Yumurta Hakkında Doğru Sandığınız Bazı Yanlışlar

Yumurta Hakkında Doğru Sandığınız Bazı Yanlışlar. Spor yapanların asla vazgeçemedikleri besinler içerinde bulunan sağlık deposu yumurta hakkında doğru sandığınız yanlışları düzeltme zamanı geldi.

Yumurta; besin değerleri açısından oldukça zengin, sağlıklı ve protein deposudur. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan yumurta hakkında yanlış bilinen gerçekler bulunuyor. Peki bunlar neler mi?

Yanlış: Yumurta Beyazı, Sarısından Daha Sağlıklıdır.

Yanlış: Yumurta Beyazı, Sarısından Daha Sağlıklıdır.

Evet yumurtadaki yağ, yumurtanın sarısının içeriğinde yer alıyor. Kalori miktarının birçoğu da buradan ortaya çıkıyor. Fakat unutulmaması gereken nokta daha var; vitaminleri ve diğer besin değerlerini yumurtanın sarısı ile alıyoruz. Kendinizi A, B12, D vitaminleri ile omega-3, kalsiyum ve folattan mahrum bırakmamak için yumurtanın sarısını mutlaka tüketmeye özen göstermeliyiz.

Yanlış: Yumurta Kolesterolü Yükseltir.

Yanlış: Yumurta Kolesterolü Yükseltir.

Yumurta ile ilgili belki de en çok duyduğunuz bir yanlış daha. Doğru, yumurta bol miktarda besinsel kolesterol içeriğine sahiptir. Fakat bu kolesterolün, kanınızda bulunan kolesterol seviyenizle herhangi bir bağlantısı alakası bulunmuyor. Kısacası, yumurta tüketimi kolesterolünüzü yükselten bir etken değildir.

Yanlış: Çiğ Yumurta Daha Faydalıdır.

Prefosyenel atletler ve vücut geliştirme sporcuları antrenmanın akabinde çok hızlı şekilde protein tüketerek kaslarına gerekli besini göndermeyi hedeflerler. Bu sebeple çiğ yumurta tüketmek, salmonella hastalığının bulaşma riskini arttırdığını da bilmeniz gerekiyor. Üstelik pişmiş yumurta vücut tarafından daha kolay sindirilebildiğinden, pişmiş yumurta yemenizi öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap