Yüsra İsminin Anlamı

Yüsra İsmi

Yüsra İsminin Anlamı Günümüzde bebek isimleri bulunmakta oldukça zorluk çekilmektedir. İnsanlar bebeklerine farklı ama anlamlı isimler vermek istemektedir. İsmin anlamına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü isim anlamları insanların karakterini şekillendirir. Ebeveynler bu açıdan çocuklarına verecekleri isimlere çok dikkat etmelidir.

Yüsra İsmi de son zamanların en popüler kız isimlerinden biridir. Hem anlam bakımından hem de söyleyiş bakımından oldukça güzeldir. Anlamına bakıldığında “kolaylık” dikkati çekmektedir. Bu anlam Türk dil Kurumu’nun sözlüğünde yer almaktadır. Kolaylık anlam bakımından zorlanmadan yapılan ve insanı yormayan demektir. Anlamanın olumlu olması ismin kullanılma sayısını arttırmaktadır.

Yüsra isminin anlamı denildiğinde dikkat edilen başka anlam ise sol taraftır. Manevi yönden güzel anlam taşımaktadır. Son zamanların en popüler isimlerinden olan Yüsra ismi kişiye kattığı olumlu anlamlar ile günden güne artan bir sayıya sahiptir.

Yüsra ismi Kuran’da geçiyor mu diye merak edenler için bu ismin kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de yer aldığını söyleyebiliriz. Dinimiz gereği pek çok kişi bebeklerine koyduğu ismin Kur’an-ı Kerim’de geçmesini tercih etmektedir. Hem olumlu hem de bu kutsal kitapta geçiyor ise gönül rahatlığı ile bebeklere verilmektedir.

Yüsra ismi Kur’an-ı Kerim’de pek çok ayette yer almaktadır. Bunlardan ilki Bakara Suresi’dir. Bu surenin 185. ayetinde geçer. Bir diğeri ise Kehf Suresi’dir. Burada da 88 ayette yer almaktadır. Bu ismin yer aldığı 3 ayet ise Zariyyat Suresi’dir. Burada yer aldı ayet sayısı ise 3’tür. Talak Suresi 7. ayet, İnşirah Suresi 5. ve 6. ayet diğer geçtiği yerlerdir. İsmin bulunduğu köken Arapçadır.

Yüsra isminin karakteristik özellikleri incelendiğinde yaptığı işlere katkı sağlamayı seven ve teşvik konusunda oldukça başarılı olduğu görülen kişilerdir. Katkı sağlamak denildiğinde yaptığı işi hakkıyla yapmak ve elinden geldiğinin en iyisini yaparak en yüksek katkıyı sağlamak anlaşılmalıdır. Bunun yanında teşvik bakımından da çevresindeki insanları organize etme yeteneğine sahiptir. Bir işe başlanacağı zaman çevresindeki insanları teşvik eder.

Bu ismin bir başka özelliği ise saygılı olmasıdır. Her yaştan insana karşı saygı besler. Küçük büyük demeden herkesin saygı duyulması gereken kişiler olduğunu bilir. Ancak aynı saygıyı kendisi de görmek ister.

Yüsra isminin özellikleri denildiğinde en çok dikkat çeken husus gururlu olmasıdır. Saygıyı ve sevgiyi elinden bırakmaması gurursuz olduğu anlamına gelmez. Kendisine yapılan haksızlıklar karşısında asla pes etmez ve sessiz kalmaz. Gururunu her zaman en üste tutar. Onurlu kişiliğinden hiçbir zaman ödün vermez.

Her ne kadar karşıdaki insanlar açısından sevilmeyen bir özellik olsa da açık sözlü olması oldukça olumlu özelliğidir. Günümüzde herkesin birbirinin yüzüne gülüp arkasından hissettiklerini söylemesi Yüsra için geçerli değildir. O söylenmesi gerekenleri zamanında söyler ve asla insanların arkasından konuşmaz. Bu sebep ile de bazı insanlar açık sözlülüğünü kaldıramaz ve doğruları duymak istemez.

Bir başka karakteristik özelliği ise neşeli olmasıdır. Her durumda mutlu olacak bir nokta bulur. Bu sayede neşeli kalır ve çevresine de neşe saçar. Cömertlik ve yardımseverlik de diğer güzel huylarıdır. İhtiyacı olanın her zaman yanındadır. Elindekini etrafındaki kişiler ile paylaşmaktan memnuniyet duyar.

Türkiye’de Yüsra ismine sahip kişi sayısı 11.102’dir. Çok popüler olmasına rağmen son yıl içerisinde hiç kimseye koyulmamıştır. 

Yüsra ismindeki ünlüler şu şekildedir: Yüsra Geyik, Yüsra Mardini (Suriyeli yüzücü), Yusra Amjad (Pakistanlı şair, yazar)

Hüsra ismine en çok yakışan isimler ise şunlardır: Büşra, Lara, Beril, Zühra, Zümra, Erva, Afra, Ahra, Akdora, Alara, Almira, Asayra, Azra, Bahira, Behra, Buhayra 

yusra-isminin-anlami-28734
Yüsra İsminin Anlamı

Yüsra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sol taraf. İnşirah ve talak surelerinde geçer.(İnşirah suresi 5-6. ayetler.Talak suresi 7. ayet)
  • 2 – Kolaylık anlamına gelir.
  • 3 – Sol taraf. İnşirah ve talak surelerinde geçer. Kolaylık anlamıda taşımaktadır.
  • 4 – Huzur, refah
  • 5 – Kutlu.
  • 6 – Terbiyeli, dürüst, doğru
  • 7 – Zengin, şanslı, başarılı

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Yüsra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yüsra ismini kullanan 12.358 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yüsra ismini kullanan 2.286 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yüsra ismini kullanan 504 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yüsra ismini kullanan 286 kişi bulunmaktadır.

Yüsra isminin Türkiye sıralaması

Yüsra en çok kullanılan 968. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 485. isimdir.

Yüsra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.256 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Yüsra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Yüsra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Yüsra isminin Harf Analizi

Kişiye Yüsra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Yüsra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yüsra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yüsra isminin anlamını gözden geçirin!

Yüsra İsminin Numerolojisi

Yüsra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
Ü: yirmi altı
S: yirmi iki
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 98

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap