Zahid İsminin Anlamı

Zahid İsminin Anlamı Nedir?

Zahid İsminin Anlamı Anne ve baba olmak için hazırlık yapanlar ve ya gün sayan kişiler, çocuklarına vereceği isim konusunda araştırma yaparak, karar verirler.  En güzel isimlerden birisi de Zahid ismidir. Türkiye’de popüler isimler arasında yer alan Zahid isminin anlamı çoğu kişi tarafından merak edilir. Zahid ismi hakkında detaylı bilgi sahibi olduktan sonra, bu ismi çocuğunuza koyabilirsiniz. Erkek bebeği olacak olan ve Zahid ismini koymak isteyenler, ismin kişilik özellikleri, olumlu ve olumsuz yönlerini araştırma yapıp, ismi öyle koymalıdır.  Zahid isminin TDK anlamı dini vecibelerini yerine getiren, haramdan uzak duran ve sofu gibi anlamalar taşır. Güzel ve anlamlı isimler arasında yer alır.

Zahid İsminin analizi konusunda bilgi vermek gerekirse, bu isim erkek çocukları için tercih edilen, ve kökü Arapça olan bir isimlerden biridir. Hem dini olarak hem de kelime anlamı olarak bakıldığında Arapçada yaygın şekilde kullanılan bir isim olduğunu söylemek gerekir. Ülkemizde yalnızca isim olarak ele alınır ve bu şekilde bir değerlendirme yapılır.

 Zahid isminin iki farklı anlamı olduğu söylenebilir. Bu anlamlara bakılarak, erkek çocukları için uygun bir isim olduğu söylenebilir. Zahid isminin kişilik analizi yapıldığında, kıymet vermeyen, ciddiye almayan kişiler, her durumda günahtan uzak duran kişiler, Allah korkusu olan kişiler, dünya nimetlerinde gözü olmayan kişiler olarak adlandırılabilir. Bu anlamlar bir isim için çok önemlidir. Bir çocuğa verilecek olan en güzel isimlerden biridir.

 Zahid isminin Kur’an da geçip geçmediği de merak edilen konular arasında yer alır. Zahid ismi Kur’an da yer alan isimlerden biridir. Kur’an- ı Kerim’ de Yusuf 20 süresinde geçer. Özel bit isimdir ve değer gören, sevilen kişi olarak kullanılır. Yalnız başına da güzel bir anlam ifade ederken,  başka isimler ile birlikte de kullanımı uygundur. Zahid ismi caiz mi? diye soran kişiler için, güzel ve özel bir isim olduğu söylenebilir. Caiz olan bir isimdir.

İsimler birbirini çağrıştırır ya da benzerlik gösterir. Zahid ismine benzer isimler arasında birçok isim vardır. Cahid, Zahide, Asude, Afife, Bade gibi isimler örnek olarak gösterilebilir. Zahid isminin numerolojik falı ve isim analizini yaptıran birçok kişi vardır. Genel de anlamı güzel olan ve pozitif olan isimler arasında yer alır. Zahid ismine sahip ünlüler varmı diye çoğu zaman araştırılır. Bu isme sahip ünlü bir kişi yoktur. Arapça kökenli olan ve fazla duyulmayan bir isim olduğu için, ülkemizde de nadir rastlanan isimler arasında yer alır.  Çocuğuna isim arayanlar, herkeste olmayan ama anlamı özel olan bir erkek çocuk ismi arayanlar, Zahid ismini tercih edebilir. Pozitif bir isimdir. Enerjisi yüksek olduğu için, bu ismi alan kişi de hayata pozitif bakacaktır.

Zahid isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Dünyanın Zevk Ve Nimetlerinden Vazgeçip Zamanını Dini
    İbadetle Geçiren Adam, İbadetle Meşgul Olan; Mec. Kapalı
    Hayat Süren, Toplumdan Kaçan.
  • 2 – Temiz Ve Güçlü
  • 3 – Kıymet vermeyen, rağbet etmeyen, önemsemeyen kimseler.
  • 4 – Zühd sahibi, şüpheli şeyleri bile terkederek günahtan kaçan, Allah korkusuyla dünya nimetlerinden el çeken (kimse) muttaki

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

zahid-isminin-anlami-95954
Zahid İsminin Anlamı

Zahid ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zahid ismini kullanan 363 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zahid ismini kullanan 79 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zahid ismini kullanan 22 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zahid ismini kullanan 5 kişi bulunmaktadır.

Zahid isminin Türkiye sıralaması

Zahid en çok kullanılan 4174. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2038. isimdir.

Zahid ismini kullananların sayısı, son bir yılda 23 kişi artmıştır.

Zahid isminin Harf Analizi

Kişiye Zahid ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

Zahid İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zahid ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zahid isminin anlamını gözden geçirin!

Zahid İsminin Numerolojisi

Zahid isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
A: bir
H: on
İ: on iki
D: beş
TOPLAM: 57

Zahid ismi, Arapça kökenli bir isim olup “ibadet eden, dünya nimetlerinden uzak duran” anlamına gelir. Bu ismi taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Zahid Çelebi: Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış seyyah ve yazardır. “Seyahatname” adlı eseriyle tanınmıştır.

Yukarıdaki örnekler, Zahid ismini taşıyan bazı ünlü kişileri temsil etmektedir. Ancak, daha fazla ünlü Zahid ismini taşıyan kişi bulunabilir. İsimlerin popülerlikleri ve yaygınlığı zaman içinde değişebilir, bu nedenle başka ünlü Zahid isimli kişilere de rastlanabilir.

87943