğini ve gururu temsil etmektedir.

zehra-isminin-anlami-2805
Zehra İsminin Anlamı

Ülkemiz içerisinde, Zehra ismine sahip olan birçok önemli kişi bulunmaktadır. Zehra ismine sahip ünlülere örnek olarak, Halk Türküleri ses sanatçısı olan Zehra Bilir; dizi oyuncusu Zehra Kerimoğlu; Soprano Zehra Yıldız; yazar ve tiyatro eleştirmeni olan Zehra İpşiroğlu’nu vermek mümkündür.

Zehra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Çok Beyaz Ve Parlak Yüzlü. Hz. Muhammed’in Kızı Hz.
  Fatıma’nın Lakabı.
 • 2 – Ak Renkli Budak
 • 3 – Beklediğine Ulaşsın, Uzun Ömürlü Olsun, Yetişsin, Gelişsin; Güzel Kokulu Bir Bitki
 • 4 – Güzel Yüzlü. Hazreti Fatıma’Nın Diğer Bir Adıdır.
 • 5 – Yüzü pek beyaz ve parlak olan kimse.
 • 6 – Süs, ziynet
 • 7 – Ay yüzlü, ay gibi parlak ve saf olan.
 • 8 – Hz. Muhammed (s.a.a.)’ın kızı Hz. Fatıma (sa)’nın lakabı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: zehra:
Kuran ‘da geçiyor.

Zehra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zehra ismini kullanan 260.179 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zehra ismini kullanan 45.447 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zehra ismini kullanan 15.677 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zehra ismini kullanan 9.808 kişi bulunmaktadır.

Zehra isminin Türkiye sıralaması

Zehra en çok kullanılan 23. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 9. isimdir.

Zehra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 3.302 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Zehra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Zehra isminin Harf Analizi

Kişiye Zehra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Zehra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zehra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zehra isminin anlamını gözden geçirin!

Zehra İsminin Numerolojisi

Zehra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
E: altı
H: on
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 67

Zehra ismini taşıyan birçok ünlü kişi vardır. İşte bazı Zehra isimli ünlülere örnekler:

 1. Zehra Deovic: Bosnalı şarkıcı ve müzik yazarı. “Kad nasu pjesmu” gibi popüler şarkıları vardır.
 2. Zehra Fazal: Amerikalı oyuncu ve seslendirme sanatçısı. “She-Ra and the Princesses of Power” ve “Young Justice” gibi animasyon serilerinde seslendirme yapmıştır.
 3. Zehra Yılmaz: Türk oyuncu. “Bir Litre Gözyaşı” ve “Sevdam Alabora” gibi dizilerde rol almıştır.
 4. Zehra Güneş: Türk voleybolcu. Galatasaray ve Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı’nda forma giymiştir.
 5. Zehra İpşiroğlu: Türk şair ve yazar. “Mavi Gözlü Dev” ve “Lodos Yürüyüşü” gibi eserleriyle tanınır.

Bu listede sadece birkaç Zehra isimli ünlüye örnekler verilmiştir. Daha fazla Zehra isimli ünlü kişi bulunmaktadır.

39286