Yoğurdun Sulanmasını Önlemek İçin Alabileceğiniz Önlemler

Yoğurdun insan sağlığına faydaları saymakla bitmez.. Tütün ürünleri kullananlara veya dumana maruz kalanlara düzenli olarak yoğurt tavsiye edilir.

Mide içerisinin temizlenmesini sağlayan bir besin olduğundan yatmadan önce ya da yeni kalktığınızda bir kase tüketmeniz olumlu sonuçlar doğuracaktır. Aynı zamanda lezzetiyle de yemeklerin yanında müthiş bir tamamlayıcı olarak bilinir.

Ancak bir süre sonra dolapta dura dura su salmaya başladığına şahit olabilirsiniz. Eskilere göre yoğurdun suyu da en az kendisi kadar faydalıdır. Fakat günümüz mutfak alışkanlıklarında yoğurdun suyu pek tercih edilen bir lezzet değil. Daha çok suyunu süzerek tüketmeye özen gösteriyoruz.

Hatta yoğurdun su salmaması için bazı önlemler alıyor ve bu önlemler doğrultusunda yoğurdun daha kıvamlı halinin korunabilmesine olanak tanıyoruz.

Yoğurdun sulanmaması için yapılması gerekenler

Yoğurdun Sulanmaması İçin Ne Yapmak Gerek?

Yoğurt gibi katı ve sıvı arasında bir madde haline sahip besinlerde su salımı her zaman gözlemlenmektedir. Çoğunlukla marketten geldiğinizde de yoğurdu açar açmaz karşınıza sulu bir görüntü çıkar. Bunun en temel sebebi ise harekettir. Hareket ettiği müddetçe su salmaya daha da elverişli hale gelecektir.

Hareketten kasıt sallamak, yukarıya aşağıya sert şekilde hareket ettirmek, ileri geri hızlı bir biçimde oynatmaktır. Bildiğiniz üzere yeteri miktarda çalkalandığında sıvı forma dönüşür. Cacık ya da ayran yapımı için bu metot tercih edilmektedir.

Yoğurt servisi yaparken en büyük yanılgı ise kaşık seçimindedir. Özellikle çoğumuz evde metal kaşık kullanırız. Yemek takımlarımız metal olduğu için bunu tercih ederiz.

Fakat bilinenin aksine metal kaşık yoğurdun sulanması için elverişli ortamı hazırlayan faktörlerden birisidir. Hatta buna gümüş takımlarınızı ve plastik kaşıklarınızı da dahil edebiliriz. Yoğurt servisi için tek alternatif tahta kaşıklar olmalıdır.

Artık yoğurt kaplarından yoğurt alırken bol miktarda alarak kaşıkları dolduruyoruz. Ancak bunu yaparken sulanmamasını da istiyoruz. Sulanmasını önlemek için kaşığı yoğurt kabına dik bir pozisyonda daldırmak yerine yatay olarak yoğurdu almanız gerekiyor.

Yani yoğurdun öncesinde üst kısmı bitmeli, sonrasında orta kısım ve en alt bölüme geçmelisiniz. Eğer direkt olarak yoğurt kabının dibini göreceğiniz kadar bir bölümünü alırsanız ve diğer taraf hiç dokunulmamış kalırsa bu boş kısma yoğurt suyu dolacaktır.

Yoğurtları plastik kaplarda alıyor olsak bile en sağlıklı olanı cam kavanozlarda saklamaktır. Eğer kendiniz mayalıyorsanız ya da aldığınız yoğurtları cam kavanozlarda saklıyorsanız dolaba koyarken de bazı önlemler alabilirsiniz. Bu önlemlerin en temeli ise kağıt havlu peçetedir.

Kapağı kapatmadan evvel kapakla kavanoz arasına bu havlu peçeteyi koyduğunuz zaman olası bir su salma durumu olabildiğince gecikecektir. Daha uzun süre su salmadan aynı formda koruyabilmek için yoğurdunuzu sakladığınız koşullara da dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap